S príchodom jari dajte pozor na alergie

Ak vaše deti na jar trpia pravidelne nádchou, kýchaním a následne upchatým nosom, nemusí ísť o obyčajné nachladnutie. Rovnako sa totiž prejavuje aj senná nádcha, odborne nazývaná alergická rinitída.

Alergickou nádchou trpí približne 23 percent populácie západných krajín, 30 percent postihnutých pritom o svojom ochorení ani len netuší, prípadne ho vôbec nerieši. Alergie však rozhodne netreba podceňovať. Ak sa prejavy podobné nádche u vašich drobcov objavujú v tej istej sezóne – najmä na jar, mali by ste seriózne uvažovať o lekárskom vyšetrení.

Senná nádcha
Kýchanie nemusí znamenať len prechladnutie, ale aj alergiu.

Prečo je lepšie alergiu riešiť čo najskôr?

Takéto ochorenie často sprevádzajú i ďalšie prejavy, ako sú svrbenie v očiach a v hrdle, nezriedka aj kašeľ. Zapálené začervenané oči v dôsledku alergie môžu viesť až k zápalu spojiviek. Deti trpiace silnou alergiou môžu mať dokonca skrátený či dokonca chrapľavý dych, čo už je varovný signál, že alergia môže prepuknúť do astmy.

Zanedbané alergie môžu deťom privodiť aj ďalšie zdravotné problémy, ako sú nachladnutia, ktoré plynule prechádzajú do zápalu pľúc, alebo nádchy, ktoré môžu vyústiť do tzv. sinusitídy (ochorenia sliznice prínosových dutín) a ušných infekcií či očných problémov.

Pripravte sa na to, že symptómy sprevádzajúce alergické reakcie nepotrápia vašich najmenších len cez deň, ale aj v noci. Ak dieťatku v postieľke tečie z nošteka ako z vodovodného kohútika, vôbec sa nevyspí a na druhý deň bude unavené, podráždené a nesústredené. Aj to je dôvod, prečo by ste alergiu mali riešiť.

Alergia v rodine

Vznik alergie môžu podnecovať viaceré faktory. Ak už v rodine alergikov máte, najmä medzi rodičmi a súrodencami, je veľká pravdepodobnosť, že u vášho dieťaťa sa alergia prejaví tiež. Ak týmto ochorením trpí jeden z rodičov, šanca sa zvyšuje na 50 percent, ak sú alergikmi obaja rodičia, stúpne riziko až na 90 percent. Na druhej strane, dieťa z rodiny, kde sa alergie nevyskytujú, bude náchylné len na 5 až 15 percent.

Rodinná prechádzka v sade
Ak niektorý z rodičov trpí alergiou, potom je veľká šanca, že rovnaká diagnóza postihne aj dieťa.

Votrelci v nošteku

Problémom sennej nádchy bývajú spóry plesní, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia, ako aj drobné čiastočky peľu či prachu. Pre ľudí trpiacich sennou nádchou predstavujú hotovú pohromu. Peľ vlastne tvoria mikroskopické samčie bunky kvitnúcich rastlín a stromov. Najhoršie je, ak sa v ovzduší vyskytujú za slnečných, suchých, ale veterných dní. Keď je najteplejšie, stúpajú až do výšky 500 metrov, pričom vietor ich môže rozviať do okolia na kilometre. Vtedy by sa vaši mali alergici vôbec nemali zdržiavať vonku.

Za bežných okolností nos filtruje vdychovaný vzduch od všetkých mikroskopických čiastočiek, ohrieva ho a zvlhčuje. Na nosnej sliznici sa však usádzajú aj peľové zrná, prach a spóry plesní. Imunitný systém alergika ich, samozrejme, považuje za votrelcov (alergény), v dôsledku čoho vypustí do krvného obehu chemické látky, vrátane histamínu, aby sa voči nežiaducej návšteve bránil.

Práve uvoľnenie chemických látok je príčinou alergických symptómov. Ak sa to deje opakovane, zvyšuje sa citlivosť nosovej sliznice. Preto je základom prevencie alergika vyhýbanie sa dlhodobému kontaktu s alergénmi.

Odkvitajúca púpava
„Padáčiky“ odkvitajúcich púpav sú pre väčšinu detí veselou zábavou. Kvitnúce púpavy sú však pre mnohých zdrojom alergénov.

Ako prebieha vyšetrenie

Alergické symptómy treba priebežne kontrolovať. Aj u detí, ktoré v minulosti nemali alergiu na peľ, sa totiž môže alergia po čase vyvinúť. Objavuje sa takmer v každom veku, najčastejšie však okolo obdobia 10 rokov.

Ochorenie sa zisťuje krvnými aj kožnými testami. Na pokožku sa najprv aplikuje kvapka alergénu. Ak je dieťa na danú látku alergické, pokožka v mieste aplikácie mierne napuchne. Malé množstvo alergénu sa dokonca vpichne aj do kože, kde sa nechá 15 minút pôsobiť. Ak koža v mieste vpichu spuchne a sčervenie (podobne ako po pichnutí komárom), test na daný alergén je pozitívny.

Občasná či pretrvávajúca ?

