Svadobný deň si môžete užiť aj s bruškom

Mnoho párov očakáva potomka ešte pred svadbou. Budúca mamička zrazu stojí pred dilemou, či počkať so svadbou, až kým porodí, alebo sa vydávať ešte s bruškom? Ako rýchlo sa dá svadba vlastne zorganizovať a na čo všetko by nevesta – budúca mamička – nemala zabudnúť?

Na svadobný deň sa teší skoro každá žena, aj keď poznáme výnimky, ktoré si samy seba v bielych šatách nikdy nepredstavovali. Plánovanie svadby je pre mnohé ženy niekoľkomesačným projektom, ktorý ich dokáže pohltiť naplno. Najmä ak sú perfekcionistky a chcú mať svadobný deň presne podľa svojich predstáv. V prípade svadby počas tehotenstva je veľmi dôležité načasovanie. Gravidita totiž prináša množstvo fyzických zmien, od únavy po nevoľnosť a pocity nafúknutia. A to nehovoríme o zmene konfekčnej veľkosti.

Šťastní novomanželia
Svadba je významným životným míľníkom v živote každej ženy.

Svadba v tehotenstve má svoje obmedzenia, všetko však závisí od zdravotného stavu budúcej nevesty. Ak viete, že sa rýchlo unavíte, naplánujte svadbu na začiatok večera. Takisto počítajte s tým, že možno budete musieť častejšie navštíviť toaletu (takže by mala byť blízko), prípadne budete citlivá na pachy a vaša vysnívaná kvetinová výzdoba vám môže spôsobiť nevoľnosť alebo bolesť hlavy.

V bielych šatách aj s bruškom

Predstavovali ste si vždy samu seba v krásnych svadobných šatách? A mali ste vo vašej vízii aj bruško? Práve toto je jednou z veľkých nevýhod svadby v tehotenstve – vaše telo sa neustále mení a tomuto faktu musíte prispôsobiť aj výber svadobných šiat. V mnohých salónoch je potrebné rezervovať si ich aj niekoľko mesiacov dopredu, upozornite preto personál (ak to na vás ešte nie je vidieť), že v aj v čase svadby vám šaty budú musieť sedieť cez bruško. V tehotenstve sú normálne opuchy rúk aj nôh. Myslite na to pri výbere topánok a majte pripravenú aj alternatívu na prezutie. Je možné, že budete mať väčšiu nohu, ako ste mali pred otehotnením. Rovnako zvážte aj veľkosť obrúčky, prípadne dohodnite s klenotníkom jej dodatočné zmenšenie po pôrode.

Svadobný prípitok? Je to len na vás

Posledné dni pred svadbou si doprajte relax a dostatok spánku (tie, ktoré majú svadbu za sebou, táto rada určite pobaví). Nebojte sa zapojiť do príprav aj rodinu a kamarátov a delegujte úlohy, ktoré nestíhate. Vo svadobný deň nezabudnite pravidelne jesť a tiež piť, aby ste si zabezpečili energiu počas celého dňa. Svadobný prípitok zvážte podľa vlastného uváženia, v zásade by ste sa však mali počas tehotenstva vyhnúť akémukoľvek alkoholu. Najnovšia štúdia publikovaná v časopise JAMA Pediatrics ukazuje, že aj malé množstvo alkoholu vplýva na vývoj tváre dieťaťa. Zmeny sa týkajú tvaru nosa, pier a očí. Dôsledky mierneho množstva alkoholu na vývoj plodu skúmali výskumníci z Murdochovho detského výskumného ústavu.

Svadobná kytica
Zapojte do svadobných príprav aj rodinu a kamarátov a delegujte úlohy, ktoré nestíhate.

