Kam sa vybrať s deťmi cez jarné prázdniny

Zimné ničnerobenie sa skončilo len nedávno a tento mesiac sa už deťom začnú vysnívané jarné prázdniny. Odštartuje ich stredné Slovensko a uzavrie západ. Chceli by ste stráviť pekné spoločné rodinné chvíle, no nemáte inšpiráciu? Spísali sme pre vás zopár príjemných aktivít, ktoré sa dajú vykonávať vonku i vnútri.

Jarné prázdniny sú za dverami a mnohí z vás sa ešte stále pozerajú na vločky poletujúce za oknom. V našich končinách zima ešte stále úraduje, neznamená to však, že si nemôžete blížiaci sa týždeň s vašimi deťmi užiť naplno. Mysleli sme aj na tých, ktorí sa nebudú môcť svojim školákom venovať celý čas a pripravili sme aj zopár alternatív.

Nudiace sa dieťa
Vymyslite pre svoje deti program, vďaka ktorému sa cez prázdniny nudiť určite nebudú.

Vyberte sa na plaváreň

Plávanie je jeden z mála športov, ktorý nemá takmer žiadne vekové obmedzenia. Koniec koncov, hodiny plávania navštevujú aj malé bábätká. Už od detstva je dôležité viesť deti k nejakému športu. Plávanie je známe aj mnohými zdravotnými benefitmi, treba si dávať pozor len na prípadné zranenia. Vďaka plavárňam a krytým bazénom sa môžete chodievať kúpať celý rok.

Je jasné, že hoci je plávanie skvelou aktivitou, iba málokto ho stíha vykonávať pravidelne. Práve z tohto dôvodu sú prázdniny ideálnym časom, kedy sa môžete vybrať s deťmi na plaváreň. Ak ich chcete potešiť ešte viac, vyberte sa s nimi do akvaparku. V množstve krytých bazénov a atrakcií sa určite skvelo zabavíte.

Dieťa s matkou na plavárni
Plávanie jedna z mála športových aktivít, ktorú môžete s deťmi vykonávať celoročne, využite to.

Prevetrajte korčule na ľad

Pokiaľ chcete zostať pri typických zimných športoch, určite skúste ľadové korčuľovanie. Je to ideálny program pre malých aj veľkých. Korčule vám na mnohých miestach sami požičajú alebo vám spravia údržbu vašich starých párov, ktoré roky ležali v skrini. V každom väčšom meste sa nachádza verejné klzisko, ale pokiaľ u vás ešte úradujú silné mrazy, vyberte sa rovno na zamrznutý rybník. Nezabudnite vziať deťom prilbu a môžete vyraziť na ľad.

Dieťa sa učí korčuľovať
Jarné prázdniny prajú aj milovníkom korčuľovania.

Spoznajte nové miesta na výlete

Koncom mesiaca už bude jar predsa len klopať na dvere a počasie bude čoraz viac priať pobytom vonku. Zoberte vaše deti na výlet do iného mesta alebo do prírody. Kedy ste sa naposledy kochali výhľadom z rozhľadne? A kedy ste navštívili hrad, okolité rybníky či starú horáreň? Exituje toľko nápadov na výlety, ktoré môžete absolvovať a zažiť nové dobrodružstvá spolu s vašimi deťmi. Môžete spoznávať históriu či nové rastliny v lese, je to len na vás.

Dieťa na prechádzke v prírode
V prírode či v novom meste – prechádzka vonku je vždy skvelé riešenie.

Zavítajte na výstavu či do múzea

Pokiaľ máte už väčšie deti, určite pre nich chcete vymyslieť plnohodnotný program. Sedenie doma je príjemný chvíľkový oddych, avšak zrejme nechcete, aby vaše deti takto strávili celý týždeň. Ponúknite im nové podnety na výstave či v múzeu. Napríklad naše hlavné mesto ponúka viac ako 30 múzeí, stačí si vybrať oblasť, ktorá vášho školáka baví najviac.

Expozície môžu deti zaujať aj na výstave. Dnes už existujú aj domy umenia, ktoré sa špecializujú na deti a tvoria taký obsah, ktorý ich zaujme. Nemusíte sa báť, že by návšteva takejto inštitúcie bola pre deti utrpením. Práve naopak, budujte u nich lásku k umeniu odmalička. Určite sa vám za to v neskoršom veku poďakujú.

Urobte dobrý skutok

Ak chcete spojiť príjemnú prechádzku s dobrým zámerom, vyberte sa napríklad do miestneho útulku pre psy a popýtajte sa na možnosti venčenia štvornohých chlpáčov. Zoberte psíka či dvoch na výlet do lesa, potešia sa nielen majitelia útulku, ale určite aj vaše deti, najmä ak nemajú domáceho miláčika. Zaručený máte pobyt na čerstvom vzduchu a radosť vašich detí i zvieratka.

Dieťa objíma psa
Potešte svoje deti i štvornohých kamarátov a zoberte ich von na čerstvý vzduch.

Navštívte kino či divadlo

Keď je vonku škaredo, vždy sa dá vymyslieť náhradný program. Každé kino má zväčša v programe aspoň jednu peknú rozprávku, ktorá zabaví nielen detského diváka. Čítate vašim deťom doma knižky? Ak áno, potom sa veľmi ľahko môže stať, že niektorá z obľúbených rozprávok vašich detí sa dočká divadelného či filmového spracovania. Presne tak, nebojte sa návštevy detského divadelného predstavenia, ponúknete dieťaťu nový netradičný zážitok.

Nechajte si pomôcť

Pokiaľ nemôžete s deťmi zostať celý týždeň doma, existujú aj iné riešenia. Každý isto rád spomína na prázdniny strávené u starých rodičov, nie je žiadna hanba požiadať aj tých vašich o pomoc. Ak ich však predsa len chcete odbremeniť, skúste pre dieťa objednať denný tábor. Vyskúšajte ešte v predstihu vybrať spoločne program, ktorý by sa vášmu dieťaťu páčil najviac. Stráviť čas mimo domu bez rodičov, zbierať nové zážitky a spoznávať nových kamarátov môže byť nakoniec kľúčom k najkrajším jarným prázdninám v živote.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Detský šport Novinky Zaujímavosti Zdravie

Kolektívne športy pre deti, ktorý je naj?

0
Novinky Zaujímavosti

Ako sa buduje láska ku knižkám

0
Inšpirácia Novinky Tvoríme s deťmi

Dajte zbohom domácej nude

Navigácia

Magazíny