Budete sa s ňou v prvom rade musieť naučiť žiť. Niektorý typ vašich anjelikov potrápi len v určitom období roka, s iným sa budú musieť pasovať neustále. Poznáme totiž dva druhy alergickej nádchy. Jedna je občasná (intermitentná) a jej symptómy sa prejavujú nanajvýš štyri týždne, a to najmä kvôli sezónnemu výskytu peľu a výtrusov plesní. Tá druhá je pretrvávajúca (perzistujúca) a najčastejšie súvisí s roztočmi prachu alebo alergénmi, ktoré prenášajú zvieratá.

Ruka v ruke so sezónnymi alergiami kráčajú aj astmaekzémy – astma je vlastne forma alergie postihujúcej pľúca, ekzém zasa druh alergie postihujúcej pokožku. Aj preto sa alergie, astma aj ekzémy spoločne nazývajú atopickými ochoreniami.

Zvlhčovač vzduchu
Ak máte dieťa trpiace sezónnou alergiou, zaobstarajte si aj zvlhčovač vzduchu.

Ako zmierniť nepríjemné prejavy

Deťom zaobstarajte jemné vreckovky na utieranie nošteka, aby ste minimalizovali podráždenie. Noštek im pravidelne premasťujte krémom, aby sa pokožka v jeho okolí nezlupovala a nezapaľovala. Zároveň strážte ich pitný režim – okrem toho, že nebudú s neustáleho soplenia dehydrované, tekutiny prinesú úľavu ich boľavému hrdielku aj preťaženým dutinám.

Naučte deti kloktať. Ak im to spočiatku bude nepríjemné, otočte túto procedúru na zábavnú súťaž všetkých členov rodiny. Všetci sa pobavíte a vysušenému hrdlu vašich drobcov to veľmi pomôže. Kloktadlo pripravíte tak, že v 8 dieloch teplej vody rozpustíte 2 diely kuchynskej soli. Ak dieťatko svrbia oči, tak na ne prikladajte studené obklady na upokojenie.

Starajte sa o to, aby si deti pravidelne čistili nos. Ak sú menšie, môžete im s tým pomôcť. Vyplatí sa používať aspirátor, čiže odsávačku soplíkov, alebo špeciálnu „nádobku“ na výplach nosa, takzvanú nosnú sprchu. Nos môžete uvoľniť aj soľným roztokom v jednoduchej injekčnej striekačke. Na 8 dielov teplej zovretej vody pripadne 1 diel soli, ktorá neobsahuje jód.

Hygiena rúk
Umývať, umývať a ešte raz umývať. Na rukách, vo vlasoch i po tele sa môžu pri pobyte vonku zachytiť peľové čiastočky či spóry plesní, preto ich treba odstrániť vodou.

Čistota – pol života

  • Vaša ratolesť by si mala dôkladne umývať ruky. Alergológovia však odporúčajú aj každovečernú očistu celého tela, aby sa z neho zmyli nečistoty a hlavne nánosy peľu. Pozor však na teplotu vody, nemala by byť príliš horúca. Ideálne je, ak deťom v kritickom období budete častejšie umývať aj vlasy, pretože inak si môžu alergény preniesť aj do posteľnej bielizne.
  • Ak máte domácich maznáčikov, venujte dôkladnú starostlivosť aj im, často totiž zvonku domov prenesú rôzne čiastočky peľu či prachu.
  • Samostatnou kapitolou je oblečenie. Vždy deťom pripravte len čisté šatstvo, dokonca aj vtedy, ak sa blúzka či košeľa javia ako čisté, pretože ich mali na sebe len pár hodín. Aj krátky pobyt vonku môže na oblečení zanechať neviditeľné stopy peľu a výtrusov plesní. Rovnako veci nevetrajte a nesušte vonku, najmä v peľovej sezóne či počas kritických úsekov dňa. Peľ sa najviac šíri predovšetkým ráno, ale aj podvečer.
  • Posteľná bielizeň by sa v tomto prípade (počas pretrvávajúcej peľovej sezóny) mala prať týždenne. Roztoče zničíte v sušičke, ktorú nastavíte na najvyššiu teplotu. Zároveň deťom zaobstarajte anti-alergický matrac.

Niekoľko rád na záver

Okná udržiavajte radšej zatvorené a vetrajte krátko, ale intenzívne a v menej kritických úsekoch dňa. Pravidelne vymieňajte vzduchové filtre v klimatizácii. Ani autom nikdy necestujte s otvorenými oknami.

Miestnosti nenechávajte prekúrené, obzvlášť priestor, v ktorom sa spí. Dbajte aj na správnu vlhkosť vzduchu, investujte preto do zvlhčovača. Pozor však, vlhkosť nad 40 percent zasa podporuje rast vnútorných alergénov, ako sú plesne či čiastočky prachu. Určite sa vám zíde aj kvalitný vysávač, najlepšie s HEPA filtrom, ktorý dokáže perfektne prečistiť vzduch. Čím vyšší je HEPA stupeň, tým lepšia je filtrácia vzduchu.

Ak už teraz premýšľate nad letnou dovolenkou, z destinácií si vyberajte hory alebo more. Takéto prostredie totiž alergikom pomáha najviac.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Nepokoj dieťaťa môže signalizovať hlbší problém

0
Inšpirácia Novinky Vzdelávanie Zaujímavosti

Ako s deťmi osláviť Deň Zeme

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Surová strava pre deti. Áno alebo nie?

Navigácia

Magazíny