Dojčenie ako prevencia rakoviny prsníka

Rakovina prsníka je strašiak, ktorého sa obáva zrejme každá žena. Existuje však niekoľko spôsobov, ako účinne znížiť riziko prsné nádorov, a to aj v prípade, že máte genetickú predispozíciu k tomuto ochoreniu. Okrem príjmu prírodných vitamínov D, abstinencie, fyzickej aktivity či zdravej hmotnosti je práve dlhodobé dojčenie efektívnou prevenciou pred daným druhom rakoviny.

Dojčenie je účinná prevencia

Na tému dojčenie a prevencia rakoviny prsníka sa realizovalo obrovské množstvo štúdií. Nejde o žiadnu novoobjavenú tézu, výskumy sa realizovali už v 30 krajinách a všetky výsledky prišli s rovnakým záverom. Dojčenie je účinnou prevenciou proti rakovine prsníka. Má to však háčik.

Dojčenie je účinná prevencia rakoviny prsníka
Dojčenie je účinná prevencia rakoviny prsníka.

Ako dojčiť, aby sme predišli rakovine

Podľa výskumov je dojčenie univerzálnou prevenciou pre všetky ženy, nezáleží na veku, rase ani na tom, kedy mali prvé dieťa, alebo či majú genetickú predispozíciu. Podmienkou pre úspech tejto prevencie je však dlhodobé dojčenie, ktoré znamená minimálne 12 mesiacov.

Štúdie zistili, že ochrana sa kumuluje s dĺžkou dojčenia, teda čím dlhšie dojčíte, tým väčšiu ochranu si vytvárate. Najväčšie šance vyhnúť sa karcinómu prsníka majú ženy, ktoré majú viac detí a všetky dlhodobo dojčili.

Podľa výpočtov, každý rok dojčenia znižuje riziko rakoviny o 4,3 %. To znamená, že ak máte napríklad tri deti a každé ste dojčili 2 – 3 roky, čo spolu predstavuje 6 – 9 rokov, riziko vzniku rakoviny prsníka sa znižuje o 25,8 – 38,7 %. Tento výpočet je univerzálny a podporený mnohými sledovaniami.

Práve vďaka dlhodobému dojčeniu a veľkému počtu detí majú napríklad ženy v rozvojových krajinách oveľa zriedkavejšie rakovinu prsníka, ako je tomu vo vyspelých štátoch. V rozvinutých krajinách ide o najbežnejší typ rakoviny, ktorý postihuje ženy. Vyjadrené štatisticky, rakovinu prsníka má 1 z 8 až 10 žien!

Tehotná viacnásobná matka
Viac detí a čo najdlhší čas dojčenia kumulujú ochranu pred rakovinou.

Dojčenie a jeho význam pre dieťa

Samozrejme, dojčenie neprospieva len žene samotnej. Nedávna štúdia realizovaná v Grécku potvrdila, že deti, ktoré boli do 6 mesiacov plne dojčené a matky v dojčení pokračovali ďalej, aj keď už dieťa jedlo príkrmy, mali oveľa menej bežných infekcií ako nedojčené deti, ochorenia ľahšie prekonávali a mali menej dramatický priebeh.

Materské mlieko je navyše absolútne nenahraditeľné akýmkoľvek kupovaným náhradným príkrmom. Každá matka produkuje jedinečné mlieko pre svoje dieťa, ktoré mu vytvára nielen ochranu pred ochoreniami.

Mlieko sa prispôsobuje rastu dieťaťa, mení svoje zloženie i hustotu. Dokonca sa mlieko mení aj v závislosti od časti dňa, v ktorej dojčíte. Ranné a večerné mlieka sú hustejšie ako tie, ktoré produkujete cez deň. Ráno musí mlieko dieťa rýchlo zasýtiť a večer mu poskytnúť toľko tuku a živín, aby bez problémov prespalo noc.

Ďalšie spôsoby prevencie pred rakovinou prsníka

Najväčšou prevenciou je zdravý životný štýl. Vyhýbanie sa alkoholu, aj keď nemusí ísť o úplnú abstinenciu, pravidelné, časté alebo hojné popíjanie alkoholu ničomu neprospieva. Aktívny a pravidelný pohyb je spúšťačom mnohých pozitívnych a ozdravných pochodov v našom tele a nemal by chýbať žene v akomkoľvek veku.

Podľa štúdií zdravé opaľovanie, ktoré so sebou prináša benefit vo forme prírodných vitamínov D, znižuje riziko rakoviny prsníka až o 50 %. Takže, milé dámy, ak chcete predísť tomuto civilizačnému ochoreniu – chce to zdravý životný štýl, pohyb na slniečku a dlhodobé dojčenie svojich detí. Vy im obetujete krásu svojho poprsia, oni vám za to darujú zdravie.

A mimochodom, dojčenie spáli denne takmer 500 kalórií!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Novinky PR články

Kam s deťmi na leto? Čo tak Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi

0
PR články Varíme deťom Zdravie

V strave detí by mala kvalita prevládať nad kvantitou

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Urobte zo zdravého stravovania šéfkuchára vašej kuchyne

Navigácia

Magazíny