Dajte zbohom domácej nude

Zima ešte stále panuje v našich končinách a my nemôžeme s deťmi tráviť vonku toľko času, koľko sme zvykli počas teplejších mesiacov. Čas prechádzok vonku sa skrátil, vonkajšie hry sa obmedzili na minimum a vy si lámete hlavu nad tým, ako svojich drobcov zabaviť. Nebojte sa, pripravili sme pre vás zopár inšpirácií na zábavné trávenie času rôznymi aktivitami.

Vianoce sú nenávratne preč a možno sa už viaceré z vašich detí začali tešiť radšej na teplé slnečné lúče a pobyt na ihrisku vonku s kamarátmi. Možno by sa radi vyšantili aj v snehu, avšak mínusové teploty im to nie vždy umožňujú, a tak musia častejšie zostávať v teplom domove. Ani vysedávanie doma vôbec nemusí byť nudné, stačí zapojiť trocha fantázie.

Dajte zbohom domácej nude
Pomocou našich hier sa s deťmi ľahko zabavíte.

 

Postavte si pevnosť

Existuje vôbec niekto, kto si v detstve aspoň raz nepostavil pevnosť z paplónov a vankúšov a takto mal na chvíľu svoj vlastný svet? Detské pevnosti sú ideálnym miestom na pozeranie filmov, čítanie kníh alebo jednoducho na leňošenie. Pomôžte svojim deťom postaviť tú najlepšiu pevnosť na svete. Na spríjemnenie atmosféry zapojte svetielka, ktoré ste nedávno zvesili z vianočného stromčeka. Máte doma stan? Ak áno, sem s ním! Rozložte ho hoc i priamo v obývačke, vyberte spacáky, karimatky, vankúše a vstúpte s vašimi deťmi do svojho vlastného rozprávkového sveta.

Detská pevnosť z paplónov
Vytvorte vašim deťom svoj vlastný tajný svet.

Nafúknite bazén

Chcete sa so svojimi deťmi skutočne zabaviť? Ak máte doma hocijaký nafukovací bazénik, rozložte ho doma v obývačke a vyplňte ho tými najmäkšími vankúšmi a paplónmi. Nech sa páči, zrazu máte doma svoj vlastný podmorský svet, v ktorom sa môžete zabávať, potápať, leňošiť a hrať.

Postavte vtáčiu búdku

Pokiaľ chcete s vašimi deťmi niečo vytvoriť, skúste ich motivovať k tomu, aby spolu s vami pomohli vtáčikom počas zimy. Stavaním vtáčej búdky sa nielen zabavíte, ale urobíte aj niečo užitočné. V zime trpí veľa vtáčikov hladom, skúste im vymyslieť bezpečné miestečko, kde im budete pravidelne nosievať potravu. Pokiaľ si netrúfate postaviť priamo búdku, pokojne to môže byť aspoň malé bydielko s plošinkou na semiačka. Deti tak budú mať pravidelnú aktivitu, a to dopĺňanie potravy a starostlivosť o malé vtáčiky.

Zahrajte sa na učiteľov či kuchárov

Hranie modelových situácií deti nielen baví, ale podporuje to ich fantáziu a rozvoj. Otvorte si svoj vlastný obchod, reštauráciu či školu, ponúkajte tie najchutnejšie koláčiky alebo rozdávajte včeličky za vzorné správanie. Vaše hry nemusia byť len imaginárne, pokojne si deťmi napečte chutný dezert alebo aspoň pripravte banány v čokoláde. Ak sa bojíte neporiadku v kuchyni, rozložte pred varením na zem priesvitnú fóliu, určite vám pomôže. Nechajte deti, aby sa zabavili a podporujte ich kreativitu.

Hra v kuchyni
Zapájajte deti doma do aj do všedných činností.

Zabavte sa s prekážkovou dráhou

Hoci sa nedá šantiť vonku, pohybové aktivity sa stále dajú robiť aj vnútri. Pokiaľ máte doma psíka, postavte mu hoc i len z vankúšov prekážkovú dráhu a nechajte deti, aby spolu s ním tieto prekážky zvládli. Špeciálne barikády môžete urobiť aj priamo pre svoje deti. Namotajte hocijaké stužky či špagáty od dverí k dverám krížom-krážom po byte a súťažte s nimi v prekážkovom preliezaní. Určte si časový limit alebo rozličné doplnkové úlohy a o zábavu máte na dlhý čas postarané.

Zorganizujte domácu módnu prehliadku alebo spevácku či tanečnú súťaž

Máte doma malú modelku, tanečníka či speváčku? Podporujte talent svojich detí odmalička. Pokiaľ máte viacero detí alebo nebodaj strážite aj deti svojej kamarátky, nie je lepší spôsob, ako zabaviť naraz všetkých, než zorganizovať nejakú kreatívnu súťaž. Určite si súťažiacich, porotcov, prípadne aj ceny a hľadajte novú superstar.

Hra na módnu prehliadku
Hra na módnu prehliadku bude baviť každú malú parádnicu.

Modelujte z plastelíny, vyrábajte, kreslite

Plastelína nás kedysi dokázala zabaviť na dlhé hodiny. Dnes majú už deti na výber z viacerých hier, avšak bez klasiky sa to jednoducho nezaobíde. Upracte kuchynský stôl a premeňte ho malú dielničku, kde si z plastelíny vymodelujete napríklad nový nábytok pre bábiky. Má vaše dieťa rado omaľovánky? Prineste mu nové farbičky a motivujte ho ku kresleniu. Spoločne môžete aj vyrábať pohľadnice, koláže, maľovať vodovými farbami či skúsiť fúkacie fixky. Existuje milión kreatívnych činností, do ktorých môžete svoje ratolesti zapojiť. Budete ich mať pod kontrolou, zatiaľ čo môžete napríklad variť večeru.

Ručné práce
Deti radi vyrábajú a tvoria, podporte ich.

Zahrajte sa na schovávačku

Stará dobrá schovávačka je osvedčený trik. Zapojte do nej celú rodinu a uvidíte, že sa razom váš dom premení a všade bude počuť výkriky smiechu a radosti. Ak sú vaše detičky ešte menšie, skúste napríklad spoločne hľadať jeho obľúbenú hračku.

Zabavte sa spoločne pri spoločneskej hre

V čase počítačových hier je už raritou sadnúť sa stôl a zahrať si spoločenskú hru. Je to však krásny čas strávený s vašimi najbližšími, kedy sa môžete dosýta nasmiať a rozvíjať svoju pamäť či postreh. Majú vaše deti radšej akčnejšie hry? Žiaden problém, vyskúšajte napríklad klasiku Twister.

Je mnoho spôsobov, akými môžete vaše deti zabaviť, keď vonku nie je práve pekné počasie. Jedno porekadlo však vraví, že by sme mali našich najmenších občas nechať, aby sa nudili. Len takto potom naplno rozvíjajú svoju kreativitu.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zdravie

Doprajte svojmu bábätku masáž

0
Novinky Zaujímavosti

Počúvať, nie poučovať – ako viesť s deťmi plnohodnotný rozhovor

0
Novinky Varíme deťom

Jarné pomazánky pre hladné brušká

Navigácia

Magazíny