Synechia vulvae – detský problém, o ktorom sa nehovorí

V poslednej dobe narastá počet ustarostených mamičiek, ktoré si všimli, že ich dievčatko „tam dole“ vyzerá akosi inak. Synechia vulvae – zrastanie pyskov – je vážny problém, ktorým trpí nezanedbateľné percento dievčatiek do piatich rokov, mnohí rodičia však ani netušia, že niečo také existuje. Pozreli sme sa na to, ako ochorenie vzniká, ako sa rieši, no najmä, ako mu predchádzať.

Synechia

V samotnej podstate ani nejde o ochorenie, synechia vulvae sa vytvorí z nedostatočnej hygieny. Bohužiaľ, často sú matky v pôrodnici poučené o tom, aby dievčatkám prirodzenie len zľahka obmývali vodou a viac doň nezasahovali. Keď však už s daným problémom prídu k detskému gynekológovi, ten ich vyhreší, že deti poriadne neumývali.

Spiace dievčatko
Ak je to možné, nechávajte dievčatko čo najviac rozbalené.

Synechia vulvae je zrast pyskov, ktorý môže mať niekoľko podôb. Prvotná fáza je jemné zlepenie, ktoré sa ambulantne roztrhne. Keď sa však zrastanie neskoro spozoruje, musí sa riešiť chirurgicky. Zrásť sa môžu malé pysky od zadočku či od klitorisu, nezriedka sa zlepia a postupne zrastajú i malé pysky s veľkými. Keďže toto konkrétne zrastanie nespôsobuje problémy s cikaním, tak sa naň často ani nepríde a výsledkom je úplné splynutie pyskov, takže v konečnom dôsledku zostanú zachované len vonkajšie rodidlá. Pri ostatných typoch synechie nastávajú problémy s močením, niekedy je dokonca pošva a močová rúra zrastom úplne prekrytá.

Prečo sa vytvoria zrasty

Dôsledky zrastu sa riešia v čiastočnej či úplnej narkóze, následne je potrebné pysky „precvičovať“, aby nemali tendenciu lepiť sa. Detský gynekológ predpíše dievčatku masť, ktorá by mala zabrániť opätovnému uchyteniu pyskov. Riešením sú aj krémy s obsahom ženských hormónov, býva to však až posledná možnosť, pretože hormonálne masti majú množstvo negatívnych účinkov.

Zrast sa môže vytvoriť už behom dvoch dní, spočiatku vyzerá ako tenučká blana a matky si ju často mýlia s panenskou blanou. Zdravé dievčatká, ktoré sa nenarodili so žiadnou anomáliou, majú prirodzenie podobné dospelej žene, len v menšom. Čokoľvek, čo vyzerá inak, treba konzultovať s lekárom.

Príčinou synechia vulvae je absencia ženských hormónov, kým sa dieťa vyvíja v tele matky, je ovplyvnené jej hormónmi. Po narodení však ešte dieťa netvorí tieto hormóny a pokožka na pyskoch je veľmi tenká a jemná. V záhyboch sa vytvára akýsi maz nazývaný smegma, ide o lepkavú hmotu, ktorá sa nedá zmyť vodou a mydlom. Práve smegma spôsobuje zlepenie pyskov, ktoré môže vyústiť do zrastu. Aby sme tomuto vážnemu problému predišli, je potrebné smegmu denne čistiť, a to pomocou olejčeka, ktorý ju rozpúšťa. V lekárni dostanete kúpiť olivový či mandľový olej, ktoré sú na toto čistenie ideálne. Denne treba pysky precvičovať – jemne s nimi kývať doprava a doľava, aby sa zabezpečilo ich prípadné uvoľnenie.

Nikdy sa nepokúšajte zotrieť smegmu „nasucho“ prstom alebo nechtom, mohli by ste strhnúť aj jemnú kožu, na ktorej je smegma prilepená, a spôsobiť dieťatku bolesť a zápaly.

Mamička s dcérou
Príčinou synechia vulvae je absencia ženských hormónov, kým sa dieťa vyvíja v tele matky.

Riziko recidívy

Ak sa už raz problém vyskytol, je pravdepodobné, že sa zopakuje, preto musíte byť veľmi dôslední v ošetrovaní. Natrhávanie či rozrezávanie zrastu býva nielen bolestivé, ale aj traumatizujúce. Ak je problém zachytený včas, riešenie je veľmi rýchle a nebolí viac ako očkovanie, pri rozsiahlejšej operácii to však také jednoduché nie je. Dievčatká sa po zákroku boja chodiť cikať, neraz zadržiavajú aj veľkú potrebu, prípadne nejedia a nepijú, aby nemuseli ísť na záchod. Na zrastanie sú náchylnejšie plienkované deti, pretože plienka zabraňuje „spevňovaniu“ pyskov.

Lepšia prevencia ako liečba

Ak je to možné, nechávajte dievčatko čo najviac rozbalené, pri väčších deťoch radšej operte ocikané nohavičky, akoby ste mali riešiť synechiu. Dbajte na hygienu, bez ohľadu na to, čo vám povedia v pôrodnici – na svete neexistuje cicavec, ktorý by svojim mláďatám nečistil genitálie. Všetky záhyby treba denne umývať a zbaviť nečistôt pomocou spomínaného olejčeka. Pokiaľ zbadáte nejaký rozdiel či anomáliu, neodkladajte návštevu lekára, zrastanie veľmi rýchlo pokračuje, a to, čo sa dá riešiť ambulantne, si po niekoľkých dňoch môže vyžadovať celkovú narkózu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Keď rodičia majú svoj deň

0
Zaujímavosti

Veľká noc v modernej dobe

0
Novinky Varíme deťom

Netradičný valentínsky recept, ktorý zvládnu aj deti

Navigácia

Magazíny