Tipy na detské knihy, ktoré potešia oči nielen vášho dieťaťa

Chcete s vašim dieťaťom tráviť čo najkvalitnejší čas? A viete, že práve vy rodičia ste tými, ktorí majú veľmi výrazný vplyv na rozvoj jeho potenciálu a inteligencie? Knihy sú ideálnym nástrojom, ktorý s vami spolupracuje. Prečítajte si článok o výhodách čítania v rannom veku a k tomu pripájame ešte zopár tipov, aké knihy vybrať, aby vaše deti radi čítali.

Pravidelným čítaním rozvíjate fantáziu a budujete vzťahy

Odborníci radia začať s čítaním už v prvých dňoch po narodení. Slovná zásoba dieťaťa sa totiž rozvíja a rozširuje ešte skôr než dieťa začne rozprávať. Samotný jazyk sa dieťa učí oveľa skôr než začína s jeho produkciou. Dosť zaujímavé zistenia a fakty, aby ste nad tým minimálne premýšľali a nastavovali svoj spoločný čas. Určite už aj počas tehotenstva. Nič nebráni, aby mamička čakajúca na svojho potomka, trávila tento čas čakania hlasným čítaním. Veď dobre známe – čo sa za mladi naučíš – môžete skúsiť aj s láskou ku knihám. O tom ako budovať lásku ku knihám si prečítajte aj v našom ďalšom článku.

Kniha aj v kabelke alebo kočíku

Našou prvou a najintenzívnejšou radou je: buďte vzorom vy sami. Nech dieťa vidí svojich rodičov čítať. Najlepšie príklady sú tie najbližšie a každodenne zažívané. Pamätáte si aký efekt mali všetky rady, ktoré len zneli ovzduším a nič z nich ste v reálnom živote nezažili? Presne takto je to aj s čítaním u vašich vlastných ratolestí. Pohľad na čítajúceho rodiča motivuje a inšpiruje. Skúsenosť s maminkou nosiacou v kabelke „niečo na čítanie“, je tou najlepšou školou.

Otázky – najlepší nástroj vstupu do sveta vašich detí

Hľadáte spôsob ako s dieťaťom tráviť viac času? Ako sa spoločne zblížiť? Ako so svojím malým dospelákom preberať citlivé témy, či hlbšie spoznávať jeho vnútorný svet? Jednoznačne spoločným čítaním! Pokojné chvíľky s knihou v ruke sú jedinečným priestorom k budovaniu vzťahov. Spoločným zdieľaním sa viete o dieťati dozvedieť viac. Máte príležitosť nahliadnuť do jeho vnútorného sveta. Vaším kľúčom sú otázky. Pripravte sa na tento váš čas, knihu si prečítajte vopred a „načúvajte“ spoločným okamihom.

Detské knihy
Knihy sú jedinečným nástrojom budovania vzťahov.

Aké sú výhody každodenného spoločného čítania?

Benefitov spoločného čítania je viac než dosť:

 • budujete spoločný vzťah,
 • dieťa má šancu získať lepšie výsledky v škole,
 • vášmu dieťaťu sa zlepšuje vyjadrovanie a komunikačné zručnosti,
 • dieťa sa učí koncentrácii a disciplíne,
 • rozvíja svoju fantázia,
 • čítanie aj u detí znižuje hladinu stresu.

Tipy na detské knihy, ktoré sú pastvou pre oči malých i veľkých

Zistili ste, že výber kníh nie je pre vás jednoduchou záležitosťou? Trh ponúka veľké množstvo najrôznejších titulov a každú chvíľu produkuje nové a nové. Rozhodli sme sa pomôcť vám vo výbere tých kvalitných, obsahovo bohatých a esteticky pútavých detských kníh. Dokonca si myslíme, že knihy zaujmú okrem vášho dieťaťa, rovnako aj vás.

Leotolda, ktorú v knihe ani nenájdete

Vydavateľstvo Egreš vydalo v roku 2018 nádhernú publikáciu pre najmenších – Leotolda. Leotoldu však v knižôčke vôbec nenájdete. A o to práve ide! Traja hlavní hrdinovia ju po celý čas hľadajú. Spolu s najmenšími deťmi sa k nim môžete pridať a spoločne pátrať. Farebná, nádherne ilustrovaná knižka je úžasným prechodom od leporela k prvým čitateľským zážitkom.

