Ekologické čistenie domácnosti s dieťaťom

Prehnané používanie chémie pri čistení, praní a upratovaní nie je dobré pre nikoho z nás. Ničí našu planétu i zdravie. V domácnosti s malým dieťaťom by sme mali byť v používaní takýchto prípravkov obzvlášť opatrní. Skúste použiť účinné ekologické náhrady.

Každý z nás si chce vytvoriť domov, v ktorom sa celá rodina bude cítiť bezpečne. Mal by byť nielen krásny, ale aj praktický a v súlade s prírodou. Vedeli ste, že na čistenie vám postačí len obyčajný citrón alebo ocot?

Základné ekologické čističe
Celá vaša domácnosť vie byť čistá iba vďaka prírodným pomocníkom.

Máte ich doma aj vy

Najlepšie čistiace prostriedky máte doma nepochybne aj v tejto chvíli. Sú účinné, netoxické, jedlé a najmä lacné. Veľa ľudí si myslí, že za eko domácnosť je potrebné vyhodiť desiatky eur. A práve táto chybná predstava býva často dôvodom, prečo sa ľudia tejto alternatívy boja. Pritom je to úplne naopak, pre mnohé produkty nemusíte chodiť ani do drogérie. O ktorých výrobkoch hovoríme?

Jedlá sóda

Jedlá sóda môže mať v našej domácnosti nespočetné množstvo využití. Pôsobí ako jemný brúsny papier na čistenie vaní alebo drezov, dá sa použiť aj na pranie bielizne. Je veľmi šetrná k detskej pokožke a jemnej bielizne. Veľmi dobré účinky má pri praní posteľnej bielizne a uterákov. Skvele ich zjemní a nezanecháva po sebe mastné fľaky či špecifický zápach. Jedlou sódou môžete tiež čistiť koberce. Iba ich posypte, nechajte niekoľko hodín pôsobiť a následne sódu povysávajte. Ako bonus je jedlá sóda skvelým dezodorantom a výborne bieli zuby.

Sóda na lyžičke
Jedlá sóda má nezameniteľné miesto v hygiene mnohých domácností.

Ocot

Ocot je považovaný za najúčinnejší univerzálny čistič všetkých čias. Môžete ho použiť na čistenia akéhokoľvek povrchu okrem mramoru, pretože na ňom by mohol zanechať škvrny. Je to skvelá ekologická a najmä lacná alternatíva všetkých drahých chemických čističov. Nemusíte sa báť, jeho zápach vyprchá ihneď po uschnutí. Ocot môžete bez zaváhania použiť na čistenie vane, toalety, kuchynského drezu a v kombinácii s jedlou sódou je nekompromisný voči vodnému kameňu. Pomocou octu môžete ekologicky vyčistiť aj vaše okná bez toho, aby ste sa museli báť, že sa vaše bábätko nadýcha nebezpečných výparov.

Citrón

Citróny sú nepochybne zdravým ovocím plným vitamínov, ale skrývajú v sebe aj obrovskú čistiacu silu bez toxínov. Môžete ich použiť ako alternatívu chlóru, napríklad pri praní bielej bielizne. Spolu so sódou prilejte pol hrnčeka citrónovej šťavy. Na pranie iných farieb sa neodporúčajú, pretože majú prirodzene bieliace účinky. Citrónová kôra pomáha zbaviť sa akéhokoľvek nepríjemného zápachu. Šťava spolu s olivovým olejom sa dá použiť ako skvelé leštidlo na drevený nábytok.

Citrón so sódou a hubkou
Citróny a jedlá sóda sú dve kľúčové ingrediencie v ,,ukuchtení” si čistého domova ekologickou cestou.

Soľ

Na odstaňovanie odolných škvŕn je soľ skvelým a nenahraditeľným pomocníkom. Pokiaľ si vaše bábätko zašpiní oblečenie od ovocia, na škvrnu ihneď nasypte soľ a pred praním ju môžete na nejaký čas namočiť do mlieka. To isté platí pre fľaky od vína či krvi. Škvrnu od krvi okamžite posypte soľou alebo ju namočte v studenej sódovke.

Drevená miska a naberačka so soľou
Soľ je nenahraditeľná surovina nielen pri varení, ale aj čistení odolných škvŕn.

Mydlové orechy

Počuli ste už o orechoch, s ktorými sa dá prať? Väčšina druhov orechov sa objavuje najmä v našom jedálničku. Mydlové orechy sú špeciálna odroda, ktorá rastie v Nepále a Indii a používajú sa špeciálne na pranie. Pranie v orechoch je vhodné najmä pre rodiny s alergikmi alebo malými deťmi. Takto vypraná bielizeň má prirodzenú vôňu, ktorá nedráždi detskú pokožku. Tento rastlinný prací prostriedok sa hodí pre jemné a šetrné pranie. Je zaujímavé, že škrupina mydlových orechov obsahuje prírodné látky saponíny, ktoré majú podobné účinky ako mydlo.

Mydlové orechy
Mydlové orechy sú špeciálna odroda, ktorá sa používa na ekologické pranie a nedráždi pritom pokožku vášho dieťatka.

Veríme, že vám naše rady pomôžu vydať sa na úspešnú cestu za ekologickejšou domácnosťou. Všetky spomínané výrobky môžete na čistenie používať, či už máte doma malé dieťa alebo nie. Pomôžete tak našej planéte odbremeniť sa od toxických chemikálií a urobíte niečo aj pre svoje zdravie a peňaženku.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Počúvať, nie poučovať – ako viesť s deťmi plnohodnotný rozhovor

0
Novinky Varíme deťom

Jarné pomazánky pre hladné brušká

0
Novinky Varíme deťom

Upečte si s nami dobroty z jabĺk a orechov

Navigácia

Magazíny