Čaj pre zdravie celej rodiny

Hľadáte pre svoje ratolesti nápoj, ktorý je nielen neuveriteľne zdravý a výživný, ale aj sám o sebe chutný? Nápoj, ktorý sa dá piť teplý i studený s rovnakým pôžitkom? Vyskúšate čaj rooibos, africký zázrak. Zmierňuje detské koliky, úzkosť, sennú nádchu a je výborným pomocníkom pri virózach. A môžete si ho spokojne dopriať aj vy, dospeláci.

Rooibos patrí medzi takzvané čaje-nečaje. Nepripravuje sa je totiž z klasický čajových lístkov, ale z vetvičiek a ihlicových lístkov kra. Rooibos aj v preklade z afrikánčiny znamená červený krík. Pochádza z jediného miesta na svete, z juhoafrickej Pretórie. Ako jeden z mála čajov neobsahuje žiaden kofeín, preto je ideálny pre deti. A napriek tomu dokáže prirodzene povzbudiť organizmus, keď potrebujete byť aktívni, ale nepredráždi ho, ako napríklad taká káva. Vďaka tomu je výborný aj pred spaním. Rozhodne je to lepšia voľba ako kakao, ktoré obsahuje síce malú, ale pre deti „štartovaciu“ dávku kofeínu. Rooibos naopak upokojí detský organizmus, rozbúrenú myseľ, zaženie strach a inak nepokojná noc môže byť razom pre celú rodinu harmonická.

Dlhý zoznam pozitív

Tento nápoj má nespočetne veľa rôznorodých pozitívnych účinkov na náš organizmus. Dnes sú často skloňované alergie, ale ako ich liečiť efektívne, stále nevieme. A práve rooibos je odpoveď. Má totiž silné protizápalové a protialergické účinky. Mamičky tých najmenších pobežia ihneď do čajovne, keď zistia, že práve rooibos je veľmi efektívny pri dojčenských kolikách. Okamžite zmierňuje bolesti, nafukovanie, rovnako aj hnačky či rôzne poruchy trávenia a podporuje prirodzený metabolizmus. Ďalšia dobrá správa pre mamičky – vďaka obsahu fluóru chráni zuby pred kazom. Zlepšuje spaľovanie tukov a pôsobí mierne močopudne, čiže ďalší pozitívny bod, tentoraz za boj s nadváhou.

Čaj je zdravý aj pre deti
Čaj má nespočet zdravotných benefitov pre dieťa.

Čistí zvonku 

Jar je v plnom prúde a z každej strany na nás útočia výzvy na detoxikáciu organizmu. Kto vám pomôže rýchlo a efektívne prečistiť svoje telo? Veru tak, rooibos. Má úžasné účinky na pečeň a znižuje hladinu cukru v krvi. Množstvo flavonoidov a antioxidantov bojuje s voľnými radikálmi. Okrem protirakovinovému účinku pôsobí čaj aj proti srdcovo-cievnym ochoreniam a celkovo omladzuje organizmus.

Čistí zvnútra

A to nielen zvnútra, ale i zvonku, pretože obklady z tohto nápoja čistia pleť od akné, eliminujú ekzémy a riešia mnohé ďalšie kožné problémy. Ľadové obklady ulahodia pokožke spálenej od slnka. A posunieme sa ešte ďalej, odvar z červeného kríka čistí i našu myseľ a dušu, pôsobí proti depresiám a upokojuje. Spoľahnúť sa naň môžete aj pri migréne či vysokom krvnom tlaku, zaručene pomôže.

Sladké môže byť aj zdravé

Tak si to zhrňme, rooibos obsahuje neuveriteľné množstvo minerálov, stopových prvkov a vitamínov. Spomeňme aspoň železo, draslík, sodík, horčík, mangán, fluór, zinok, vápnik, vitamíny C, E, A, antioxidanty, flavonoidy… už teraz naň máte chuť, že? A keď sme pri chuti, tá je prirodzene sladká. Čiže nepotrebuje dosládzať ani inak dochucovať. Rovnako výborne chutí teplý i studený, navyše má nádhernú sýto červenú farbu.

Využitie v kuchyni

V lete môžete deťom pripraviť zo silného odvaru červené ľadové kocky, ktoré nielen že dodajú vode nový chuťový rozmer, ale nápoje budú veselé aj pre oči. Odvar z rooibosu má bohaté využitie aj v kuchyni, ale o tom si povieme inokedy. Zatiaľ môžete experimentovať a pridať ho namiesto vody či mlieka napríklad do sladkých receptov, smoothie či polievok.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Novinky

Inšpirácia týždňa: fit mama Oľga

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Zlatá hodinka – už ste o nej počuli?

0
Detský šport Novinky Zdravie

Ako predchádzať zraneniam pri bazénoch

Navigácia

Magazíny