Nepokoj dieťaťa môže signalizovať hlbší problém

Aj vy občas nedokážete pochopiť, prečo je dieťa mrzuté, kričí, háda sa alebo jednoducho „hysterčí“? Tieto prejavy môžu byť príznakmi hlbšieho problému, než je obyčajné obdobie vzdoru. Vedci so Štátnej univerzity v Ohio prišli so štúdiou, ktorá dokazuje priamy vplyv zlého zloženia črevnej mikroflóry na správanie detí.

Za nervozitou dieťaťa môže stáť zlé zloženie črevnej mikroflóry
Za nervozitou dieťaťa môže stáť zlé zloženie črevnej mikroflóry.

Stres a črevné baktérie sa vzájomne ovplyvňujú

Dlhodobo sú známe poznatky o vplyve črevnej mikroflóry na imunitu a dobré trávenie ako detí, tak aj dospelých. Veď práve preto užívame spolu s antibiotikami probiotiká – aby sme obnovili výstelku čriev, ktorú antibiotiká poškodili.

Vedci študovali zloženie črevnej mikroflóry a modely správania u detí vo veku 1,5 – 2,5 roka. Výskum ich priviedol k záverom, že zloženie baktérií v črevách a stresové hormóny na seba pôsobia. Tieto stresové hormóny sa podpisujú aj pod chronické ochorenia, ako sú obezita či astma. Deti, ktoré mali počas výskumu najviac črevných baktérií a ich najväčšiu pestrosť, boli pokojnejšie, odvážnejšie, spoločenské a prirodzene zvedavé, nekonali impulzívne a boli celkovo pozitívne naladené.

Zdravé stravovanie detí
Úprava stravy môže významne ovplyvniť správanie dieťaťa.

Riešenie nie je zložité

Zloženie črevnej mikroflóry ovplyvňujú predovšetkým dva faktory – genetická výbava a kvalitná strava. Podľa danej štúdie existujú ľudia, ktorí sa rodia s prirodzene dobrou črevnou mikroflórou a tá im zostáva po celý život, aj keby sme ich jedálny lístok nenazvali práve „zdravým“. Na druhej strane sú ľudia, ktorí majú mikroflóru nevyrovnanú, a to im spôsobuje mnohé problémy, ktoré sa s touto disharmóniou nemusia dávať vôbec do súvislosti

Autori výskumu tvrdia, že na „opravu“ črevnej mikroflóry – ako u detí, tak aj u dospelých – stačí jesť mliečne výrobky so živými bakteriálnymi kultúrami, ako sú jogurty, kefír, acidofilné mlieko a pod. Prejavy nervozity a podráždenosti boli počas výskumu výraznejšie u chlapcov. Ďalšie výskumy dokázali, že mozog a črevné baktérie spolu komunikujú na chemickej báze a kvalitné osídlenie čriev vplýva na dobrú náladu.

Tri malé rady s veľkým účinkom

Takže, ak je vaše dieťa prehnane impulzívne, plačlivé, arogantné či dokonca agresívne, vyskúšajte tieto jednoduché rady:

  • zaraďte do menu viac živej stravy (čerstvé ovocie a zeleninu)
  • dajte dieťaťu viac kyslomliečnych produktov
  • ak vaše dieťa prepadne choroba, bez čakania mu nasaďte probiotiká – či užíva antibiotiká, alebo nie.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Hračky a detské doplnky so zmyslom pre dizajn

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dieťa musí na nočník dozrieť

0
Novinky Zdravie

Ekologické čistenie domácnosti s dieťaťom

Navigácia

Magazíny