5 kníh o materstve a rodičovstve, ktoré by ste mali poznať

Tehotenstvo a výchova detí sú spojené z množstvom otázok. Niekedy ich zodpovie lekár, inokedy skúsenejší rodinný príslušník alebo internet a občas je dobré spoľahnúť sa aj na knižky. Tu je náš výber top piatich, ktoré by si mal povinne prečítať každý (nastávajúci) rodič.

Ešte netlačte (Všetko, čo potrebujete vedieť o rodení na Slovensku)

Iveta Aldana, Lucia Lišiaková a Veronika Pizano sa v 10 kapitolách venujú pôrodu, popôrodnej starostlivosti, vedeckým poznatkom a praktikám priamo z pôrodníc, ale aj tomu, prečo Slovenky rodia v nemocniciach blízko slovenských hraníc. V knihe nájdete rozhovory s tromi odborníkmi – gynekológom Jozefom Záhumenským, psychiatrom Jozefom Haštom a s právničkou Jankou Debrecéniovou. Niektoré príbehy konkrétnych žien zo slovenských nemocníc majú skôr šokujúci podtón a poukázaním na zastaralé a škodlivé praktiky chcú tri mladé Slovensky vyvolať diskusiu a dopomôcť k zmenám v slovenskom pôrodníctve.

Kniha Ešte netlačte
Rodiaca žena je v našom zdravotníckom systéme len ďalšie číslo v štatistikách. Aj na tento fakt poukazuje kniha Ešte netlačte. Foto: Dia Takácsová pre Meet the Heroes.

„Pôrodnica predsa nie je väzenie a pôrod nie je policajný zásah, počas ktorého má žena nemohúco ležať, kým niekto iný bude na nej vykonávať úkony, pacifikovať a disciplinovať ju. Pôrod je fyziologický proces, ktorý má žena právo prežiť autonómne, slobodne a dôstojne a nad ktorým môže a má mať kontrolu.“ hovorí v knihe právnička Janka Debrecéniová. Na našom trhu doteraz chýbala podobná publikácia, ktorá by informovala o tom, ako prebieha pôrod v slovenských nemocniciach a aké majú ženy možnosti a práva. Budúcim mamičkám knihu odporúčame na zorientovanie sa, pretože nie všetko, čo sa môže diať pri vašom pôrode, je normálne, aj keď vám personál nemocnice bude tvrdiť opak, respektíve radšej nepovie nič.

Návod na prežitie pre bejby

Doktora Igora Bukovského asi netreba zvlášť predstavovať. Na 450 stranách sa v piatich častiach venuje detskému telu, učeniu, trucovaniu, strachu, ale aj výžive, dojčeniu, rodičom a starým rodičom a tiež domácej a prírodnej liečbe a vybraným detský ochoreniam ako atopický ekzém, potravinová alergia alebo ADHD a autizmus. V kapitole venovanej výžive a pohybu nájdete zdravé recepty nielen pre najmenších. Kniha vznikla v spolupráci s mnohými odborníkmi, pritom si však zachováva zrozumiteľný jazyk. Jej výhodou je aj text koncipovaný do krátkych sekvencí, ktoré si prečítajú aj zaneprázdnení rodičia.

„Páčil sa mi bezprostredný štýl knihy a príbehy o malých Adamkoch, Lenkách a ich kamarátoch. Knižka s predáva v jednom balení spolu s knihou receptov Hneď to bude, Anjelik. Začala som podľa nej s prvými príkrmami, kašami zo zemiakov a mrkvy. Od 7. mesiaca som pridala aj iné druhy zeleniny. Veľmi mi pomohlo delenie vhodných potravín podľa veku a vzorové jedálničky v zime a v lete,“ pochvaľuje si knižku mamička Miroslava, ktorá sa v nej inšpirovala pri stravovaní dcéry Mirky.

Budúca matka s knihou v ruke
Tehotenstvo je pre ženy plné otázok. S narodením dieťaťa pribudnú mnohé ďalšie.

