Tipy ako si užiť jeseň s deťmi

Jeseň má veľa tvárí, vie byť rovnako krásna ako pochmúrna a neprívetivá. Vonku sa zvyčajne nedá tráviť toľko času, ako sme si zvykli v lete, nehovoriac o potrebe viac sa obliekať, nosiť so sebou viac vecí na prezlečenie či obutie pre naše ratolesti. Na druhej strane, okrem prírodných krás, v ktorých vie byť pri troške slnečných lúčov neprekonateľná, ponúka jeseň množstvo podujatí a aktivít, ktoré počas prázdnin zvyčajne nefungujú.

Že neviete o čom je reč? Tak si pripravte diáre a tablety, notebooky, či telefóny s vašim obľúbeným webovým prehliadačom, zapisujte a klikajte. Ponúkame vám niekoľko zaujímavých možností, ako drobcov zabaviť, niečo nové naučiť, ale najmä, ako spoločne stráviť chvíle v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Rodina so šarkanom
Najkrajšie spoločne strávené chvíle s rodinou na čerstvom vzduchu.

Do divadla alebo do knižnice

S jeseňou prichádza aj nová divadelná sezóna. Boli ste už so svojím drobcom v divadle? Že nie? To môžete veľmi rýchlo napraviť. Také Bratislavské bábkové divadlo hrá svoje predstavenia dokonca niekoľkokrát týždenne. Momentálne bežia predstavenia O psíčkovi a mačičke či Opice z našej police. Keď už sme pri literárnych predlohách divadelných predstavení, množstvo aktivít pre najmenších čitateľov ponúkajú v jesenných mesiacoch pravidelne aj oddelenia pre deti a mládež mnohých knižníc po celom Slovensku. Čitateľské stretnutia, exkurzie, stretnutia s autormi detských kníh, až, napríklad, po tradičné čítanie večerníčkov – Večerníček naživo v Miestnej knižnici Petržalka.

Jedinou špeciálnou knižnicou na Slovensku orientovanou na prácu s deťmi a mládežou je Knižnica pre mládež mesta Košice. Knižnica je jedinečná aj v tom, že má pobočku špecializujúcu sa na deti s rôznym typom znevýhodnenia – zdravotného, mentálneho či sociálneho. Každoročne organizuje úctyhodné množstvo vzdelávacích a zábavno-súťažných podujatí, ktoré navštívia tisíce návštevníkov. Detské oddelenia knižníc sa, samozrejme, dajú s vašim malým čitateľom navštíviť aj v bežný deň a vybrať si zo širokej ponuky knižných titulov podľa veku a vkusu. Potom sa stačí už len doma pohodlne usadiť v obľúbenom čitateľskom kútiku a vrhnúť sa do sveta fantázie.

Dieťa v knižnici
Návšteva knižnice a spoločné čítanie rozvíjajú detskú myseľ.

Výtvarné a vizuálne umenie nie je iba pre dospelých!

V Starom Smokovci si prídu na svoje priaznivci tzv. trick-artu, a to už aj tí najmenší. Tricklandia ponúka 15 trick-artových obrazov a niekoľko ďalších exponátov, ktoré oklamú váš mozog a zmysly. Že si neviete predstaviť o čo ide? Veľmi ľahko vás môže zajať bosorka v jej krištáľovej guli, ocitnete sa v obrátenej komnate, alebo zablúdite v zrkadlovom bludisku. Viac neprezradíme, len toľko, že treba prísť s dobre nabitým fotoaparátom. Zábava je zaručená aj pre malých návštevníkov.

Veľmi obľúbeným cieľom rodičov s deťmi sa stala Danubiana Meulensteen Art Museum, ktorá už 16 rokov sprostredkúva desiatky výstavných projektov moderného umenia. Jej zaujímavé architektonické riešenie a umiestnenie na cípe poloostrova v toku Dunaja, v miestach kde sa rozdeľuje na starý a nový kanál, v blízkosti plavebných komôr, jej pridáva na špecifickosti a výnimočnosti. Aktuálne Danubiana pozýva na výstavu Európske hviezdy – Miró&CoBrA, ktorá prebieha až do 13. novembra 2016.

