Opaľovanie detí, riziká vs. pozitíva

Opaľovanie detí je dnes veľmi aktuálna téma. Opaľovať či neopaľovať? V skutočnosti treba malé deti reálne chrániť pred ÚV žiarením kvôli tenkej pokožke. Na druhej strane, pobyt na slnku vytvára v pokožke vitamíny skupiny D – nevyhnutné pre vstrebávanie vápnika, ochrana pred cukrovkou I. typu, prevencia rakoviny vnútorných orgánov…

Je veľmi ťažké dať na otázku opaľovania detí univerzálnu odpoveď. Keď sa však obzrieme dozadu, nevraveli naše staré mamy, že slnko je najlepší lekár? Či, kam nechodí slnko tam musí doktor!?A aká bola v minulosti ochrana pred slnkom? Tieň, nič viac. Pri spálení sa ľudia natreli kyslou smotanou a na druhý deň išli opäť na sená.

Paradoxom je, že dnes sa čím ďalej tým častejšie natierame rôznymi krémami na opaľovanie, štatisticky však rakovina kože stúpa, a to vo forme melanómu, bazaliómu či karcinómu dlaždicových buniek. Nórski lekári zistili, že pokiaľ by sa ľudia viac vystavovali slnku, zvýšil by sa výskyt rakoviny kože o 200-300 pacientov, avšak znížil by sa výskyt iných ochorení rádovo o 10.000 ľudí len v tejto krajine fjordov.

Deti a slnečné lúče
Malé deti treba chrániť pred ÚV žiarením kvôli tenkej pokožke.

Zásady zdravého opaľovania:

nevystavovať sa slnku v čase najväčšej páľavy od 11.-15. hodiny

deti do 2 rokov nevystavujte priamemu slnku vôbec, prechádzajte sa s ním v tieni stromov, používajte odrážadlá so strieškou a pod.

pri pobyte na priamom slnku dlhšom ako 20 minút je potrebné použiť krémy na opaľovanie, tie však bránia prieniku ÚV žiarenia do pokožky a blokujú produkciu vitamínov D, na krátkodobé pobyty krémy nepoužívajte

pokrývka hlavy je nevyhnutná – minimalizujete riziko úpalu

zvýšte príjem potravy, ktorá vytvára prirodzenú ochranu pokožky pred slnkom: omega 3 mastné kyseliny (ryby), karotenoidy a vitamín E (ovocie a zeleniny, ktoré má červenú oranžovú, žltú farbu: marhule, mango, mrkva, paradajky…), polyfenoly (zelený čaj), flavanoly (kakao), antioxidanty (vitamíny C a E).

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

Ako zvládnuť mrazy s malým dieťaťom

0
Zdravie

Sú pokazené mliečne zuby prípadom pre zubára?

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Narodený ako vegán. Čo všetko to obnáša?

Navigácia

Magazíny