Keď matrikárka nespozná nevestu

Predstavy vlastnej svadby, ktorú si neužijete, pretože dieťa všetko skomplikuje, sa desí mnoho tehotných. Časť slobodných budúcich mamičiek sa preto radšej vydáva ešte pred pôrodom. Svadbu s bruškom absolvovala pred pár rokmi aj Hanka z Golianova, mama Karolíny a Matúša. „Vydávala som sa s bruškom, pretože sme sa rozprávali s partnerom a bolo mi čudné priznávať otcovstvo kvôli priezvisku. Skrátka som sa chcela volať ako moje dieťa. Nechcela som sa vydávať po pôrode, pretože ten deň a tá chvíľa má patriť nám a keď už sú detičky, tak už je to viac menej o nich. Máme veľa kamarátov, ktorí mali svadbu už s deťmi a nevesta ani 5 minút nesedela, pretože dieťa niečo nonstop potrebovalo práve od nej. Svadbu určite odporúčam absolvovať ešte pred pôrodom, pretože stres, ktorý nevesta má, a vlastne aj celá rodina, sa bez dieťaťa zvládne ľahšie,“ popísala svoju svadbu v tehotenstve na konci siedmeho mesiaca. Keďže mala na sebe červené šaty, chvíľu ani samotná matrikárka nevedela, kto je vlastne nevesta 🙂

Dieťa ako súčasť svadobného dňa

Ak ako tehotná so svadbou počkáte, dieťa môže byť súčasťou vášho veľkého dňa. Pre túto možnosť sa rozhodla mamička Zuzana z Bratislavy. Svadba sa konala presne v deň, keď mala jej dcérka 12 mesiacov. „Svadbu som si užila a môžem za to ďakovať mojej sestre, ktorá malú celý čas kočíkovala, takže sa zobudila až po spoločnom jedle. Potom sme sa jej pár hodín museli venovať, vystriedala si ju celá rodina, ale našťastie zaspala pred polnocou a spala až do rána. Neviem si však predstaviť, ako by to vyzeralo, keby bola celý čas hore alebo nebodaj svadbu preplakala,“ podelila sa s nami o svoje skúsenosti.

Tehotná nevesta
V tehotenstve sa vaše telo neustále mení a tomu musíte prispôsobiť aj výber svadobných šiat.

S malým bábätkom radšej počkajte

Mnohé mamičky sa zhodujú, že ak svadbu s dieťaťom, tak určite nie s bábätkom mladším ako pol roka. Eva ju absolvovala s 5-mesačným Martinkom a keďže bol plne dojčený, šaty si musela dávať viackrát dole. O druhej hodine nad ránom bola už zo všetkého taká unavená, že svadbu s manželom predčasne ukončili a hostí poprosili, aby sa pobrali domov. „Ak by som sa mala rozhodnúť znova, počkala by som, až syn trocha podrastie a môže si na svadbe zatancovať, prípadne sa zabaviť v detskom kútiku, ktorý by som mu tam vytvorila. Zároveň by som bola aj ja sama uvoľnenejšia, pretože s malým by mi pomohla rodina a nebol by ako bábätko odkázaný len na mamin prsník,“ prehodnotila s odstupom času svoje rozhodnutie.

Výhody svadby v tehotenstve

 • Dieťa sa narodí do manželského zväzku.
 • Ak ste nerada stredobodom pozornosti, budete to mať čím skôr za sebou.
 • Váš nový manžel bude automaticky považovaný za otca dieťaťa, nezosobášení biologickí rodičia majú možnosť (pozor, nie povinnosť) určiť otcovstvo na matrike alebo súde.
 • Od zamestnávateľa máte obaja nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe.
 • Vyhoviete mnohým príbuzným, ktorí majú radi tradície.
 • Kolotoč úradov je jednoduchší, ako keby ste riešili veci už s bábätkom na svete.

