Je vaše dieťa pripravené pre športové súťaže?

Každé mláďa – či už malý vrabček, tiger, alebo dieťa – si prirodzene vyžaduje pohyb. Jeho telo je naprogramované tak, aby sa hýbalo, a aby si pohybom budovalo a spevňovalo svaly. Niektoré deti majú vyššie predispozície pre šport, iné menej, keď sa však rozhodnete malé dieťa profesionálnejšie športovo viesť, nestačí poznať jeho fyzické predpoklady.

Detské súťaženie
Dieťa musí byť na súťaž zrelé fyzicky ale aj psychicky.

Tri piliere profesionálneho športovania detí

Americká asociácia pediatrov zdôrazňuje, že profesionálne vedenie detí k športu si vyžaduje nie len tvrdý tréning a dobrú telesnú konštrukciu. Malé deti sú krehké stvorenia vo vývoji, a aby sa dokázali odovzdať športu, potrebujú splniť tri kľúčové momenty. Dieťa musí byť fyzicky vyzreté, čo znamená, že má dostatočne pevnú telesnú konštitúciu, aby zvládla zvýšený nápor. Pri profesionálnom vedení musí dokonale ovládať techniku toho-ktorého športu. A v neposlednom rade, dieťa musí byť psychicky vyzreté a vyspelé.

Veľakrát si rodičia plnia svoje sny prostredníctvom vlastných detí. Často sme svedkami toho, že dieťa ide po škole na plávanie, na kurz angličtiny, do tanečnej školy a ak mu zostane jedno poobedie v týždni voľné, tak chodí na kurz jazdenia. Je veľmi dôležité rozvíjať zručnosti a danosti detí, nemali by sme im však kradnúť detstvo.

Fyzické danosti sú nevyhnutné

Ak je vaše dieťa fyzicky dobre stavané, „chémia“ v jeho tele šľape ako hodinky – teda pokračuje vo vývoji tak, ako má: primerane rastie, adekvátne priberá apod., má fyzické predpoklady pre zvládanie športu. Samozrejme, musí ovládať techniku a pravidlá, no predstavte si, že mentálne či emocionálne nevyspelé dieťa prihlásite do súťaže. A prehrá! Čo potom? Ako sa dokáže nezrelá duša pozviechať z tohto neúspechu, keď dieťa na sebe tak tvrdo pracovalo a výsledky sa nedostavili?

Detské športovanie
Rozhodnutie prihlásiť dieťa do súťaže by malo byť na rodičovi, trénerovi a aj psychológovi.

Malý športovec musí byť emocionálne vyspelý

Ani jeden vrcholový športovec sa nezačal venovať športu v dospelosti, snáď okrem hráčov šípok. Príprava v detstve je pre úspechy v dospelosti zásadná, nie je však jednoduché odhadnúť, kedy je dieťa pripravené súťažiť. Rodič by nemal sám posúdiť, či je dieťa mentálne vyzreté pre športové zápolenie. K slovu by sa mal dostať tréner, ktorého rukami prechádza viac detí a vidí, kto-ako znáša prehru, ako sa vyrovnáva s úspechmi spoluhráčov a pod. V prípade aj malých pochybností je vhodné osloviť psychológa.

Psychológ sa roky vzdelával v poznatkoch o mentálnom vývoji detí, má množstvo pomôcok, ktoré mu dokážu odhaliť stupeň emocionálneho vývoja vášho dieťaťa. Ak „neutrafíte“ správne obdobie, môže sa vaše dieťa neúspechom zablokovať a celkovo sa prestane o šport zaujímať.

Nezabudnite, ani fyzicky a psychicky vyzreté dieťa nie je robot a každý neúspech zabolí. Doma ho nepripravujte na súťaže s vedomím, že musí vyhrať, alebo určite vyhrá. Berte to ako novú skúsenosť, ako príležitosť spoznať nových ľudí a „odkukať“ iné techniky športu. Podporujte jeho športového ducha, ale nie jeho pýchu a nevyhnutnosť vyhrať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Varíme deťom

Kuracie rolky s jogurtom a citrónom v arabskom chlebe

0
PR články

Na dovolenku s deťmi bez stresu a v pohode

0
Zaujímavosti

Veľká noc v modernej dobe

Navigácia

Magazíny