Montessori herničky a múdre hranie

Čoraz obľúbenejšími u mamičiek a detí približne od 1 roka, sa stávajú montessori dielne či herničky dostupné v rôznych mestách na Slovensku. Organizujú ich zvyčajne materské alebo rodinné centrá, vedú ich certifikovaní montessori lektori. Dieťatko sa učí základným zručnostiam podľa pedagogiky Marie Montessori, v rešpektujúcom a láskavom prostredí, kde samo objavuje svet, cibrí si jemnú motoriku aj mozog, no zároveň sa učí trpezlivosti a rešpektovaniu svojho okolia. Veľká nádoba s ryžou prípadne gaštanmi, v ktorej si drobček s chuťou naberá a presýpa jej obsah,  „vodné“ aktivity pri prelievaní z nádoby do nádoby a vyberaní predmetov sitkom, vkladanie gombíkov rôznych veľkostí do nádoby s úzkym otvorom… to všetko, ale aj množstvo iných certifikovaných montessori pomôcok a aktivít je bežnou súčasťou týchto herničiek.

Na podobnom princípe funguje aj tzv. múdre hranie, čoraz známejšie kurzy Play Wisely, vychádzajúce z pravidiel montessori, ale aj výskumov vedeckých programov NASA. Základnými princípmi sú senzorické aktivity a motorické cvičenia, pri ktorých si drobci zároveň trénujú jemnú motoriku, pamäť a rôzne mozgové centrá, spolu s hrubou motorikou a obratnosťou. Programy múdreho hrania nájdete už v siedmich mestách na Slovensku.

Pohybové aktivity vo vode aj na suchu

Mnohé letné aktivity dajú bez problémov robiť aj na jeseň. Napríklad plávanie, hoci nie na kúpaliskách, ale kryté bazény a plavárne sú vám k dispozícii, aj keď je vonku sychravo. Plávanie s najmenšími detičkami v dojčenskom veku má už na Slovensku niekoľkoročnú tradíciu a stále vznikajú nové kluby. Môžete si vybrať, či chcete plávať so svojím dieťatkom v sladkej či slanej morskej vode, aj úroveň komfortu a zázemia. Mnohé mamičky sa obávajú kontroverzného ponárania detí, do toho vás však v serióznom plaveckom baby klube nikdy nútiť nebudú. Ide o to, aby boli deti vo vode spokojné, aby sa jej nebáli a v neposlednom rade, aby sa v nej poriadne vyjašili a unavili.

Ak však dáte prednosť radšej rozvoju hudobných a tanečných schopností vášho potomka, vybrať si môžete z rovnako bohatej ponuky. Certifikované kurzy rôznych hudobných škôl nájdete po celom Slovensku. Na výber máte medzi folklórnymi krúžkami alebo krúžkami zameranými na inštrumentálne hudobné programy. Hudobné školy ponúkajú viaceré z nich a zvyčajne v nich vyučujú  profesionálni hudobníci a pedagógovia.

Najväčšia zábava je skákať do mlák.
K jeseni patria pršiplášte, gumáky a šantenie v kalužiach.

…a naspäť do prírody

Napriek napísanému, nezabudnite, že nejde o pretekanie, kto koľko krúžkov absolvuje, kto sa v akej galérii odfotí a zavesí fotku s budúcim Miróom či Michaelom Jacksonom na facebook. Dieťa v prvom rade potrebuje vašu výhradnú pozornosť a lásku, a čas strávený iba s vami. Nad knižkou, či pri púšťaní šarkanov, na hubách alebo pri vyrezávaní tekvice. Tak čo, máte už kúpené gumáky? Veď niet väčšej zábavy ako skákať do kaluží, hoc aj v daždi. Váš drobec to určite ohromne ocení.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Novinky Varíme deťom

Teplé nápoje pre malých aj veľkých

0
Novinky Zdravie

Ekologické čistenie domácnosti s dieťaťom

0
Novinky Zaujímavosti

Vybrali sme najkreatívnejšie halloweenske kostýmy pre bábätká

Navigácia

Magazíny