Jarná turistika s deťmi? Poznáme miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Tešíte sa už na jar a máte hlavu plnú plánov, kam všade vybehnete? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a vyrazte so svojimi ratolesťami za zážitkami. Slovensko je plné naozaj kvalitných možností a pobyt na čerstvom vzduchu vašim deťom viac než prospeje.

Vybrali sme pre vás miesta z rôznych kútov Slovenska. Ak však uprednostňujete iný tip trávenia voľného času, v našom článku Kam sa vybrať s deťmi cez jarné prázdniny vám ponúkame ďalšie nápady ako tráviť spoločný čas a uľahčíme vám tak plánovanie rodinných chvíľ.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika (Brezová pod Bradlom)

Tento rok si pripomenieme 100 rokov od tragickej smrti významnej osobnosti, akou Milan Rastislav Štefánik jednoznačne bol. Preto vybrať sa na turistiku sem je viac než aktuálne. Mohyla, známy pamätník slovenského politika a symbol samostatnosti a slobody, bola totiž v roku 1968 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a zároveň je dielom významného architekta Dušana Jurkoviča.

K mohyle sa dostanete niekoľkými spôsobmi

 • autom na záchytné parkovisko, odkiaľ je to pár krokov pešou chôdzou,
 • nadšencom cykloturistiky odporúčame tzv. “Štefánikovu trasu” – je stredne náročná, dlhá 88 km,
 • pešo sa k pamätníku dostanete dvoma trasami – žltou z obce Košariská, červenou z mesta Brezová pod Bradlom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa L U B K A (@sepleta),

Haluzický kostol a tiesňava v blízkosti mesta Trenčín

Napriek populárnemu šatkovaniu, možno oveľa viac preferujete kočík a tak Haluzický kostolík nachádzajúci sa v okolí Trenčína je ideálnym miestom pre vašu prechádzku. Je vzdialený 5 min. od parkoviska a tak cestu hravo zvládnete. V blízkosti je však aj Haluzická tiesňava a spolu s piknikom tak máte o program na celý deň vystarané.

Vyhliadková veža Bojnice

Výhľady si viete s deťmi užiť už aj inak, než z vrcholov kopcov. Bojnice, mesto krásnych kúpeľov a rozprávkového zámku, ponúka dnes už aj výstup na vyhliadkovú vežu, ktorý hravo zvládnu aj deti. A výhľad, ktorý sa vám naskytne, je očarujúci. Preto, aj keď je výstup na vyhliadkovú vežu spoplatnený (deti do 3 rokov majú vstup zdarma), neváhajte a vyberte sa. Prievidzu a široké okolie nemáte ako na dlani každý deň.

Aktuálny cenník vstupov

 • 8,00 €/osoba
 • 4,00 €/dieťa 3 – 15 rokov

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vyhliadková veža Bojnice (@vyhliadkova_veza_bojnice),

 

Oponický hrad v blízkosti mesta Nitra

Tríbečské pohorie je doplnené nádherným hradom, na ktorý sa dostanete dobrým energickým krokom za 30 min. z obce Oponice. Hrad pochádzajúci z 13. storočia je dnes už síce ruinou, avšak ochudobnení neodídete. Výhľady do údolia rieky Nitra, či Považský Inovec sú benefity, ktoré získate.

Obec Ulič – galéria miniatúr v blízkosti mesta Snina

Jedna z najvýchodnejšie položených obcí Slovenska, Ulič, vlastní mimoriadnu turistickú atrakciu, ktorá zaujme určite aj vaše zvedavé deti. Miniatúry kostolíkov, v jednej z najvýchodnejšie položených obcí na Slovensku, jednoznačne patria do našej histórie a prilákajú vás svojou veľkosťou. Tí najmenší sa medzi modelmi budú cítiť veľmi spriaznene, ale vašich starších zvedavcov určite zaujme detailná práca, vďaka ktorej boli tieto unikáty vytvorené.

 

Jarná turistika s deťmi
Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť vrámci jarnej turistiky s deťmi.

Tipy ako prežiť turistiku, či prechádzku čo najpríjemnejšie

 • Investujte do kvalitnej obuvi dieťaťa. Dobrou pevnou obuvou totiž predídete bolestiam, zraneniam, či iným nežiaducim príznakom počas, resp. po dobrej prechádzke.
 • Tempo vášho dieťaťa je určujúce a budete tak všetci spokojní. Časy trás na značkách sú dobrým orientačno informatívnym bodom, nemusíte však na ne byť príliš upnutí. Veď hlavným cieľom je pohoda a relax, že?
 • Pitný režim by mal byť dodržiavaný nielen počas horúcich dní, ale aj pri výkone akým nepochybne turistika je. Voda a malé občerstvenie je niečo, na čo by ste ako rodičia mali byť pripravení.
 • Zaujmite pozornosť dieťaťa a rozprávajte mu o mieste, ktorým prechádzate. Pýtajte sa, prípadne nechajte dieťa klásť otázky vám. Majte oči otvorené a upútajte dieťa na rôzne zaujímavosti, na ktoré cestou narazíte. Dieťaťu tak poskytnete priestor vytvoriť si vzťah k navštívenému miestu, či samotnej aktivite.

  Alebo sa inšpirujte videom a spestrite deťom spoločné prechádzky

 

Akékoľvek miesto na výlet si vyberiete, vychádzajte stále z osobitosti vášho dieťaťa a ušite si výlet na mieru. Inšpirovali sme vás? Napíšte nám do komentárov, kam ste sa s deťmi vybrali a čo zaujímavé ste zažili.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Vzdelávanie

5 kníh o materstve a rodičovstve, ktoré by ste mali poznať

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Prevencia a prvá pomoc, ak sa dieťa topí

0
Novinky Zdravie

Viete odlíšiť baby blues od popôrodnej depresie?

Navigácia

Magazíny