Nevýhody svadby s bruškom

 • Ako tehotnej vám svadbu môže znepríjemniť nevoľnosť, únava či opúchanie končatín.
 • V prípade vlastných zdravotných problémov nebude mať toľko času venovať sa hosťom a svadobný deň si užiť.
 • Svadbu vám môžu prekaziť, či dokonca zrušiť aj iné neočakávané komplikácie spojené s tehotenstvom.
 • Môžete mať problémy pri výbere šiat, topánok či obrúčok.
 • To, že nebude v najlepšej kondícií a „ vo svadobnej veľkosti“ sa môže podpísať aj na vašej psychike.
 • Pripravte sa na obmedzenia v prípade pitia alkoholu či „odviazania sa“ na tanečnom parkete.
 • Stresy spojené so svadbou budete znášať ako tehotná.
 • Možno sa budete musieť vyrovnávať s potenciálnymi predsudkami okolia a ortodoxných príbuzných.
 • Rozlúčka so slobodou sa neponesie v bujarom duchu.
Zamilovaní novomanželia
Ako tehotnej vám svadbu môžu znepríjemniť nevoľnosť, únava či opúchanie končatín.

Koľko trvá zorganizovanie svadby?

Ak vás vaše tehotenstvo utvrdilo v tom, že svadbu chcete mať čo najskôr a pýtate sa, za aký čas ju stihnete zorganizovať, vedzte, že na vašu otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko záleží od vašich nárokov, množstva financií, počtu pozvaných hostí aj konkrétneho ročného obdobia. V zimných mesiacoch sa vám skôr podarí zohnať fotografa či kameramana s voľným termínom. Tieto profesie mávajú v letných mesiacoch kalendáre obsadené aj na rok dopredu. Ak vám navyše s jej prípravou pomôže najbližšia rodina, svadbu stíhate expresne zorganizovať aj za dva týždne. Podľa nášho malého prieskumu trvalo nevestám organizovanie svadby od neuveriteľných 11 dní až po rok a pol, ktorý zahŕňal aj bielenie zubov kvôli krásnemu úsmevu na fotkách 🙂

Svadobné trendy pre rok 2017

Ak nechcete svadbu odbiť vo dvojici na matrike a predsa na ňu minúť tisíce eur, zabudnite na svadobnú agentúru, požičanú limuzínu, gýčové vypúšťanie svadobných holubov či nebezpečné lampióny šťastia (k lampiónom musíte mať dokonca povolenie). Nájdite si radšej pod heslom DIY wedding stránky, ktoré vám ukážu, ako si pripraviť vlastné svadobné oznámenia, pierka, menovky na stôl či samotnú svadobnú výzdobu. Svadobnú hostinu môžete usporiadať aj v záhrade pod holým nebom. Drahé ikebany nahradíte lúčnymi a záhradnými kvetmi, svietniky zase zaváracími pohármi s čipkou.

Svadobná kytica podľa trendov 2017
Trendom svadobných kytíc pre rok 2017 je uvoľnenosť. Foto: Ateliér Papaver

Pridanou hodnotou svadobnej kytice podľa trendov pre rok 2017 je malá nedokonalosť. V nepravidelných kyticiach sem-tam niečo prevísa, inde zase pretŕča. Najvýraznejšia zmena však je vo farebnosti a v rastlinnom sortimente. Trendom v kvetinových aranžmánoch pre rok 2017 bude uvoľnenosť, objavovanie nových kombinácií rastlín a farieb. „Cieľom je, aby svadobné kytice neboli obmedzené len na prívlastok romantické. Z každej jednej sa má stať priam umelecké dielo. Tradičná biela farba s ružovou už nestačia. Kytice sú premyslenejšie, doplnené farebnými akcentmi marhuľovej alebo škoricovej. Čo však ostáva, je nadčasová kombinácia bielej a zelenej, pričom aranžmán by mal obsahovať viac odtieňov zelenej. Vázy či nádoby na aranžovanie sa tiež svojím tvarom či materiálom viac prikláňajú k jednoduchosti a autenticite,“ popísali najnovšie svadobné trendy dievčatá z Ateliéru Papaver.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom Zaujímavosti

Zdravé špaldové medovníčky

0
Detský šport Novinky Zdravie

Športujeme s deťmi – bicyklovanie

0
Kalendár mien

Boris, vyberáme meno pre dieťatko

Navigácia

Magazíny