Topmodelka Martina Krnáč Valková: Mám teraz materské obdobie

Jej pery kedysi zdobili reklamu na rúž Christian Dior, známa je aj vďaka foteniu pre Givenchy, Chanel či Shiseido. Topmodelka Martina Krnáč Valková patrí k najkrajším Slovenkám a posledné dva roky žije životom mamy na plný úväzok. Na chvíľu nás vpustila do svojho súkromia a otvorene porozprávala o tom, aké zlé prognózy si vypočula od lekárov v tehotenstve, prečo bolo pre ňu dojčenie veľkou výzvou, čoho sa musela pri dcérke zriecť, aj to, prečo sa rozhodla otvoriť obchod so štýlovým detským tovarom.

Dlhé roky ste žili v zahraničí, je momentálne vašou cieľovou stanicou Slovensko?

Áno, Slovensko som mala a mám veľmi rada a vždy som sa s radosťou vracala domov, keď to bolo možné. Teraz, keď tu už mám rodinu, ostávam doma.

Práca modelky pre prestížne značky ako Dior, Chanel či Givenchy sa dá označiť aj ako „život v kufri“. Zostala vám z tohto obdobia stále schopnosť rýchlo sa zbaliť a vymeniť Slovensko za inú destináciu, aj keď len v rámci dovolenky?

Paradoxne, nikdy som schopnosť rýchlo sa zbaliť nemala! Výsostne neznášam baliť sa! Nikdy sa neviem rozhodnúť, čo si vlastne zobrať so sebou. Teraz balím seba aj dcérku, takže je to ešte náročnejšie.

Topmodelka Martina Valková
Modelka, ktorá neznáša balenie kufrov? Aj napriek tomu Martina rada a často cestuje. Teraz aj s dcérkou Julianou. Foto: archív MV

Keď sme pri dovolenkách, máte už tú letnú za sebou?

Áno, práve sme sa vrátili s celou rodinou z Miami. Bola to jedna z destinácií, kde som nikdy nebola dovolenkovať – vždy som mala túto lokalitu spojenú len s prácou a teraz som si to konečne užila so všetkým, čo Miami pre oddych ponúka. Dcérke sa úplne najviac páčila zoo, ktorá bola naozaj jedinečná, s neuveriteľne rozmanitými druhmi zvierat. Spievajúce opice jej musím na videu púšťať teraz neustále dokola 🙂

Cestujete s dcérkou často? Máte nejaké tipy a triky, ktoré sa vám pri cestovaní s dieťaťom osvedčili?

Keď som bola tehotná, myslela som si, že cestovanie lietadlom odložím aspoň do 1 roka. Ale nakoniec sme nevydržali a už v 5. mesiaci malá letela do Dubaja. Potom o pár mesiacov prišli Seychelly a Sardínia. Túto zimu Sydney, na jar Abu Dhabi a práve sme sa vrátili z Miami. Takže  má už celkom slušne nalietané. Alfou a omegou je cestovať so zdravým dieťaťom! Tiež sa mi osvedčilo letieť na noc, aby väčšinu letu prespala. Paradoxne, najpokojnejší let bol ten najdlhší, 21 hodín do Austrálie. Inak máme vždy so sebou knižky, farbičky a všetko s čím sa rada hrá doma. Pokiaľ malá nechodila, na presuny po letisku som používala nosič Ergobaby. Kočík nikdy neberiem so sebou do lietadla, ale podávam zabalený v obale, aby sa mu nič nestalo. Inak naozaj odporúčam podanie kočíka, je v cene detskej letenky. Teraz, keď je dcéra väčšia, používame YOYO od Babyzen. Je to ideálny kočík na cestovanie a naozaj si ho neviem vynachváliť – malý, ľahučký a keď ho poskladáte, má veľkosť príručnej batožiny, takže bez problémov ho môžete zobrať na palubu.

Rizikové tehotenstvo a emotívny pôrod

Ako sa zmenil váš život s príchodom dcérky na svet? Môžeme nájsť medzi prácou topmodelky a statusom „matka na materskej dovolenke“ nejaké paralely?

Môj život sa zmenil úplne! Fakt, že žijem v Bratislave je asi najväčšia zmena. Som vydatá. Paralela? Hm.. „práca“ matky je 24/7. To sa s modelingom nedá vôbec porovnať.

Topmodelka Martina Krnáč Valková
Martina vytvorila komunitu „Lulubee mamičiek“, ktoré majú zmysel pre dizajnové a funkčné detské veci. Foto: Lulubee

Mimochodom, vybrali ste jej krásne meno – Juliana, ktoré sa troška vymyká z aktuálneho trendu dievčenských mien ako Ema, Natália, Nina, Sofia, Sára či Zara…

Ďakujem, áno s manželom sme chceli tradičné meno, ktoré by však aj vo svete bolo bežné a zrozumiteľné zároveň. Je však celkom vtipné, že malú voláme všetci od narodenia prezývkou Tutulko. Takže ona iba matne tuší, že je Juliana.

