Veľká noc v modernej dobe

Veľká noc je za dverami a v dnešnej online modernej dobe sa často stráca jej význam a pôvod niekde medzi exotickými dovolenkami a „animákmi“ na tabletoch. Zvyky a tradície sa celkovo vytrácajú zo sviatkov a deje sa to už aj na dedine. Tak si trošku pripomeňme, o čom tá Veľká noc je, ale trošku z inej strany.

Nemusíme hneď mútiť detské hlávky kresťanským pozadím. Ani pohanskými tradíciami, z ktorých vlastne Veľká noc vzišla. Pubertiaci nás aj tak cez slúchadlá v ušiach nepočujú a tých najmenších asi zaskočia zvyky, aké bývali napríklad na posledný deň fašiangových osláv, keď sa nesmelo sliepkam sypať zrno do kruhu, vešať bielizeň na pôjde či šiť šaty. Už zaujímavejšie je, že sa hodovalo, pilo, tancovalo a milovalo až do rána bieleho. To možno zaujme skôr rodičov.

Stačí to poňať úplne jednoducho a cez prírodu. Najmä pri tých najmenších deťoch zvoľme túto príjemnú nenásilnú cestu. Trochu ich pritiahnime k slovenskej tradícii, možno sa neskôr chytia aj samé. Aby sa nám nevytratilo čaro zo sviatkov a nezredukovali sa na obrovský nákup k supermarkete, kde na nás čokoládové vajíčka a ďalšie veľkonočné čudá s plastovými hračkami útočia sotva si dáme valentínsky bozk.

Veľká noc je o rodine

Veľká noc je oslava jari, nového života, prebudenia. Vzduch začína voňať zeleňou, nasávame novú energiu a zlepšuje sa aj nálada. Deti sa tešia z prázdnin a objavujú nové riekanky, básničky, hádanky a, ak im to dovolíme, aj zvyky. Asi najkrajším a najstarším zvykom je maľovanie vajíčok. Tie boli odpradávna symbolom nového zrodu, nového života.

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď staré mamy nemiesia cesto na buchty drevenou varechou sediac na lavici pred domom, ale trčia v práci, deti v družinách namiesto s rodičmi na bicykloch, si aspoň počas týchto veľkonočných dní urobme čas pre rodinu. Sú sviatky, väčšina z nás má voľno, a tak sa konečne môžeme stretnúť všetci za jedným stolom. Spoločné maľovanie vajíčok, recitovanie vnúčat, šibalstvo o očiach prvošibačov a dievčenské výskanie spoza maminej zástery a kvapiek vody, bohatá hostina, staré recepty na kysnuté koláče…

Veľká noc a oslava jari
Veľká noc je oslava jari, nového života, prebudenia.

Nemusíte páliť morénu ani sa kúpať v potoku. Stačí si pripomenúť kolobeh života, energií, ktoré sa na jar prebúdzajú, a dôležitosť rodinných vzťahov. Schovajte peňaženky, neodmeňujte šibačov peniazmi. Ani sladkosťami. Podarujte im maľované vajíčka a vlastné detské spomienky na veľkonočné oslavy. Možno tí starší budú frflať, u tých najmenších však máte nádej na doširoka otvorené oči plné šťastia a radosti zo spoločne strávených chvíľ a nových zážitkov. A keďže sviatky sú najmä o chvíľach v kruhu najbližších, užite si ich naplno. Upečte si s deťmi špaldové medovníčky, uprostred vône vanilky a škorice, rozsypanej múky a detskej radosti môžete začať vašu novú veľkonočnú tradíciu. Recept nájdete tu: Zdravé špaldové medovníčky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Detský šport Novinky

Je vaše dieťa pripravené pre športové súťaže?

0
Detský šport Novinky Zdravie

Športujeme s deťmi – bicyklovanie

0
Novinky PR články

Súťažte s Lulubee a uľahčite si život vďaka Leander Matty

Navigácia

Magazíny