Matka, ktorá začala doma vyrábať noviny pre syna

Videli ste už v trafike noviny pre deti? Premýšľate ako zvýšiť záujem vašich detí o dianie vo svete a spoločnosti, ktorou sú obklopení? Alebo si myslíte, že tento druh informácií ešte nepotrebujú? Čítajte tento článok ďalej a možno vás presvedčíme a sami sa pustíte do domáceho, či komunitného experimentu. Podobne ako s tým začala Indka Nidhi Arora.  

Noviny – výchovný poradca pri voľbe povolania

Nidhi Arora mala dlhoročné skúsenosti s hľadaním zamestnancov pre firmy a stále narazila na rovnakú schému – dvaja z troch kandidátov neuspeli na pohovore, pretože nečítali dennú tlač. Napriek tomu, že boli absolventmi prestížnych škôl a zvládli testy, nedokázali reagovať a diskutovať na témy aktuálneho spoločenského diania. Ako kľúčovú, vidí práve schopnosť porozumieť dianiu vo svete, ktorá mladých ľudí následne formuje aj pri výbere povolania. Tým, že sa orientujú čo je nové v technológiách, kde sa v spoločnosti objavuje problém, dokážu reagovať na potreby sveta lepšie. Neskôr sú schopní zvoliť svoje smerovanie, pretože vďaka orientácii v celospoločenskom dianí si dokážu klásť otázky – čo je to, čo tento svet potrebuje? Existuje nejaká technológia, ktorá môže pomôcť ochrániť životné prostredie? Vedel/a by som niečo podobné vytvoriť?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Teresa Casamonti (@teresacasamonti),

Domáce tlačiarne novín

Nidhi si uvedomila, že je dôležité umožniť deťom prístup ku kvalitným novinám. Ak deti dokážu vnímať svet, vidieť jeho problémy, mať názor, vyrastú z nich skutoční aktivátori zmien. Arorovci odoberali každý deň 4 druhy novín, v dvoch jazykoch, ale ani jedny z nich neboli vhodné pre 7-8 ročné dieťa. Keď mal jej syn 8 rokov, začala mu hľadať dennú tlač. Strávila tým celý rok, no neúspešne. Rozhodla sa preto vyrobiť doma vzorové 4-stranové noviny. Bol jún 2017. Hneď ako sa noviny dostali do obehu, zamilovali si ich aj ostatní! Ich názov je „Children´s Post“ a do rodín noviny distribuujú e-mailom ako 4-stranovú e-verziu, ktorú následne doma rodičia vytlačia na A4 formát a rozdajú deťom.

Deti a rodičia žurnalistami

Noviny rozoberajú rôznorodé témy – medzinárodné otázky, životné prostredie, ekonómiu, bezpečnosť na internete, ekológiu, históriu, vzdelávanie, technológie, ale aj domáce témy – ako byť zodpovedným občanom Indie. Nájdete tam kvízy, poéziu, poviedky, komiksy a rôzne kurzy. Špecifickosť novín spočíva aj v tvorbe obsahu – až 40 % je generovaný deťmi, ktoré sa podieľajú na spolupráci ilustrátorsky. Textový obsah pripravujú rodičia, ktorým záleží na ich deťoch. Rodič-editor rozhoduje o obsahu – vyberie články z odporúčaného obsahu a ďalšie tvorí sám. Vytvorený obsah prechádza rukami minimálne ďalších dvoch editorov, ktorí kontrolujú správnosť faktov, gramatiky a zároveň zrozumiteľnosť jazyka, ktorý nesmie narúšať základné pravidlá novín.

Čítanie novín podporí vzdelanie detí
Podporte zvedavosť detí pravidelným samostatným čítaním.

Papierové lákadlo do detských rúk

Prečo však tlačené noviny môžu byť v dnešnom technologicky vyspelom svete lepšou voľbou pre deti? Opäť sa potvrdzuje, že monitory a obrazovky technických hračiek nepriaznivo pôsobia na mozog detí. Nidhi, ako mnoho iných odborníkov hovorí, že papier novín vyšle omnoho menej stimulov mozgu než samotná obrazovka a dieťa je tak omnoho sústredenejšie. Obrazovky vás totiž počas čítania stimulujú neprestajne, doslova programujú váš mozog hľadať ďalšie a ďalšie podnety každú možnú sekundu. Dôležitosť „The Children´s Post” spočíva aj v zrozumiteľne komunikovanom obsahu, pomáha deťom porozumieť svetu, správne porozumieť základným konceptom a nielen vychŕliť slang. Stanete sa aj vy editormi nových detských novín?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Novinky Rozhovor

Odložte kočík, prichádza šatka!

0
Inšpirácia Novinky Rozhovor

Život podľa príručky nie je zárukou šťastia

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dojčenie ako prevencia rakoviny prsníka

Navigácia

Magazíny