9 znakov, podľa ktorých spoznáte moderného rodiča

Ako vyzerá moderný rodič? Prostredníctvom trendov pre rok 2017 sa ho snažili popísať odborníci z Trend Bible. Rodičia sa cítia stresovaní, uponáhľaní a majú pocit, že trávia málo času so svojimi rodinami. Dôležitejšia ako dĺžka spoločne stráveného času je však jeho kvalita a zmysluplnosť spoločných aktivít. Moderný rodič podľa nich…

…dáva zbohom zlej káve

Pitie zlej kávy z automatov je minulosťou. Moderné kaviarne roku 2017 vychádzajú v ústrety nielen potrebám rodičov, ale aj detí tak, aby rodiny trávili čas spoločne. Family friendly kaviarne a reštaurácie sú multifunkčným priestorom pre celú rodinu. V prednej časti si môžete odparkovať kočík, zatiaľ čo v zadnej sa nachádza interiérové detské ihrisko.

„Mileniáni sa stávajú rodičmi a očakávajú kvalitné prostredie pre seba aj na hru detí. Majú radi čerstvé šťavy a zdravé jedlo. Rovnako majú vysoké nároky na kvalitu jedla pre deti. Na tento trend zareagovali galérie a múzeá v Británií, ktoré do svojej ponuky zahrnuli kvalitnejšie produkty pre rodičov a ich deti,“ vysvetlila Joanna Feeley, generálna riaditeľka Trend Bible.

Uvoľnené rodičovstvo a vzťahy
Uvoľnené rodičovstvo je opakom tvz. helicopter parenting.

…dopraje deťom viac voľnosti

Angličtina pozná pojem „helicopter parenting“, ktorý aplikuje na rodičov, ktorí neustále krúžia nad deťmi ako helikoptéra, aby ich sledovali a starali sa o ne. Tento pojem použil prvýkrát americký lekár Haim Ginott. Jeho opakom je uvoľnené rodičovstvo, ktoré podporuje dobrodružného ducha a chyby, ktoré deti spravia, vníma ako súčasť procesu učenia sa. Mileniáni poskytujú svojim deťom možnosť výberu, slobodu prejavu a cenné skúsenosti. Sú ochotní riskovať, aby vybavili svoje deti do života potrebnými zručnosťami.

…bojuje za lepšie životné prostredie

V priebehu posledných rokov získali veľký mediálny priestor témy ako trvalá udržateľnosť a škodlivosť chemikálií v plastoch. Tento strach či podozrenie vyzýva k opatrnosti aj v prípade detského tovaru. Moderní rodičia podporujú zákaz mikro granúl v kozmetike a zubných pastách.  Vo Veľkej Británii začne tento zákaz platiť koncom roka 2017.

Mikro granule sú malé plastové guľôčky (menšie ako 5 mm), ktoré sa z kozmetiky dostávajú cez čističky odpadových vôd do sladkej aj morskej vody, kde ich prehĺtajú morské živočíchy. Kým sa dostanú do vodných tokov, naviažu na seba toxíny. Podobný zákaz platí aj v USA. Výrobcovia  museli mikro granule nahradiť organickými náhradami ako škrupinky orechov, soľ a podobne.

…vie, že monitorovanie nie je hriech

Aj keď by sa mohlo zdať, že tento bod si odporuje s bodom, v ktorom deťom treba dopriať viac voľnosti, rieši skôr bezpečnosť. Na monitorované deti sa donedávna pozeralo podozrievavo, ale monitorovacie zariadenia sú najšetrnejším spôsobom, ako zistiť, kde sa dieťa nachádza. Dnes nájdete v ponuke množstvo „gadgetov“ a aplikácií, ktorých používanie v rozumnej miere nenaruší dôveru medzi vami a deťmi. Zariadenie s GPS vás môže napríklad upozorniť, ak sa bude dieťa hrať v blízkosti nebezpečného staveniska.

Deti a smartfóny
Moderný rodič sa snaží vyvažovať digitálne zážitky detí a tie skutočné.

