Bláznivé a veselé knižné tipy

Kedy ste si naposledy prečítali nejakú knihu? A kedy ste ju prečítali svojmu dieťaťu? Pokiaľ musíte príliš dlho premýšľať, radšej sa nad sebou zamyslite a utekajte do kníhkupectva. Ak neviete, po ktorej knihe siahnuť, máme pre vás zopár knižných tipov, ktoré pobavia nielen vaše deti.

Kto by nemiloval knihy? Žiaľ, čím ďalej, tým viac sa skupinka neknižných ľudí rozširuje. Práve ste sa zamysleli, že ani vy už nečítate toľko ako kedysi? Veď dnes je hádam všetko online. Hm… A viete, že používanie všetkých technologických vymožeností vám otupuje mozog? Akúkoľvek informáciu, obraz, predstavu, situáciu… všetko si dokážeme vyhľadať na internete. A kdekoľvek sme. V zápche na diaľnici, v práci, v škole, na rande, dokonca i na toalete. Absolútne si nemusíme namáhať svoju predstavivosť. Stačí klik sem, klik tam a všetky informácie máme dostupné.

Čítanie kníh v detstve
Kníhkupectvá sa hemžia detskými knihami. Niektoré sú lepšie, iné horšie.

Dajte deťom knihu

Neberte deťom predstavivosť a možnosť rozvíjať fantáziu tým, že ich zahrniete tabletmi či notebookmi. Oklieštia si nielen tvorivosť, ale aj slovnú zásobu. A to už nehovoríme o gramatike. Hoci ani knihy nie sú, žiaľ, bez chýb, určite je slovenčina slovenčinou viac v knihách ako na internete. Ak si dokážu vaše deti čítať aj samé, podporte ich. Ako? Najlepšie svojím vlastným príkladom. Pre zmenu si večer sadnite s knihou do kresla, televízor aj notebook nechajte vypnuté. Možno to bude príjemná zmena i pre vás samotných.

Knižná tradícia

Najlepšie však je, keď si spolu s deťmi vleziete pod perinu a čítate im nahlas. To môžete pokojne aj starším deťom. Spoločné prežívanie dobrodružstiev utuží a prehĺbi rodinné vzťahy a užijete si aj veľa zábavy. O príbehoch sa rozprávajte, vymýšľajte vlastný koniec, opíšte si, ako si kto predstavuje jednotlivé postavy, scenérie, nechajte sa vtiahnuť do deja. Vaša myseľ si oddýchne od ruchu bežného dňa a možno vznikne nová rodinná tradícia.

Naše tipy na veselé príbehy

Kníhkupectvá sa hemžia detskými knihami. Niektoré sú lepšie, iné horšie. Často ani netušíme, čo sa skrýva pod názvami príbehov. Dnes pre vás máme zopár tipov na nie úplne klasické príbehy. Žiadna Karkulka, žiaden Medvedík Pú. Predstavujeme príbehy pre malých školákov (pokojne skúste aj s mladšími či staršími) s poriadnou dávkou humoru a fantázie, ktorá často balansuje na hrane absurdnosti, príbehy, ktoré si zamilujete.

Čítanie a detská predstavivosť
Vyberte sa do knižnice a buďte svojim deťom najlepším príkladom.

Charlie a veľký sklený výťah – Roald Dahl

Tohto autora si mnohí isto spoja s príbehom Charlie a továreň na čokoládu, ktorý väčšina pozná ako sfilmovanú verziu s Johnny Deppom v úlohe čudáka Willyho Wonku. Avšak zážitky tohto čokoládového mága a malého skromného chlapca Charlieho majú aj svoje pokračovanie. Príbeh Charlie a veľký sklený výťah začína v sklenom výťahu, ktorý poznáme zo záverečných scén filmu. Tentoraz sa kombináciou pomätenosti Wonku a paranoje starej babky dostanú hrdinovia príbehu s celou rodinou a veľkou rozvŕzganou posteľou na obežnú dráhu Zeme, kde tróni Vesmírny hotel USA. Ako príbeh pokračuje? To si prečítajte v knihe!

Obrovský Krokodíl/Žirafa, Pelly a ja – Roald Dahl

Ak máte menšie deti alebo také, ktoré potrebujú k príbehu sledovať aj pestrú záplavu obrázkov, siahnite z dielne Roalda Dahla po knihe Obrovský Krokodíl – zábavný príbeh o hnusnom krokáčovi, ktorý má svoj tajný plán, ako zožrať decko. Hroch Rupko Dupko, Opica Hopacupa či Slon Bimbalón mu jeho cestu za obedom poriadne spestria. Ale nebudeme prezrádzať koniec. V podobne hravom duchu je ladená aj kniha Žirafa, Pelly a ja. Na niekoľkých stranách vám hlavný hrdina rozpovie príbeh o partičke BČO – Bezrebríkové čistenie okien. Umývačské trio sa skladá z opice, pelikána a žirafy. V príbehu vystupuje aj láskavý, i keď prchký vojvoda, jeho korpulentná manželka a, samozrejme, nemôže chýbať zlodej.

Žirafia mama a iné príšery – Alexandra Salmela

Zalovíme aj v slovenských vodách. Alexandra Salmela vo svojej knihe Žirafia mama a iné príšery prináša také absurdné príbehy, že sa bude celá rodina váľať od smiechu, ešte aj pes. Tí dospelí, ktorí zabudli na svoje detské ja, budú možno len nechápavo krútiť hlavami, no deti pochopia každučký príbeh do posledného písmenka. Táto kniha nemôže chýbať vo vašej detskej zbierke a možno uvidíte koalu letnolyžovať na jazere.

Prajeme príjemné, veselé a bláznivé čítanie!

O význame čítania kníh si môžete viac prečítať aj v článku Ako sa buduje láska ku knižkám.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rozhovor

Topmodelka Martina Krnáč Valková: Mám teraz materské obdobie

0
Inšpirácia Varíme deťom Zdravie

Starý dobrý základ – kukuričná kaša aj pre najmenších

0
Novinky Zdravie

Zbohom vanička, prichádza vedierko!

Navigácia

Magazíny