Päť jazykov lásky pre deti

„Každé dieťa má citovú nádrž, ktorá potrebuje byť naplnená láskou. Keď má dieťa pocit, že je skutočne milované, bude sa vyvíjať normálne, no keď je citová nádrž lásky prázdna, dieťa sa bude správať zle. Dieťa, ktoré sa správa zle, väčšinou túži po tom, aby niekto naplnil jeho nádrž lásky,“ povedal psychológ Dr. Ross Campbell, ktorý sa špecializuje na deti a dospievajúcich. Gary Chapman, americký psychológ s dlhoročnou praxou z psychologickej a manželskej poradne, vám vysvetlí princíp jazyka lásky vášho dieťaťa, ktorý môže byť úplne odlišný od toho vášho.

V tejto publikácií nájdete päť základných jazykov lásky – fyzický kontakt, slová uistenia, pozornosť, darčeky a nakoniec skutky. Autori knihy Gary Chapman a Ross Campbell vám pomôžu objaviť primárny jazyk u vášho dieťaťa prostredníctvom množstva príkladov, problémov a ich riešení. Naučia vás lepšie porozumieť vašim deťom a predchádzať konfliktom, ktoré by mohli vzniknúť.

Mama, buď mojím princom

Známa slovenská psychologička a psychoterapeutka Eva Reichelová napísala knihu, ktorá je určená nielen odbornej verejnosti, ale poskytne množstvo rád aj rodičom, ktorí majú problémy pri výchove svojich detí. Sama sa vo svojej klinickej praxi venuje liečbe emočných a výchovných problémov detí. Knižka zachytáva 13 príbehov detí od 3 do 8 rokov s poetickými názvami. Každý z nich začína predstavením dieťaťa a jeho problémového správania, rovnako aj to, ako je problém vnímaný v kontexte rodiny či kolektívu.

Tehotná žena a literatúra o rodičovstve
Do kníh o rodičovstve alebo výchove môžete investovať, prípadne si ich požičať od kamarátok alebo z knižnice.

Jednou z otázok, ktoré psychoterapeutka kladie rodičom je aj tá, ako prežívajú problémové správanie svojho potomka. Odpoveď na ňu mnohokrát pomáha zistiť príčiny toho, prečo sa dieťa stalo nezvládnuteľným. Kniha je doplnená o autentické kresby a fotodokumentáciu hrových projekcií malých klientov. Túto publikáciu odporúčame nielen tým, ktorí potrebujú pomoc pri výchove, prípadne sami s deťmi navštívili podobného odborníka, ale aj rodičom, ktorí nemajú problémy a prostredníctvom publikácie si uvedomia, aké majú veľké šťastie.

Dosť bolo dokonalých mám

Pre všetky mamy, ktoré majú pocit nedokonalosti, napísala Jill Savageová knihu Dosť bolo dokonalých mám. Opisuje v nej, aké zlyhania pri výchove sa podarili jej. Pomôže vám nepodľahnúť nutkaniu porovnávať sa s inými ženami a zmeniť nesplniteľné očakávania na realistické. V knihe sú vtipne zachytené pravdivé skutočnosti dnešných mám, ktoré chcú byť vo všetko dôsledné a porovnávajú sa s inými. V snahe maskovať svoje slabosti tak podvádzajú samy seba aj svoje okolie. Kniha je primárne určená mamičkám, ktoré svoje deti vychovávajú v kresťanskom duchu, preto sa pripravte na zmienky o Bohu a citáty z Biblie.

„Pri prezeraní Facebooku a Instagramu kamarátok som mala vždy pocit, že s deťmi zažívajú len samé výlety, tvorivé chvíľky a ich decká sú rovnako dokonalé ako ony – super ženy, ktoré popri starostlivosti o domácnosť uvaria zdravé jedlo aj dezert, ktorý stihnú postnúť na sociálnu sieť.  Aj keď pasáže o Bohu mi veľa nehovorili, s knihou som sa v mnohom stotožnila. Páčilo sa mi prirovnanie materstva k pohotovostnej službe plnej prekvapení. Na základe toho som troška upravila moje nároky, prestala som sa toľko porovnávať a som teraz oveľa viac v pohode mama,“ priznáva s úsmevom mamička Zuzana.

Máte aj vy svoju obľúbenú knižku o tehotenstve alebo rodičovstve? Podeľte sa s nami o ňu v komentári!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Novinky Vzdelávanie Zaujímavosti

Ako s deťmi osláviť Deň Zeme

0
Novinky Zaujímavosti

Ako sa buduje láska ku knižkám

0
Novinky Varíme deťom

Jarné pomazánky pre hladné brušká

Navigácia

Magazíny