Ako prebiehalo vaše tehotenstvo. Zmenilo vám radikálne život?

Tehotenstvo som mala rizikové od začiatku. Mám problémy s myómami a endometriózou a v minulosti som absolvovala 2 operácie. Žiaľ, na Slovensku som bola nemilo prekvapená prístupom lekárov v štátnom ale aj v súkromnom sektore. Počas tehotenstva som bola 2 mesiace hospitalizovaná… Nebolo to ľahké obdobie. Nakoniec som sa rozhodla pre pôrod vo Viedni. Dcérku som našťastie donosila, je zdravá a ja som veľmi vďačná.

Reklamná kampaň Martina Valková
Martina prijíma pracovné ponuky na fotenie aj naďalej, už však viacej selektuje.

Pripravovali ste sa poctivo na pôrod a navštevovali rôzne kurzy, alebo ste veci nechali skôr na náhodu?

Ja som typ, ktorý naozaj nič nenecháva na náhodu. Aj keby som sem-tam mohla 😀 Skúsila som kurz hypnopôrodu a odniesla som si odtiaľ veľa užitočných rád. Odporúčam ho maminám, ktoré naozaj zaujíma, ako príde ich dieťa na svet. Myslím, že na Slovensku je pôrodníctvo v plienkach v porovnaní so zvyškom EÚ. Minimálne už hneď za hranicami Slovenska je prístup k žene úplne iný, na aký sme bežne zvyknutí na Slovensku. Čítala som aj rôzne knižky o výchove, najmä od psychologičky Jiřiny Prekopovej. A tiež veľa kníh o očkovaní a výžive dieťaťa, keďže výživa je moje hobby.

Samotný pôrod je emotívnym okamžikom v živote ženy. Ako by ste v skratke popísali ten váš?

Keď vám celé tehotenstvo hovoria, ako nedonosíte a ako to nedopadne… Cítila som sa úžasne, že sa nám to podarilo, že mám zdravú dcéru. Bol to pocit, na ktorý nezabudnem do konca života! Zmes neskutočnej radosti, ale aj strachu z nepoznaného a tiež veľká zodpovednosť za nového človiečika.

Keď materské mlieko vozí kuriér

Riadite sa pri výchove dcérky múdrymi knižkami, ako ste spomínali, alebo ste skôr typ intuitívnej maminy?

Riadim sa svojou intuíciou, ale tá na niektoré veci niekedy nestačí. Potom sa obrátim na múdrych ľudí. Mám vynikajúcu pediatričku, ktorá mi vždy ochotne a fundovane poradí, tiež fyzioterapeutku, ktorá je už ako naša babička a ku ktorej sme jednu dobu chodili pravidelne cvičiť Vojtovu metódu. Má vyše 50-ročnú prax s bábätkami a skvelý prístup k deťom. Veľa ma naučila o motorike detí, o tom, čo si všímať a čo nezanedbať. Mne sa veľmi páči motto „Ži pekne a dieťa sa pridá.“.

Martina Valková s dcérou
Nosič a šatka sú podľa Martiny výbornými pomocníkmi mamičiek, treba ich však používať s mierou.

Šatkovanie, bezplienková komunikačná metóda, znakovanie bábätiek – máte niečo z toho za sebou?

Šatku a nosič som využívala najmä na chvíle, keď som potrebovala navariť a rýchlo niekam vybehnúť alebo pri cestovaní. Je to vynikajúci pomocník, ale samozrejme, s mierou. Výrobca odporúča, aký čas má dieťa stráviť v nosiči (špeciálne novorodenec, ktorý nemá vyvinuté chrbtové svalstvo).

Ktorá výzva v súvislosti so starostlivosťou o bábätko bola pre vás najťažšia?

Jednoznačne dojčenie. Malá sa narodila a mala zrastené uzdičky v puse a v pôrodnici to nijako radikálne neriešili. Takže sa jej zle prisávalo. Napriek zásahu laktačnej poradkyne a prestrihnutiu uzdičiek lekárom sa to veľmi nezlepšilo. Dcéra mala už veľký apetít a nestačilo jej moje mlieko. Takže som komplikovane zháňala materské mlieko a prikrmovala ju dokupovaným materským mliekom do 7. mesiaca. Bolo to celkom náročné, voziť kuriérom mlieko niekedy až z Popradu, ale výživa je pre mňa priorita. Od 6. mesiacov začala papať prvé príkrmy, ktoré doteraz pripravujeme v kuchynskom robote od Suavinexu.

Späť do formy

Mnoho žien rieši, ako sa dostať po pôrode späť do formy. Aké sú vaše tipy?

