Keď dojčenie proste nejde

Dojčiť, dojčiť, dojčiť… počúvajú novopečené mamičky z každej strany. Milión rád, tipov a názorov, a nekompromisný postoj, že to jednoducho musí ísť. Ale čo keď to nejde? Nezúfajte, svet sa nezrúti.

Na internete nájdu mamičky stovky rôznych diskusií a laktačných poradní. Od rád odborníkov a odporúčaných medikamentov na podporu tvorby mlieka cez všeobecné tipy ako dodržiavanie pitného režimu, oddych, vyvážená strava až po babské rady ako pitie čierneho piva a podobne. A tak vyčerpané ženy, ktoré sa zrazu stali plne zodpovednými za iný ľudský život, nevyspaté pre prebdené noci, zmietané rozbúrenými hormónmi viac ako pubertiaci, zmätené, milujúce, nahnevané, láskyplné majú neuveriteľné množstvo zdrojov informácií, ako zlepšiť svoje dojčenie. Tak prečo sa im nedarí?

Nedarí sa, nevadí…

Nebudeme tu rozpisovať, čo všetko môžu mamy urobiť pre to, aby dopriali svojmu potomkovi materské mlieko. O tom sa skutočne dočítate všade. Čo sa však dočítate málokde je, že ak to nejde, tak to jednoducho nejde a svet sa nezrúti. Nebudete horšia mama ako suseda, ktorá by dokázala nakŕmiť celý panelák. Nebudete horšia mama ako tie mamy, ktorým sa dojčenie nedarilo, ale dokázali prelomiť túto mliečnu bariéru. Snažili ste sa, nešlo to, bodka.

Nenechajte sa rozhodiť nesúhlasným krútením hláv svokier, pohľadmi mamičiek na ihriskách, ku ktorým si dieťaťa chodí „cucnúť“, aj keď mu už ťahá na školský vek. Odolajte prísnej kritike pediatrov i príliš horlivým laktačným poradkyniam. Skúsili ste všetko, čo sa dalo. A rozhodli ste sa dať svojmu dieťaťu konečne poriadne najesť od usmiatej oddýchnutej a spokojnej matky, ktorá s láskou v rukách drží fľašu umelého mlieka.

Šťastná mama je tá najlepšia.
Vaše dieťatko potrebuje šťastnú a spokojnú mamu.

Rozhodne však nechceme podceňovať alebo znevažovať význam dojčenia pre dieťatko. Materské mlieko je skutočne tá najlepšia strava, ktorú mu mamička môže dopriať. Okrem toho je dojčenie aj výbornou prevenciou rakoviny prsníka. O tomto všetkom sme písali v článku Dojčenie ako prevencia rakoviny prsníka.

Umelé mlieko či slzy?

Ale tlak, pod ktorý sa mamičky dostávajú kvôli dojčeniu, nielen ten z okolia, ale aj ten, ktorý si vytvárajú samé, ich vyčerpáva, znervózňuje, stresuje, deptá, ničí… po už ani nevedia koľkýkrát sa snažia vytlačiť aspoň kvapku z boľavých a aktuálne nenávidených pŕs, cez slzy svojho zlyhania hľadia na potomka, ktorý sa im krúti hladom v náručí, a nenávidia celý svet. Zdá sa vám to príliš čierne? Tak to ste neboli v koži matky, ktorá sa tak veľmi snaží, ale nedokáže to, čo je vraj tou najprirodzenejšou vecou na svete. A tak má dieťa hlad a doma zronenú matku.

Iste, pre dieťaťa je najlepšou stravou práve materské mlieko, ale to najdôležitejšie, čo pre život ako taký potrebuje, je spokojná mama. Tak hlavu hore, ste tá najlepšia mama na svete.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Výchova Zaujímavosti

Osem tipov, ako byť pozorným rodičom

0
PR články

Na dovolenku s deťmi bez stresu a v pohode

0
Novinky Varíme deťom

Tekvicové variácie

Navigácia

Magazíny