Superpotraviny vhodné aj pre batoľatá

Menšie deti a batoľatá toho veľa nezjedia. Určite aj vy občas s vašim najmenším bojujete o každú lyžičku. Keď nepomáha lietadielko ani „za maminku, za tatinka“, úľavou vám môže byť vedomie, že váš drobec dostal kvalitné a hodnotné jedlo. Ak si nie ste isté, či svojim deťom dávate výživnú stravu, pozrite sa s nami na top 5 superpotravín vhodných aj pre batoľatá už od 1 roka.

Superpotraviny – nutrične hodnotné jedlo

Určite ste sa už stretli s anglickým výrazom „superfoods“, po našom „superpotraviny“. Nejde o žiaden zázrak ani o prevratnú novinku. Týmto pojmom sa označujú potraviny s vysokou nutričnou hodnotou. Sú prírodné, plné antioxidantov, vitamínov, minerálov a majú nižší glykemický index.  Samozrejmosťou je, že neobsahujú žiadne aditíva, sú preto mimoriadne vhodné aj pre deti. Navyše sú základom pre ich zdravý rast a vývoj.

zdravá strava je základ detského jedálnička
Jedlo má byť nie len sýte ale hlavne výživné.

Fazuľa

Pri fazuli platí jednoduché pravidlo – čim tmavšia, tým lepšia. Čierna fazuľa obsahuje 10 krát viac antioxidantov ako pomaranče. Je bohatá na železo, bielkoviny aj vitamín B. Navyše chráni pred ochorením srdca a vysokým cholesterolom. Možno namietnete, že tieto ochorenia sa týkajú len dospelých. Pravdou je, že zdravou stravou v detstve predchádzame týmto ochoreniam v dospelosti.
Mnoho mám si povie, že fazuľu do svojich detí nikdy nedostane. Skúste z nej pripraviť cesto na čokoladové brownie alebo namiesto mäsových fašírok vyčarujte vegetariánske fazuľové burgre. Ak ich zapečiete so syrom, váš drobec ani nespozná, že niečo „nie je v poriadku“ 🙂

medzi superpotraviny patrí aj fazuľa
Fazuľa chráni pred ochorením srdca aj pred vysokým cholesterolom.

Čučoriedky

Tieto drobné fialové plody patria medzi najvýživnejšie ovocie vôbec. Chránia nás pred ochorením srdca a cukrovky. Zlepšujú funkciu mozgu a redukujú ukladanie nebezpečného podkožného tuku v oblasti brucha. Vďaka tomu znižujú riziko obezity u detí. Obsahujú tiež vysoký podiel vlákniny, vitamínu A aj C. Pridajte čučoriedky do raňajok vášho krpca – či už do ovsenej kaše, mliečnej ryže alebo z nich pripravte domácu zmrzlinu. Mňam!

čučoriedky sú chutné aj výživné
Čučoriedky sú nielen chutné ale aj výživné.

Ovos

Ovos je bohatý na vitamín E, zinok, horčík, selén aj bielkoviny. Taktiež je výborným zdrojom vlákniny. Vďaka nízkemu glykemickému indexu bude mať dieťa dostatok energie až do obeda, čo ocenia hlavne školáci, ktorí sa počas dňa potrebujú sústrediť. Pripravte im chutnú ovsenú kašu . Ak ju ešte ochutíte škoricou, detský organizmus bude ľahšie bojovať proti nástrahám nachladnutia.

ovsené vločky sú ideálne na raňajky
Ovsené vločky môžete zaliať mliekom a pridať sezónne ovocie.

Sladké zemiaky

Táto zelenina je u nás stále nedocenená. Napriek vyššej kalorickej hodnote v porovnaní s klasickým zemiakom obsahuje množstvo živín. Jeden stredne veľký sladký zemiak pokryje dennú dávku vitamínu A a viac ako tretinu doporučenej dennej dávky vitamínu C. Pre ich prirodzene sladkú chuť sú obľúbené aj u batoliat. Pripraviť z nich môžete kaše na sladko so škoricou, zemiakové pyré na slano kde skombinujete klasické zemiaky s tými sladkými. Ak máte doma aj malého školáka, určite ho poteší vynikajúci snack v podobe pečených batátov s parmezánom.

sladké zemiaky chutia aj malým deťom
Ich sladkú chuť si obľúbia aj tie najmenšie detičky.

Quinoa

Quinoa je bohatá na vlákninu, mangán, horčík a železo. Výhodou je, že je bezlepková. Ak vaše dieťa vediete k vegetariánskej strave, quinoa by vo vašom jedálničku nemala chýbať. Obsahuje kompletný proteín a vysoký obsah lyzínu – aminokyseliny dôležitej pre rast a obnovu tkanív.
Môžete z nej pripraviť raňajkové lievance, cookies alebo ju použiť ako náhradu ryže a kus-kusu.

Quinoa je chutná a hlavne výživná.
Quinoa chutí na slano aj na sladko.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

Nezabúdajte na jemnú motoriku

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dojčenie ako prevencia rakoviny prsníka

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Surová strava pre deti. Áno alebo nie?

Navigácia

Magazíny