Pokojné Vianoce s bábätkom? Dá sa to!

Pripravte sa na to, že odteraz budú vaše Vianoce vyzerať úplne inak. Pribudol vám do rodiny nový človek a ten bude prvé roky určovať čo, kedy a ako. Ak ste zvykli stresovať a zháňať veci na poslednú chvíľu, zastavte! Dieťatko potrebuje kľud, režim, pohodu a spánok na to, aby sa vám odvďačilo pokojnou a príjemnou štedrovečernou oslavou.

Zívajúce bábätko vo vianočnom oblečení
Spokojné a vyspaté bábätko je zárukou vaších pokojných Vianoc.

Vianoce bez stresu

Ak trávite Vianoce na horách, u rodičov alebo priateľov, máte o starosť s prípravou večere menej. Pokiaľ trávite sviatky sami, plánovanie je základ. Snažte sa rozdeliť si úlohy s partnerom tak, aby ani na jednom z vás toho nebolo priveľa.

Myslite na to, že Vianoce majú byť sviatkom pokoja, radosti, rozjímania. Dieťa všetko intenzívne vníma a pokiaľ budete vystresovaní vy, bude nespokojné aj ono.

Na predvianočné zhony s bábätkom zabudnite. Darčeky objednajte cez internet alebo ich kúpu zverte partnerovi. Rozhodne nechoďte s malým dieťaťom do nákupných centier. Nie je to pre neho vhodné prostredie.

Vianočné pečenie si naplánujte počas víkendov, kedy sa môžu o drobca postarať starí rodičia alebo otecko. A ak nestíhate, objednajte si chutné koláčiky od miestnej vychýrenej cukrárky a máte po starosti.

Čo pripraviť na štedrovečerný stôl

Premyslite si, čo pripravíte svojmu dieťaťu na štedrovečernú večeru a radšej neexperimentujte. Neskúšajte mu dať nové príkrmy ani exotické ovocie, ktoré zatiaľ nepapalo. Pripravte mu niečo, čo má rado a zaručíte si pokojné rodinné hodovanie bez protestov a alergických reakcií.

Malí milovníci kaší sa potešia rozmixovanému batátu, brokolici či zemiaku. Pomocou formičiek na vykrajovanie medovníkov môžete z rozmixovanej kaše vytvoriť na tanieriku batátovú rybičku či brokolicový stromček.

Ak kojíte, myslite na to, že to, čo zjete vy, bude neskôr papať aj vaše bábätko. Nejedzte ťažké jedlá, z ktorých nafukuje. Skúste sa vyhnúť kapustnici, strukovinám, majonézovému šalátu a vyprážaným jedlám. Odľahčite svoj jedálniček a pripravte si pečenú rybku so zeleninovým šalátom a troškou zemiakov. Váš tanier bude pestrý a dieťatko nebudú trápiť bolesti bruška.

Mikuláš na tanieri z banánu a malín
Hravé a zdravé servírovanie jedla poteší nielen bruško vášho dieťaťa.

Vianočná výzdoba

V závislosti od toho, čo vaše dieťa už dokáže, treba zvoliť primeranú vianočnú výzdobu. Ak máte malé bábätko, kľudne sa pustite do tradičnej výzdoby. Ak vám ale po byte lozí malý objaviteľ, ktorý všetko chytá a dáva do pusy, tak radšej nechajte vaše obľúbené sklenené guľky tento rok oddychovať v krabici a siahnite po nerozbitných či drevených ozdôbkach.

Rozbité vianočné guľky
Aby vaše obľúbené vianočné guľky neskončili rovnako, nechajte ich tento rok radšej oddychovať.

Buďte obozretní pri umiestňovaní živej dekorácie – imelo, vianočná ruža (hviezda), cezmíny. Tekutina, ktorá vyteká pri poškodení listov vianočnej ruže, môže vyvolať alergické reakcie, plody imela a cezmíny zase obsahujú toxíny, ktoré sú vo väčšom množstve nebezpečné pre človeka.

Vianočný čas je pre nás dospelých častokrát veľkým zhonom a naháňaním sa za dokonalosťou. Nezabudnite však, že vaše dieťatko najviac ocení, ak si cez Vianoce poriadne oddýchnete a venujete mu svoju pozornosť, čas a lásku. Štastné a veselé!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Pozor na nekvalitné detské oblečenie, môže spôsobiť podráždenie pokožky

0
Novinky Zaujímavosti

Keď sa otec rozhodne zastúpiť mamu

0
Novinky Zaujímavosti

Keď rodičia majú svoj deň

Navigácia

Magazíny