Bábätko ako v bavlnke

Detská pokožka sa vyvíja prvé tri roky. Počas nich je päťkrát tenšia ako koža dospelých a reaguje inak. Potrebuje nielen pravidelnú hydratáciu špeciálnou detskou kozmetikou, ale aj oblečenie a doplnky z prírodných materiálov, vyprané v pracích prostriedkoch bez enzýmov a umelých farbív.

Prach, parfumy, roztoče, alergény – príčiny alergií, ktoré sa prejavujú začervenaním pokožky alebo až ekzémom, môžu byť rôzne. Pokožka malých detí nie je dostatočne odolná voči škodlivým látkam, pretože medzi kožnými bunkami sa nachádzajú medzery, cez ktoré môžu preniknúť škodliviny. Pri praní detských vecí by ste mali používať jemné pracie prostriedky, ktoré nevyvolajú dráždenie. Namiesto aviváže skúste zmes octu a citróna.

Kúpanie bábätka
Z radov lekárov objavujú aj názory, že novorodenca stačí kúpať trikrát do týždňa.

Pokožku hydratujte ale nepremastite

Pri starostlivosti o detskú pokožku siahnete po hydratačných mliekach a krémoch, ktoré neupchávajú póry. Nenamáhajte ju však zbytočne nadmerných používaním detskej kozmetiky. Prirodzenú rovnováhu detskej pokožky narúša aj každodenné používanie mydla. Nahraďte ho radšej kvalitným olejom do kúpeľa. O kúpaní novorodencov sa z radov lekárov objavujú aj názory, že takto malé dieťatko stačí kúpať trikrát do týždňa v mierne teplej vode.

Návrat k látkovým plienkam

Vedeli ste, že jednorazové plienky sa v prírode môžu rozkladať až 400 rokov? Klasické látkové plienky sú príjemným materiálom na detský zadoček a šetria peňaženky rodičov aj prírodu. Musíte však viacej času venovať ich praniu a takisto detičky častejšie prebaľovať, čím sa zároveň predchádza zapareninám. Moderné látkové plienky kúpite z rôznych materiálov, od klasickej bavlny až po exotické bambusové vlákna.

Dieťatko ležiace na brušku
Detská pokožka sa vyvíja počas prvých troch rokov života dieťaťa. Je až päťkrát tenšia ako pokožka dospelého človeka.

Osvedčená bavlna

Bavlnené plienky sú odolnejšie ako bambusové, naše mamy a staré mamy ich kedysi prali na 90 stupňov a vyvárali. Vďaka moderným práčkam im postačí aj program na 60 stupňov. Na pranie bavlnených plienok používajte pracie prostriedky šetrné k pokožke dieťatka, napríklad mydlové vločky, mydlový sliz alebo mydlové orechy.

Snívanie v suchu

Väčšina detí, ktoré nosia látkové plienky, sa ich odučí používať skôr ako detičky s jednorazovými plienkami. Sú priedušné a ich používaním predchádzate zapareninám. Ak vás „látkovanie“ predsa len nechytilo, stále sa vám do základnej výbavičky zíde 20 kusov plátených plienok. Oceníte ich napríklad pri odgrgávaní bábätka na vašom pleci, či použijete ako uteráčik, clonu na kočík alebo pri dojčení.

Moderné látkové plienky

Na trhu nájdete prepracované systémy látkových plienok AIO (all in one), ktoré sa vo svojom používaní nelíšia od jednorazových. Zapínajú sa na suchý zips alebo patentky. Moderné látkové plienky sú vyrobené z priedušných príjemných materiálov a ponúkajú aj hravý a príjemný dizajn.

Máte dostatok miesta na sušenie?

Bambusové plienky dosahujú maximálnu praciu schopnosť po viac ako 6 praniach. Ak ich teda chcete začať používať, dajte ich bábätku cez deň a nie v noci. Alebo ich operte viac ako šesťkrát pred prvým použitím. Bambusové froté, z ktorého sa vyrábajú nohavičkové plienky, potrebuje zároveň veľa času na uschnutie. Zvážte preto, či máte dostatok priestoru na sušenie, prípadne porozmýšľajte nad kúpou sušičky.

Tkaniny vhodné pre detskú pokožku

Pre detskú pokožku je okrem stopercentnej bavlny vhodný aj bavlnený satén. Nemusíte sa báť, že bude šmykľavý, prestieradlá z bavlneného saténu sú vyrobené z najkvalitnejšej bavlny, ktoré prešla špeciálnou úpravou. Na dotyk sú veľmi príjemné a mäkkučké. K najhebkejším látkam z bavlny patrí textilná látka džersej (jersey), ktorá je známa svojou priedušnosťou a mäkkosťou.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Tri jarné polievky pre deti aj dospelých

0
Inšpirácia Novinky Zaujímavosti

Škola, z ktorej sa deťom nechce vracať domov

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Nepokoj dieťaťa môže signalizovať hlbší problém

Navigácia

Magazíny