Pozor na nekvalitné detské oblečenie, môže spôsobiť podráždenie pokožky

Nepríjemné svrbivé škvrny na pokožke našich ratolestí nám vedia často narobiť vrásky, príčinou týchto starostí môže vo veľa prípadoch byť práve nekvalitné oblečenie!

Príčiny kožných ochorení u detí

Vo väčšine prípadov sa kožné ochorenia nezjavia z ničoho nič. Sú spôsobené najmä vrodenou predispozíciou, ktorá sa rozvíja z niekoľkých dôvodov. Príčinou môže byť napríklad používanie nevhodných čistiacich prostriedkov, mydiel a podobne.

Spúšťačom týchto ochorení môže byť aj nevhodne zvolené oblečenie, respektíve materiál oblečenia. Na jemnú detskú pokožku nepriaznivo pôsobia farbivá a chemické látky použité pri farbení materiálu. Nezabúdajte ale na to, že nájsť skutočného pôvodcu nepríjemných kožných vyrážok či podráždenia môže byť komplikované. Diagnózu by mal v každom prípade stanoviť lekár. Výber vhodného oblečenia a čistiaceho prostriedku pre deti funguje predovšetkým ako prevencia.

Svrbenie detskej pokožky
Podráždenie pokožky môže byť spôsobené nevhodným materiálom oblečenia.

Ako bojovať s kožnými problémami?

Ak sa na pokožke našich najmenších už objavili spomenuté prejavy, odporúčame vám vyvarovať sa oblečeniu tmavých farieb a čiernemu oblečeniu. Výrazné farbivá v látkach môžu byť príčinou kožných problémov. Takisto je vhodné vynechať nášivky a rôzne aplikácie na oblečení, zbytočne dráždia pokožku. Treba tiež uvažovať nad tým, z akého materiálu je oblečenie zhotovené. Veľa rodičov z vlastnej skúsenosti odporúča bio bavlnu, ktorá je už od začiatku pestovaná bez pesticídov a chemikálií, takže by ju pokožka mala znášať lepšie ako obyčajnú bavlnu. Ide o jemný materiál, ktorý môžete použiť, kým spoznáte hlavnú príčinu kožného podráždenia.

Detské oblečenie
Zdravé a nezávadné materiály oblečenia pre deti nemusia byť predražené, dajte prednosť kvalite nad značkou.

Ako chrániť dieťatko pred podráždením kože

Podstatné je zvoliť správny materiál toho oblečenia, ktoré je v bezprostrednom kontakte s pokožkou, teda hlavne spodnú bielizeň, pyžamká, nočné košieľky… Rovnako aj pri vrchnom oblečení, hlavne v oblastiach ako sú krk, podpazušie a ukončenia rukávov. Ak v oblečení strávite celý deň, vaše telo cez póry prijme všetky konzervačné látky, chemikálie a farbivo, ktorým je materiál nasýtený. Textil, ktorý nie je vyrobený priamo pre deti, môže obsahovať vysoké množstvo týchto látok a spôsobiť podráždenie.

Najdôležitejším opatrením je rozhodne pranie. Každý kus oblečenia, ktorý si kúpite, by ste mali oprať predtým, než si ho prvý krát oblečiete. Odporúčame používať pracie prášky určené pre citlivú pokožku, bežné prášky alebo silne parfumované prášky môžu deťom spôsobovať podráždenie. V prípade citlivej pokožky je dobrým opatrením pláchanie. Jedno alebo aj dve pláchania nám môžu zaistiť pohodlné nosenie oblečenia. U malých detí sa odporúča vôbec nepoužívať aviváže. Avivážou len zbytočne zaťažíte organizmus svojho drobca chemickými prísadami.

Pri kúpe oblečenia by sme mali zvážiť, či chceme našim deťom kúpiť oblečenie páchnuce od chemikálií. Už v obchode je vhodné skontrolovať stav oblečenia (ideálne nie vystaveného kusu, ale čerstvo rozbaleného), opáčiť látku na omak, oboznámiť sa so zložením, krajinou výroby aj vôňou, ktorú oblečenie má. Kvalitné oblečenie nemusí stáť majland, treba však nakupovať s rozumom a uprednostniť kvalitu pred známou značkou.

Oblečenie z druhej ruky – áno alebo nie?

Bazáre a second handy sú plné detského oblečenia za výhodnú cenu. Malé bábo naozaj veci nezničí, často vyzerajú ako nové a vzhľadom na to, že aj vaše dieťatko z oblečenia rýchlo vyrastie, ide o dobrú možnosť. Je však toto oblečenie bezpečné? Detské oblečenie zo second handu bolo vyprané už mnohokrát, takže chemikálie z výroby nie sú prítomné rovnako, ako na čisto novom oblečení. Problémom môže byť oblečenie bez visačiek, pri ktorom viac nedokážete zistiť, z akého materiálu je vyrobené. Ak je oblečenie značkové, môžete ho dohľadať na internete a zistiť jeho zloženie. Aj oblečenie z druhej ruky je vhodné pred prvým nosením vyprať.

Na čo pri nákupe detského oblečenia nezabudnúť

  • Kožné problémy môžu mať rôzne príčiny, výber kvalitného oblečenia je v prvom rade prevetívny.
  • Detské oblečenie by malo byť vyrobené z jemného materiálu, napríklad prírodnej bavlny.
  • Ak je vaše dieťatko náchylné na kožné podráždenie, vyhnite sa oblečeniu tmavých farieb.
  • Každý kus oblečenia pred prvým nosením vyperte.
  • Oblečenie z druhej ruky je bezpečné, je tiež vhodné vyprať ho pred prvým nosením.
0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
PR články Varíme deťom Zdravie

V strave detí by mala kvalita prevládať nad kvantitou

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Unikátna krv jedného človeka zachránila milióny detí

0
Detský šport Novinky Zdravie

Ako predchádzať zraneniam pri bazénoch

Navigácia

Magazíny