Starostlivosť o detský chrup

Viete, ako sa správne starať o mliečne zuby svojich detí? Je potrebné pravidelné čistenie, aj keď ich čoskoro nahradia trvalé zúbky? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že mliečny chrup je rovnako dôležitý ako ten trvalý. Práve zdravé mliečne zuby sú predpokladom aj zdravého trvalého chrupu.

Vedeli ste, že keď sa bábätko narodí, jeho spodná tretina tváre je proporčne menšia? Až postupným rastom zadných zubov (3,4,5) sa zvyšuje zhryz a postupne sa aj spodná tretina tváre zväčšuje. Rozvíja sa sánka a čeľusť, v ktorých sa už začínajú tvoriť zárodky trvalých zubov.

Kedy začať s čistením

Ak je bábätko ešte maličké a prijíma potravu len v podobe materského prípadne umelého mlieka, ošetrovanie ďasien nie je potrebné. Keď mu už začínajú rásť zúbky, má často opuchnuté a ubolené ďasná, vtedy sa používajú rôzne hryzadlá, prípadne gély na upokojenie s anestetikom. Môžu sa využiť aj slabé čajíky zo šalvie, repíka či kamiliek. Ideálne je začať hneď, ako sa prereže prvý zúbok. Pokiaľ bábätko ešte nemá zuby, netvorí sa mu v ústach ani povlak. Ten sa začne objavovať až s prvým zubom. Povlak sú baktérie kolonizujúce povrch zuba, ktoré svojim metabolizmom premieňajú cukry na kyseliny a tým narúšajú sklovinu.

Deti sa zvyčajne čisteniu zubov bránia a nenechajú rodiča, aby im ich poriadne umyl. Je preto dôležité ich k tomu viesť od mala. Najskôr zuby umývajú iba rodičia. Neskôr, keď sa dieťatku zlepší motorika, môžu si ich čistiť aj samé, ale rodič by ich mal kontrolovať a dočisťovať. Dieťa si nedočiahne najmä na zadné zuby a tie sa mu potom úplne zbytočne kazia. Najkritickejší je vek okolo šiesteho roku, keď sa prerezávajú prvé trvalé zuby. Rodič si ani nemusí všimnúť, že jeho dieťa už má prerezané trvalé stoličky a keďže dieťa si na ne nedočiahne, pokazia sa.

Výber detskej zubnej kefky a pasty a návšteva stomatológa

Najdôležitejšia je kefka – teda mechanické očistenie zubov. Podstatné je, aby bola hlava kefky malá, aby sa vošla aj za posledný zub a štetiny mäkké a krátke, aby sa nepoškodzovali mäkké tkanivá. Pri výbere pasty je hlavným kritériom, aby dieťaťu chutila a neodrádzala ho od čistenia.

Dieťa od troch rokov by malo navštevovať stomatológa dvakrát ročne. Ak si rodič všimne ešte predtým, prípadne medzi návštevami niečo podozrivé, treba zájsť k zubnému lekárovi. Ideálne je, aby sa návšteva neodkladala, aby bola pre dieťa rýchla a bezbolestná.

Dievčatko si čistí zuby
Podstatné je, aby bola hlava kefky malá, aby sa vošla aj za posledný zub a štetiny mäkké a krátke, aby sa nepoškodzovali mäkké tkanivá.

Prehĺtanie zubnej pasty a ústnej vody

Deti môžu pastu používať od prerezania prvého zúbka. Obsah fluoridov by nemal presahovať 500 mg/l. Fluorid zvyšuje odolnosť zubu voči kyselinám, ale v nadmernom množstve poškodzuje zárodky stálych zubov, čo sa následne prejaví škvrnitosťou skloviny. Pre deti predškolského veku sa ústna voda zásadne neodporúča. Začnite najskôr od šiestich rokov. Takto veľké deti už vedia prípravok vypľuť a neprehĺtajú ho.

Medzizubné priestory a motivácia k čisteniu

Deti majú prirodzene široké medzizubné priestory vyplnené ďasnami a preto nie je potrebné používať kefky na tento účel. Mohlo by tak dôjsť k poškodeniu medzizubnej papily a jej ústupu. S čistením medzizubných priestorov môže dieťa začať okolo veku 12 rokov. Samozrejme, predtým dieťa odborne inštruujte.

Sladkosti deťom obmädzte
Dbajte aj na správne stravovanie a obmedzte deťom konzumáciu sladkých nápojov a sladkostí.

Pokiaľ dieťa pri čistení nespolupracuje, je vhodné odviesť jeho pozornosť hrou alebo inou aktivitou. Pomáha aj ďalšia kefka, s ktorou sa môže hrať, zatiaľ čo vy mu zúbky naozaj vyčistíte. Najlepšie je, ak začnete čistiť hneď od prvého zúbka, aby si dieťa na pocit iného predmetu v ústach zvyklo.

Na dieťa prenášame svoje správanie a návyky, sme pre nich vzormi. Deti kopírujú, čo pijeme, čo robíme, ako jeme, aj ako sa správame v ambulancii zubného lekára. Preto je dôležité, aby ste si ako rodičia osvojili správne návyky už v čase plánovania tehotenstva a pre svoje deti boli príkladom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dovolenkové nástrahy – na čo si dať pozor?

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Recepty na zdravé ovocné maškrty

0
Novinky Zdravie

Bábätko ako v bavlnke

Navigácia

Magazíny