10 vecí, ktoré by mal predškolák zvládnuť

Začína sa najobľúbenejšie obdobie mamičiek. Školy a škôlky po letných prázdninách opäť otvárajú svoje brány. Rodičia tak nemusia denno-denne premýšľať, komu zveriť svojho potomka. Ak máte doma predškoláka, pripravte sa na prelomový rok. Predškolská príprava patrí medzi najvzrušujúcejšie obdobia, kedy je spoznávanie a objavovanie nových vecí  vášho drobca na prvom mieste.  Pozrite sa s nami, čo musí váš predškolák zvládnuť.

Predškolská príprava je dôležitá aj doma

Porozprávajte sa so svojim dieťaťom a vysvetlite mu, čo ho najbližší rok čaká. Ani sa nenazdáte a bude z neho školák a to si vyžaduje zmenu v režime a niekedy aj striktnejšie pravidlá. Úlohy, s ktorými ste mu predtým pomáhali, dokáže dokončiť aj samé. Jeho motorika a koordinácia sa bude každým dňom zlepšovať, rovnako ako sebadôvera.  Netreba však čakať, že sa všetko naučí v škôlke. Podporovať v učení a objavovaní by ste ho mali aj doma.

predškolákov čaká zaujímavý rok
Venujte sa predškolákom aj doma. Ich nástup do školy bude o to ľahší.

10 vecí, ktoré by mal predškolák vedieť

1. Poznať písmená abecedy

Nestresujte sa, keď ich neovláda všetky. Úplne stačí, ak na úvod pozná pár písmen a vie ich rozoznať.  Nalepte mu nad posteľ pútavý plagát s abecedou, napr. s rozprávkovými postavičkami, a skúste si písmenká pred spaním opakovať.

2. Držať pero a ceruzku v správnej polohe

Dbajte na to aby malo dieťa dostatočne uvoľnenú rúčku. Písať ešte nevie, čo by však malo zvládnuť je napísať svoje meno. Ideálne malými aj veľkými písmenami.

3. Používať nožnice, lepidlo a vodové farby bez  väčších ťažkostí

Väčšina detí si rada vystrihuje. Namiesto vystrihovania neurčitých tvarov si zaobstarajte jednoduché vystrihovačky. Dávajte pozor, či vaše dieťa strihá po vyznačenej línii. Ak mu to spočiatku nejde, nekarhajte ho. Namiesto toho zaraďte vystrihovanie do vašich bežných hier.

4. Rátať do desať

Ak rátanie vaše dieťatko ovláda, trúfnite si aj na cudzí jazyk. Deti sa veľmi rýchlo učia a cudzie jazyky sa na nich doslova lepia.

5. Odraziť loptu

Jednoduché hádzanie, chytanie a odrážanie lopty by malo zvládnuť každé 5 ročné dieťa. Ak to vašemu anjelikovi robí problém, skúste si s ním zahádzať loptu vždy, keď budete na ihrisku.

6. Vedieť pomenovať objekty  a poznať farby

Okrem pomenovania by mal predškolák zvládnuť objekty aj roztriediť- či už podľa tvaru, farby alebo veľkosti.  Základné farby by mal poznať bez zaváhania a tie doplnkové aspoň rozlišovať.

7. Rozprávať rozvitými vetami

Reč vášho dieťaťa by mala byť zrozumiteľná a zreteľná. Odpovedať by malo rozvitými vetami. Tiež by malo chápať, čo mu hovoríte a rozumieť slovným pokynom.

8. Identifikovať slová, ktoré sa rýmujú

Skúste si čítať básničky, riekanky a rôzne rýmovačky. Pýtajte sa pri tom vášho drobca, ktoré slová znejú podobne.

9. Byť samostatný v najzákladnejších veciach

Samostatne používať wc  a umývať si ruky po jeho použití, pred jedením či po návrate zvonku je základ. Dieťa by sa malo vedieť obliecť, upratať po sebe (farbičky, hračky) a odlúčiť sa od rodičov bez veľkého plaču.

10. Poznať semafor a základné pravidlá dopravy

Dieťa by malo vedieť, že nesmie vstúpiť na cestu bez pozretia vľavo a vpravo. Rovnako by malo rozumieť semaforu. Deti sú ako špongie, uistite sa preto, že v ich prítomnosti prechádzate cez cestu len cez vyznačený priechod a kontrolujete situáciu na ceste.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

S príchodom jari dajte pozor na alergie

0
Novinky Rozhovor

Baví ma robiť ekologickú osvetu, doma tým už občas leziem na nervy – rozhovor s Martinou Paulen

0
Novinky Zdravie

Zbohom vanička, prichádza vedierko!

Navigácia

Magazíny