5 tipov pre dokonalú detskú izbu

Každý člen rodiny má v domácnosti svoj obľúbený kútik, kde trávi voľný čas a venuje sa svojim aktivitám. Pre deti je takouto miestnosťou detská izba. Ideálny čas na vlastnú izbičku prichádza, keď má dieťatko približne dva roky. Čo by v nej nemalo chýbať, aby sa v nej cítilo príjemne?

1. Dostatok úložných priestorov

Predškoláci aj školáci potrebujú dostatok úložného priestoru. Ideálny je modulový nábytok. Okrem skrine na šaty, police na knihy a zásuvky pri písacom stolíku na školské pomôcky dieťa ocení aj krabice a koše na ukladanie hračiek. Vďaka boxom a kontajnerom na kolieskach bude v izbe upratané raz-dva. Pre menšie deti sú vhodné kontajnery z mäkkých materiálov s oblými hranami. Využiť môžete aj voľný priestor pod posteľou, kam schováte krabice so sezónnymi vecami.

Dieťatko s hračkami
Podlaha v detskej izbe by nemala byť chladná ani šmykľavá. Voľte prírodné materiály ako drevo alebo marmoleum. Foto: Ferm Living

2. Kvalitná podlaha

Deti trávia mnoho času hraním sa na zemi. Podlaha by preto nemala byť chladná ani šmykľavá – v detskej izbe je zvlášť dôležité myslieť na bezpečnosť. Okrem toho, podľa musí byť ľahko umývateľná a odolná voči každodennému náporu detských hier a malých nehôd. Vhodné je napríklad marmoleum. Je to prírodná podlahovina s antibakteriálnym, vodeodolným a antistatickým povrchom. Ľahko dosahuje izbovú teplotu, preto sa po nej príjemne chodí aj naboso.

Zariadenie detskej izby
Tapety do detskej izby sa dnes dajú kúpiť v nespočetnom množstve vzorov a farieb. Foto: Eijffinger

3. Veselé steny

Spôsobov, ako ozvláštniť detskú izbu je niekoľko – stenu môžete namaľovať výraznými farbami, tapetovať ju alebo pokresliť. Ak nemáte pevnú ruku a dostatok fantázie, do kreslenia na stenu sa nepúšťajte sami a najmite si odborníka. Takisto si v internetovom obchode môžete kúpiť šablóny, vďaka ktorým vám maľovanie pôjde hladko. Dobrou voľbou sú aj textilné nálepky, ktoré na rozdiel od vinylových tapiet ľahko odstránite a opätovne použijete niekde inde.

4. Tabuľová farba

Umývateľná tabuľová farba je hitom posledných mesiacov. Funguje rovnako, ako na školských tabuliach za starých čias. S tým rozdielom, že ju môžete naniesť priamo na hladkú stenu bez zrniečok. Deti po nej môžu kresliť kriedou, ktorú potom jednoducho zotrú. Ešte lepší efekt dosiahnete, ak pod tabuľovú farbu nanesiete aj niekoľko vrstiev magnetickej. Na takto upravený povrch potom môžete pripínať magnetky. Tabuľovou farbou okrem steny ozvláštnite aj dosku stola, dvere alebo nástenku.

Indiánsky stan v detskej izbe
Detský stan je ideálnym kútikom, kde bude mať dieťa súkromie aj v prípade, že detskú izbu zdieľa so súrodencom. Foto: Ferm Living

5. DIY

Pri zariaďovaní detskej izby pre najmenších sa snažte vcítiť do ich kože. Deťom sa páčia členité priestory a miesta, kam sa môžu schovávať. Tak prečo si spoločne s nimi nevyrobiť stan, v ktorom by sa mohli ukrývať? Na internete nájdete návody, ako na to. Zapojte do práce aj deti. Nechajte ich, nech si zo surového zemiaka pripravia vlastnú pečiatku. Tú po namáčaní do farby na textil otlačte na pripravenú látku. Originálny DIY doplnok detskej izby bude o to vzácnejší, že si ho spravíte spoločnými silami.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

S príchodom jari dajte pozor na alergie

0
Novinky Zdravie

Najväčšie omyly vo výchove (1. časť)

0
PR články

Na dovolenku s deťmi bez stresu a v pohode

Navigácia

Magazíny