Strava, strava, strava a pohyb. Počas tehotenstva som pribrala najmä „vďaka“ hormónom, ktoré mi museli pichať každé 2 týždne, neuveriteľných 28 kíl. Takže z mojich 52 kg bolo v deň pôrodu 80 kg!!! Tretí mesiac po pôrode som začala opatrne cvičiť a postupne pridávať aj beh. Behávala som v lese a vďaka kočíku Bugaboo Runner som mohla behať aj dcérkou, takže ja som si zašportovala a ona bola na čerstvom vzduchu.

Je o vás známe, že ste veľmi aktívna a veľa sa hýbete. Stihli ste sa po pôrode vrátiť k milovanému surfovaniu?

Žiaľ, ešte nie. Viete, mám trochu obavy, pri surfingu sa môžem ľahko zraniť. Už sa mi to párkrát podarilo. Zlomila som si lícnu kosť pred pár rokmi a museli ma operovať. S dieťaťom si nemôžem dovoliť takýto hazard, aj keď ma to sem-tam veru ťahá na dosku. Beriem to tak, že nemôžem a vlastne ani nechcem mať všetko naraz. V živote sú rôzne životné obdobia a ja mám teraz to „materské“. Snažím sa ho užívať si, ako sa len dá.

Svet modelky ste vymenili za svet mamy. Zavesili ste s narodením dcérky modeling na klinec, alebo stále prichádzajú ponuky na fotenie?

Pracujem, aj keď úplne v inom režime ako v minulosti. Pracovné ponuky dostávam, ale prácu selektujem. Snažím sa s dcérou tráviť čo najviac času. Ten sa totiž už nikdy nevráti. Napríklad odpovede na tieto otázky píšem v lietadle smerom z Hamburgu, kde som bola fotiť kampaň na okuliare.

Narodili ste sa v znamení Raka, takže láska k vode je jasná. Raci sú však aj silno rodinne založení. Platí to aj o vás?

A ako! Ja som jedináčik a veľmi som vždy túžila po súrodencovi. Keďže neprišiel, tak som vždy strašne chcela veľa detí. Keď som bola malá, starala som sa o všetky deti z ulice. Teda o všetky deti a zvieratká presne. Moja babka ma volala „Mačia mať“, lebo som všetky ranené mačky a psov nosila domov. Moju dcéru som si veľmi priala v znamení Škorpióna (a tak sa aj stalo), aby sme mali k sebe blízko aj znameniami 🙂

Kočíky a detské stoličky namiesto obrazov na stene

Vieme o vás, že ste sa dali aj na dráhu podnikateľky a prostredníctvom obchodu Lulubee meníte materstvo na unikátny zážitok.

Náš obchod sa nachádza v krásnom priestore v bratislavskom River parku. V minulosti priestor fungoval ako galéria umenia a v tomto duchu v ňom aj pokračujeme, akurát na stene nám visia kočíky a detské stoličky namiesto obrazov. Zámer bol urobiť príjemný showroom, v ktorom by sa budúci rodičia a návštevníci necítili ako v obchode. U nás si môžu dať kávu a v pokoji si pozrieť a vyskúšať, čo ich zaujíma. Napríklad detské izby máme vystavené kompletne, aj s doplnkami. Zákazník si vie ľahšie predstaviť, ako by to mohlo vyzerať u nich doma.

Ak by ste z ponuky vášho obchodu mali vybrať 3 veci, ktoré mamičkám uľahčia život, ktoré by to boli?

Mám rada veci, ktoré sú nielen estetické, ale aj funkčné a najlepšie, ak rastú s dieťaťom. Život si viem ťažko prestaviť bez kočíka Bugaboo, postieľky Leander, stoličky Stokke Steps, nosiča Ergobaby, závesného prebaľovacieho pultu Bybo.

Váš domov si potom predstavujeme ako krásne bývanie plné dizajnových značiek aj pre deti. Majú naše predstavy ďaleko od skutočnosti? 🙂

Každá zo značiek, ktorú predávame u nás v obchode, prešla naším „testom kvality“. Stále hľadáme nové značky, ktoré by sme mohli predstaviť slovenskému zákazníkovi. Pri cestovaní často navštívim aj obchody s detským sortimentom a keď ma niečo zaujme, tak sa to snažím priniesť na Slovensko. Tak ako napríklad značku Leander, ktorá rastie s dieťaťom až do veku 7 rokov. Alebo veľmi dizajnovo efektný a zároveň skladný závesný prebaľovací pult a dávkovač plienok od Bybo. Či značku Ferm Living, ktorú na Slovensku predávame tiež ako jediní a ich vankúšiky z organickej bavlny krásne doplnia akúkoľvek postieľku či pohovku.

Pôsobíte spokojne a vyrovnane. Máte vôbec nejaký doteraz nesplnený sen?

Veľmi si želám, aby dcéra mala súrodenca.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Tvoríme s deťmi

Vyrobte si tekvicové dekorácie spolu s deťmi

0
Novinky Zaujímavosti

Ako oslavujú Veľkú noc deti vo svete?

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Narodený ako vegán. Čo všetko to obnáša?

Navigácia

Magazíny