Zdravé dobroty pre malých drobcov – makovo-špaldové okruhliaky

Trápi vás jedálniček vašich najmladších členov rodiny? Je pre vás náročné ustrážiť množstvo zjedených sladkostí? Varte zdravo a s dobrým pocitom. Ponúkame vám bonus na nezaplatenie – spokojnosť a radosť, ktoré vám nikto nevezme a vy zároveň zabezpečíte, že vaše dieťa bude mať zdravú a vyváženú stravu. Stačí len vaše malé rozhodnutie. Inšpiráciu pre vás prinášame my.

Ingrediencie

600 g zemiakov
250 g hrubej špaldovej múky
soľ
2 ks vajíčok
750 g sliviek alebo inej plnky (sezónne ovocie či ovocný džem)
100 g maslo
100 g zomletý mak

Uvarené, olúpané a nastrúhané zemiaky zmiešame na doske s múkou, pridáme soľ, vajcia a vypracujeme tuhšie cesto, ktoré hneď vyvaľkáme, aby nezredlo. Z cesta vytvoríme štvorce, ktoré plníme sezónnym ovocím alebo džemom (marhuľa, slivka, figa, gaštanová plnka…). Takto naplnené cesto formujeme do tvaru guľky a tvoríme tzv. okruhliaky, ktoré v slanej vriacej vode varíme asi 5 minút. Hotové okruhliaky posypeme pomletým makom (môžete aj vynechať) alebo škoricou a zalejeme roztopeným maslom. Takto pripravenú chuťovku odporúčame namiesto masla poliať aj javorovým sirupom, prípadne si môžete z ovocia uvariť vlastnú polevu a ovocnú chuť ešte zintenzívniť.

Varíme s dobrým pocitom

Mak môžete vášmu dieťatku zavádzať do stravy už po 1. ukončenom roku života a rizika vzniku alergií sa naozaj neobávajte (je podstatne nižšie než u orechov). Jedna polievková lyžica maku obsahuje toľko vápnika ako deciliter kravského mlieka. Mak je bohatý aj na železo, horčík, mangán, draslík, vitamín B, preto sa ho oplatí naozaj konzumovať spoločne v celej vašej rodine. A vraj spomínaná jedna polievková lyžica obsahuje asi 30 tisíc zrniek a v kilovom balení nájdete asi 4 a pol milióna zrniečok maku :). Objavili ste vďaka tomuto faktu potenciál letnej aktivity pre vaše aktívne deti? Stop nude, zdar dlhým letným večerom!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Moje dieťa má celiakiu, čo teraz?

0
Zdravie

Sú pokazené mliečne zuby prípadom pre zubára?

0
Rozhovor

Chceme ukázať, že veci je možné robiť aj inak – rozhovor s Luciou Vágnerovou o živote na lazoch a výchove detí na bio farme

Navigácia

Magazíny