Čo robiť, keď dieťa bolí bruško

Deti trpia bolesťou bruška už od narodenia. Niektoré detičky ich prekonajú ľahšie, iné sa trápia dlhé mesiace. Čerstvé mamičky sa preto musia obrniť dávkou trpezlivosti. Bolesti bruška sú však rôzne. Pozrite sa s nami na najčastejšie typy a príčiny ich vzniku.

Kolika a plynaté bruško

Najčastejším strašiakom novorodencov je kolika. Ide o termín používaný na opis neovládateľného plaču u inak zdravého bábätka. Ak má vaše dieťatko menej ako 5 mesiacov, nadmerne a nekontrolovateľne plače aspoň 3 hodiny vkuse, 3 a viac dní v týždni a to všetko po dobu najmenej troch týždňov, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o koliku.

Kolika môže byť spôsobená nadmerným zadržiavaním plynov v tele bábätka. Črevá dojčiat do 3 mesiacov nie sú naplno vyvinuté a práve v tomto období je u nich kolika viac než bežná. Bolesti bruška v dôsledku zadržiavania plynov sa zvyknú vrátiť vo veku polroka až rok. Je to obdobie v ktorom plne dojčené bábätko začína s príkrmami a väčšinu potravín skúša po prvýkrát.

Ako pomôcť

Aj keď sa nevie, čo presne koliku spôsobuje, mamičkám sa odporúča úprava stravy. Zo svojho jedálnička by mali vyškrtnúť potraviny, ktoré nafukujú, ako je cibuľa, cesnak, strukoviny, hríby a kapusta. Vyhýbať by ste sa mali aj vysmážaným jedlám, údeninám a alergénom ako vajcia, orechy, jahody, citrusy a paradajky. Váš pitný režim doplňte o feniklový a anízový čaj.

Koliku aj bolesti bruška spôsobené plynmi môže negatívne ovplyvňovať nesprávna technika dojčenia alebo nevhodná fľaša. Môže sa stať, že dieťa ťahá namiesto mlieka zbytočne veľa vzduchu.

Bábätku môžete pomôcť cvičením a masírovaním bruška olejom v smere hodinových ručičiek. Položte dieťatko na chrbátik, chyťte ho za nožičky a vo vzduchu nimi bicyklujte. Po chvíľke tlačte nožičky smerom k brušku. Tento postup opakujte niekoľkokrát.

V boji proti kolike pomáha aj pohojdávanie bábätka na rukách bruškom dole, alebo hojdanie na fit lopte. Mamičky odporúčajú tiež nosenie dieťatka v šatke.

Aby ste svoho drobca ukľudnili, vyskúšajte aromaterapiu. Do aromalampy nakvapkajte prírodný esenciálny olej s vôňou mandarinky alebo levandule, práve tieto vône dokážu malé telíčko utíšiť.

Dlhodobo plačúce bábätko
Za neutíchajúcim plačom vášho bábätka sa môže skrývať kolika.

Zápcha

Tento nepríjemný stav je veľmi rozšírený medzi deťmi, ktoré prechádzajú na tuhú stravu. Organizmus dieťatka si na zmeny stravovania zvyká a tento prechod si vyžaduje čas. Ak ste si všimli, že má vaše dieťa menej častú stolicu, je tvrdá a suchá, prípadne sa vyprázdňuje až po niekoľkých dňoch, môžeme hovoriť o zápche.

Ako pomôcť

Zmierniť zápchu môžete úpravou stravy vášho dieťaťa. V pevnej strave určite pokračujte, no dbajte na vyšší príjem vlákniny a potravín, ktoré zmäkčujú stolicu. Vhodnými potravinami sú ovsené vločky, marhule, hrušky, slivky a hrášok. Naopak, obmedzte príjem potravín, ktoré zapekajú – banány, jablká, mrkva, ryža alebo tekvica. Samozrejmosťou je zvýšenie pitného režimu. Ideálna je čistá dojčenská voda a čaje.

Vyskúšajte tiež cvičenie s bábätkom – rovnaké, ako pri problémoch s kolikou.

Dieťa si na tuhú stravu musí zvyknúť.
Prechod na tuhú stravu môže spôsobiť zápchu. Dbajte preto na dostatočný príjem vlákniny a tekutín.

Reflux

Po kŕmení je bežné, ak dieťa menšiu časť mlieka vypľuje alebo dokonca vyvráti. Zvracanie po jedení by však nemalo byť samozrejmosťou. Ak máte pocit, že vaše dieťa vracia často, môže sa jednať o reflux, čiže stav, kedy sa potrava spolu so žalúdočnou kyselinou vracia do pažeráka. Reflux spôsobuje podráždenie žalúdka, pálenie v krku aj v hrudníku.

Väčšina detí z refluxu „vyrastie“ po prvom roku života. Napriek tomu tento stav netreba podceňovať a je vhodné poradiť sa o ďalších krokoch s lekárom.

Ako pomôcť

Vhodnou prevenciou je správne kŕmenie – zastavte sa v polovici (pri dojčení počas výmeny prsníka, pri kŕmení z fľaše po vypití polovice obsahu fľaše) a nechajte dieťa odgrgnúť, aby zo seba dostalo prebytočný vzduch. Po ukončení kŕmenia nechajte dieťa odgrgnúť ešte raz. Dbajte na to, aby dieťa po kŕmení zostalo vo zvyslej polohe po dobu aspoň 20 minút.

Poblémy s refluxom určite konzultujte s lekárom.

Vyšetrenie dieťatka
Reflux u detí nepodceňujte a obráťte sa na svojho lekára.

Črevná chrípka

Ak sa u dieťaťa vyskytnú náhle problémy so zvracaním a hnačkou, môže ísť o črevnú chrípku. Toto infekčné ochorenie je často sprevádzané horúčkou a stratou chuti do jedla. Pre deti je nebezpečná kvôli možnej dehydratácii. Ak dieťa v sebe neudrží mlieko ani vodu, navštívte lekára.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dovolenkové nástrahy – na čo si dať pozor?

0
Cestovanie Novinky PR články

Kam s deťmi na leto? Čo tak Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi

0
Inšpirácia Novinky Zaujímavosti

10 vecí, ktoré by mal predškolák zvládnuť

Navigácia

Magazíny