Kedy začať desiatovať?

Dobre vieme, že úspech nie je zadarmo. Aby sme deti viedli k správnej životospráve, musíme si vytvoriť systém. To sa nezaobíde bez investície do poctivých potravín a času na prípravu kvalitnej desiaty. Prinášame vám tipy na chutnú desiatu, ktorú hravo zvládnete a hodí sa aj na výlety.

Kedy ste zaradili desiatu do jedálnička vášho dieťaťa? Zrejme to prišlo prirodzene, keď ste spozorovali, že hlavné jedlá dieťatku už nestačia a jeho apetít je veľký. Desiata sa väčšinou zaradzuje ako tretie jedlo v poradí, keď už dieťatko papá obed aj večeru a mamička vidí, že mu nestačí. Desiatu je vhodné zaradiť už pred prvým rokom. Hoci desiata nepatrí medzi hlavné jedlá, pripisuje sa jej 10 % z denného príjmu jedál. To ale neznamená, že by mala veľkosťou pripomínať obed, väčšinou stačí kúsok ovocia, zeleniny, alebo jogurt. Záleží na tom, čo všetko ste už do jedálnička zaviedli a čo vášmu dieťatku najviac chutí.

Matka kŕmi dieťa
Ak chcete dieťaťu vytvoriť pozitívny vzťah k jedlu, tak nechoďte cestou nútenia, citového vydierania a ani odpútavania pozornosti hračkami či rozprávkami.

Ak chcete vášho drobca naučiť papať všetko, bez nútenia, choďte kreatívnou cestou. Najlepšie je vypozorovať, ktoré potraviny má dieťa rado a k tomu mu každý deň ponúkať aj niečo nové. Každá potravina by mala byť oddelene na tanieri, nie spolu zmiešané, aby sa dieťa samé rozhodlo či a kedy ju ochutná. Ak mu chcete vytvoriť pozitívny vzťah k jedlu, tak nechoďte cestou nútenia, citového vydierania a ani odpútavania pozornosti hračkami či rozprávkami.

Ktoré potraviny sú vhodné?

Ak si lámete hlavu nad tým, čo na desiatu pripraviť, máme nielen dva skvelé recepty (nájdete ich nižšie) ale aj malú nápovedu, z čoho by desiata mala byť zložená tak, aby bola zdravá, vyvážená a aj chutná.

Z nutričného hľadiska je dôležitá vyváženosť. Tak ako hlavné jedlo, aj desiata by mala obsahovať sacharidy, bielkoviny a tuky. Na tanieri to môže vyzerať ako jogurt s čerstvým ovocím, chlieb so strukovinovou nátierkou a čerstvou zeleninou, zeleninová placka, ktorá môže byť samotná alebo s nejakou nátierkou či s jogurtom, jablko či zelenina s tvrdým ovčím alebo kozím syrom, ovocie s domácim keksíkom. Tieto kombinácie sú dôležité kvôli pokrytiu denného príjmu živín, ale aj preto, aby dostatočne zasýtili a dieťa nebolo hladné po 15 minútach.

Nie vždy musí byť desiata mliečna, je dobré ak sa jedlá striedajú. Ak si však vaše dieťa vyžaduje stále to isté na desiatu, tak je to v poriadku a netreba mu nútiť iné jedlá. Mliečne výrobky, ideálne fermentované, by sa však na jedálnom lístku mali objavovať aspoň 5-6x za týždeň.

A čo z desiatového plánovania úplne vynechať? Desiata nemusí byť vždy tepelne upravená. Vyhnite sa nekvalitným potravinám, sladkostiam, sladeným nápojom. Nevhodné sú aj tavené syry, pudingy, párky, slanina, šunka.

Ak sa chystáte na výlet a plánujete si vziať desiatu, zvoľte jedlo, ktoré sa dá prakticky zabaliť a vydrží čerstvé.

Naše tipy na zdravú desiatu:

Chlebíková klasika – s avokádovou nátierkou

Kváskový chlieb s avokádovou nátierkou
Pravý kvások rozkladá veľkú časť lepku a pečivo sa tak stáva oveľa lepšie stráviteľnejšie a hlavne menej náročné pre imunitný systém. Kváskový chlebík bez problémov kúpite v bioobchode alebo na trhu.

Začnime pekne od klasickej chlebíkovej desiaty. Schválne spomíname chlieb a nie všeobecne pečivo. Výber kvalitného chleba je totižto rozhodujúci. Orientujte sa ideálne na pečivo z kvalitnej špaldovej, ražnej, alebo aj z múky z tvrdej pšenice, ktoré obsahujú balastné látky a neprešli spracovaním, kde sa z nich stali prázdne kalórie.

Ďalšou dôležitou vecou je pravý kvások, ktorý bol v súčasnosti nahradený termogenizovaných droždím pre rýchle kvasenie. Pravý kvások totiž rozkladá veľkú časť lepku a pečivo sa tak stáva oveľa lepšie stráviteľnejšie a hlavne menej náročné pre imunitný systém. Kváskový chlebík bez problémov kúpite v bioobchode alebo na trhu. Niektoré reťazce ho majú dokonca v stálej ponuke. K pečivu je vhodné pridávať ovčiu bryndzu, poctivé bio maslo, kozí syr a domáce nátierky.

Ingrediencie

 • Avokádo 1 ks

 • 2 PL ľanových semiačok

 • 1 PL citrónovej šťavy

 • Morská soľ a čierne korenie

Príprava

Dužinu zrelého avokáda vylúpneme a roztlačíme vidličkou. Pokvapkáme citrónovou šťavou a primiešame ľanové semiačka. Pridáme štipku morskej soli, trošku čierneho korenia a nátierka je pripravená na stretnutie s chlebíkom. Zdravá a mimoriadne chutná desiata, ktorá aj výborne vyzerá je na svete.

Náš tip: K avokádu sa výborne hodí vajíčko. Na balenie do školy je stratené vajíčko náročné, ale natvrdo uvarené chutí rovnako výborne.

Rýchly a výživný shake

Ovocný shake na desiatu
Pripravte deťom kvalitný jogurtový či kefírový shake a doplnte ho ovocím a orieškami. Zdravá sladká desiata je na svete.

Niektoré deti preferujú sladšie desiate. Ako na zdravú a výživnú alternatívu? Pripravte im kvalitný jogurtový či kefírový shake. Doplňte bobuľovým ovocím, chia semienkami, banánom a desiata je vybavená. Tu je päť osvedčených kombinácii:

 • Žinčica/kefír/kvalitné acidko + černice/čučoriedky/jahody + vanilka
 • Grécky jogurt + ríbezle + škorica + posekané mandle
 • Žinčica/kefír/kvalitné acidko + banán + kvalitné kakao
 • Kokosové/mandľové/makové mlieko + chia semienka + bobuľové ovocie + med
 • Banán + kvalitné kakao + posekané mandle + bobuľové ovocie
 • Komentáre
 • Podobné články
0
Detský šport Novinky Zdravie

Športujeme s deťmi – bicyklovanie

0
Inšpirácia Tvoríme s deťmi

Vyrobte si s deťmi betónový kvetináč

0
Detský šport Inšpirácia Novinky

Kam sa vybrať s deťmi cez jarné prázdniny

Navigácia

Magazíny