Dieťa musí na nočník dozrieť

Aj vy sa všemožnými spôsobmi snažíte naučiť dieťatko na nočník? Deň čo deň ste viac sklamaní, že dieťa sa pociká či pokaká, hoci ho na nočník učíte už niekoľko týždňov či dokonca mesiacov? Nuž, milí rodičia, zapamätajte si jedno: dieťa sa na nočník neučí, dieťa na nočník dozrieva! Prinášame vám niekoľko tipov, ako prežiť túto fázu bez trápenia všetkých zúčastnených strán.

Kedysi sa maminky doslova predbiehali v tom, kto skôr posadí dieťatko na nočník. Má však význam dávať dieťa na nočník vo veku šiestich mesiacov? Vaše dieťatko ešte nemá natoľko vyvinutú nervovú sústavu, aby dokázalo udržať predmet v ruke, nevie loziť a už vôbec nevie chodiť, a vy od neho chcete, aby sedelo na nočníku.

Spravidla je nervová sústava dieťaťa na tieto zložité úkony vyzretá približne vo veku 18 – 24 mesiacov. Čiže dieťa začína vnímať, že moč aj stolica sa dá zadržať. Väčšinou sa dieťatko najprv dokáže popasovať s kakaním. Cikanie, ktoré je frekventovanejšie, príde na rad neskôr. Spravidla sú šikovnejšie dievčatká, ktoré občas dokážu ovládať tieto potreby už okolo roka.

Chlapec v postieľke
Učenie na nočník vyžaduje trpezlivosť a správny vek.

Kedy je ten správny čas

Je zbytočné trápiť dieťa tým, že ho budeme nasilu držať na nočníku, kričať naň či dokonca ho trestať, ak sa pociká. Hoci dospelému človeku sa tieto úkony zdajú už priveľmi automatické, verte, dieťa skutočne nevie, čo vyviedlo. Privykanie na nočník môžete začať vtedy, ak vidíte, že plienka zostáva dlhšie obdobie suchá, teda dieťa začína so svojím mechúrom pracovať a neciká každú hodinu či dve. Najideálnejšie je posadiť dieťa na nočník hneď po prebudení, po jedle alebo približne pol hodinku po tom, ako vypilo viac nápoja.

Stalo sa vám, že dieťa už ovládalo vyprázdňovanie a zrazu sa opäť pocikáva či pokakáva? Vaše dieťatko je veľmi senzibilné a citlivo reaguje na každú zmenu. Ak sa mu narodí súrodenec, sťahujete sa, hádate sa či sa vám dokonca vzťah rozpadá, dieťa môže úplne zabudnúť na to, že už chodilo na záchod. Traumatické udalosti ho vrátia späť aj o niekoľko mesiacov a dokonca môže prestať rozprávať.

Matka s dieťaťom na jeseň
Rešpektujte osobitý vývoj vášho dieťaťa.

Tipy, ako naučiť dieťa na nočník:

  • Pozoruje svoje dieťa a až keď vidíte, že dokáže zadržiavať moč a stolicu, začnite s používaním nočníka.
  • Berte dieťa na toaletu, keď tam idete aj vy, dieťa sa v prvom rade učí od svojich rodičov, rozložte si noviny a dieťaťu dajte knižku, aby mohlo napodobňovať vašu činnosť, alebo sa s ním jednoducho rozprávajte.
  • Nikdy „nefujkajte“ nad obsahom nočníka, aby ste dieťa nezahanbili, veľmi citlivé detičky sa môžu natoľko zablokovať, že z hanby prestanú na záchod chodiť úplne.
  • Aj za najmenší úspech ho pochváľte.
  • Naučte dieťa významu slov „cikať“ a „kakať“, napríklad pri prebaľovaní mu zdôraznite – cikal si, kakal si – rovnako tak pri prvých úspechoch na nočníku – aby sa váš drobec mohol pýtať na záchod, najprv musí vedieť, čo ide vykonať a čo má povedať.
  • Dieťa obliekajte do takých vecí, ktoré si vie samé vyzliecť, ak mu budete dávať body či kombinézy, kde je zdĺhavé vyzliekanie, aj pri správnom pýtaní sa môže stať nehoda.
  • Keď prebaľujete dieťatko vo veku, ktorý je už vhodný na učenie sa na nočník, poutierajte ho a papier hádžte do záchoda – aj s komentárom, aby dieťatko pochopilo, že tieto „veci“ patria do záchoda.

Učenie na záchod v tom správnom veku trvá približne tri mesiace, sú však detičky, ktoré pochopia princíp zo dňa na deň. Majte trpezlivosť a určite dieťa nehrešte, ak nie sú jeho nervy dostatočne vyvinuté, jednoducho si nepomôžete a musíte ešte počkať. Zbytočne neporovnávajte vaše dieťatko s inými deťmi, každé sa vyvíja inou rýchlosťou a inak dozrieva, tak ako aj my dospelí.

Naučiť dieťa chodiť na nočník občas nestačí. Niekedy môže vašich drobcov trápiť nočné pomočovanie aj v predškolskom veku. Ako zvládnuť tieto problémy sa dočítate na článku Nehrešte deti za nočné pomočovanie, pomôžte im!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Surová strava pre deti. Áno alebo nie?

0
PR články

Fotokniha vašich ratolestí od Happy Foto

0
Novinky Varíme deťom

Upečte si s nami dobroty z jabĺk a orechov

Navigácia

Magazíny