…nenechá dieťa napospas digitálnej revolúcii

Dnešné deti vyrastajú v digitálnej dobe a trávia veľké množstvo času pred obrazovkami. Niektoré až toľko, že sa stanú závislé. V snahe vyvážiť digitálne zážitky a tie skutočné, zažívajú mnohí rodičia vnútorný konflikt. Boja sa digitálnych zariadení a toho, že môžu mať negatívny vplyv na ľudské zručnosti a rozvoj, od kreativity po empatiu. Mobilné zariadenia zmenili naše rutinné návyky.

Sociálne siete nemožno považovať za formu, ktorá nahradí priamy kontakt medzi rodičom a dieťaťom. Už pre novorodencov je dôležitá interakcia tvárou v tvár – je potrebná pre komunikáciu a tvorbu vzťahov. Ak chcete podporovať dobrý vzťah medzi vami a deťmi, narobte zo spoločných aktivít vzácne chvíle ale skôr pravidelné rituály. Skúste sa vrátiť do minulosti bez mobilných zariadení a tabletov.

…dopraje si priestor na regeneráciu

Rodičia sa cítia pod tlakom, balansujú medzi pracovnými a rodinnými povinnosťami. Rýchle životné tempo si však vyžaduje priestor na regeneráciu. Ideálnym prostriedkom je joga, preto sa očakáva, že jej bude venovaná väčšia pozornosť aj na školách. Či aj na tých slovenských, ukáže čas. Joga má množstvo fyzických a mentálnych benefitov a jej univerzalita je fascinujúca, preto je vhodná pre všetky vekové kategórie.

…nepodľahne ilúzii dokonalého života

Na Instagrame a Facebooku ľudia zverejňujú fotky, ktoré zvyčajne ukazujú tie krajšie stránky ich života. Chvália sa svojimi úspechmi, exotickými dovolenkami, vydarenými deťmi a dokonalými rodinkami. To môže ľuďom, ktorí sa s nimi neustále porovnávajú, spôsobiť úzkosť alebo vyvolať príznaky depresie.

Rodičia chcú skutočné vzory, nie neexistujúcu dokonalosť. Ocenia zobrazenie realistických chvíľ rodinného života aj so všetkým neporiadkom a chaosom, ktorý k tomu patrí. Zareagoval na to britský predajca kuchýň, ktorý pripravil kampaň s názvom „A Kitchen Lived In“. Piati vplyvní blogeri ukázali, čo sa skrýva za Instagramovým filtrom a že nič nie je také, ako na prvý pohľad vyzerá.

Rodičia na Instagrame
Kampaň „A Kitchen Lived In“ upozornila na to, že na sociálnych sieťach sa väčšinou prezentuje len to pekné a dokonalé.

…nepodceňuje dôležitosť kontaktu

Dotyky a telesný kontakt sú dôležité práve v dnešnej dobe, keď sa rodičia v snahe zabaviť svoje deti spoliehajú na smartfóny. Fyzické dotyky deti uisťujú o našich citoch k nim a sú dôležité pre ich rozvoj a blaho. Pomáhajú riešiť úzkosť a zlepšujú sociálne kontakty. Bábätká, ktoré sú nosené a láskané, majú zdravší emocionálny život ako tie bez kontaktu. Rovnako sa obľúbenými stávajú aj produkty, ktoré podporujú dotyk – tradičné plyšové hračky a hračky pre bábätká na maznanie.

…nechá deti nudiť sa

Inteligentné zariadenia prinášajú neustálu stimuláciu zmyslov a deti sa pri nich zabúdajú nudiť. Dieťa však nemusí mať program premyslený do poslednej minúty. Nudenie sa je dôležité pre rast, skúmanie a kreatívne rozvoj. Slúži deťom na premýšľanie a stíšenie, ktoré sú rovnako zmysluplnými aktivitami. Nuda prináša originálne myšlienky a vlastné plány na trávenie času. Ak sa deti počas detstva sami nenaučia, ako si vyplniť voľný čas, nenaučia sa to už nikdy.

V koľkých bodoch ste sa našli vy? Tiež sa považujete za moderného rodiča? Napíšte nám do komentára, akým ste podľa vás rodičom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Zlatá hodinka – už ste o nej počuli?

0
Varíme deťom Zdravie

Varíme rýchle a zdravé detské kaše

0
Novinky Varíme deťom Zaujímavosti Zdravie

Kedy začať desiatovať?

Navigácia

Magazíny