Odporúčame čítať: dieťaťu od 4 rokov.
Vydavateľstvo: Egreš.
Kde si knihu zadovážite: zatiaľ je vypredaná, ale zopár knižníc po nej siahlo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa OLGA de DIOS (@olgadedios_),

Potulky – príbehy pre dobrodruhov a pátračov

Kniha, ktorú tak trochu dotvárate vy sami. Je totiž bez textu. A tak sa spolu potulujete stranami a môžete si popritom vymýšľať príbehy a otázky od výmyslu sveta. Kniha je po Leotolde ďalšou dobrou „detektívkou“, avšak na iný spôsob. Úlohou malých čitateľov je hľadať vybrané predmety, prípadne ľudí. Silnou stránkou týchto kníh je, že sú nástrojom k cvičeniu koncentrácie a pozornosti. Potulky sú sériou piatich kníh opisujúcich život v mestečku plnom ľudí a zvierat. Mestečko sa vplyvom ročných období mení a tak na pultoch nájdete Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou, Potulky zimou a tiež Potulky nocou.

Odporúčame čítať: dieťaťu od 2 rokov.
Vydavateľstvo: Zelený kocúr.
Kde si knihu zadovážite: predáva ju napríklad Martinus.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ninnulina číta (@ninnulina.cita),

Blcha Teo, ktorá vás pobaví

Krásna obrázková knižka so zvieracím hrdinom je ďalším dobrým tipom do knižnice vášho začínajúceho čitateľa. Vtipná, s dokonalými kresbami, dobre zrozumiteľným príbehom. Táto kniha je však natoľko vydareným dielom, že vaše nápadité a kreatívne deti v nej určite objavia ešte kopec ďalších príhod. Autorkou tejto knižky, tzv. picture book, je slovenská ilustrátorka Katka Macúrová.  

Odporúčame čítať: dieťaťu od 3 rokov.
Vydavateľstvo: Albatros.
Kde si knihu zadovážite: je dostupná aj ako e-kniha, prípadne ju predáva Artforum, Martinus.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ninnulina číta (@ninnulina.cita),

3x komiks – kniha s 20 – ročnou históriou

V jednej knihe nájdu vaši starší čitatelia hneď tri komiksové príbehy naraz. Ide o reedíciu príbehov, ktoré sú medzi nami už dobrých 20 rokov. Týmto krokom sa môžu dostať k širšiemu publiku, ktoré možno hľadá a hľadá, ale v policiach pre seba nič zaujímavé nenachádza. Komiksovo spracované príbehy o kráľovi Michalovi a príbeh zo starovekého Egypta má potenciál zaujať ako chlapcov, tak aj dievčatá.

Odporúčame čítať: dieťaťu od 9 rokov.
Vydavateľstvo: Perfekt.
Kde si knihu zadovážite: predáva Artforum a Martinus.

Čo keby Vivaldi priadol?

Vivaldi je názov ilustrátorsky krásneho knižného diela a je presne tým typom, vďaka ktorému budete môcť s deťmi rozoberať aj témy, ktoré nie sú príjemnou súčasťou každodenného prežívania. Hlavná hrdinka knihy Tyra v škole nerozpráva a ostatní sa s ňou nekamarátia. Dôvod však nezistíme tak ľahko. Text knihy núti malých i veľkých čitateľov premýšľať, čo sa vlastne deje. Isté náznaky šikanovania sa objavia, ale jadro zostáva aj tak ukryté. A akú úlohu v celom príbehu zohráva Vivaldi? Kto vôbec Vivaldi je? Knihu sa oplatí čítať, aj keď neponúka ľahký a roztomilý príbeh so šťastným koncom.

Odporúčame čítať: dieťaťu od 7 rokov.
Vydavateľstvo: Knižná dielňa.
Kde si knihu zadovážite: predáva Artforum, aj Martinus, a ďalší.

Príbeh, ktorý si objednali školy

Švédska literatúra je bohatá na detské tituly. Veď všetci dobre poznáme knihy Pipi dlhá pančucha, či Emil z Lönnebergy. Nils Holgersson a jeho let s divými husami bol sfilmovaný a spolu so svojou autorkou Selmou Lagerlöfovou bol istý čas motívom 20 korunovej švédskej bankovky. Možno vás zaujme, že táto kniha vyšla pôvodne ako učebnica vlastivedy, vďaka ktorej mohli deti švédskych škôl spoznávať jednotlivé regióny krajiny. Súčasťou knihy bola aj mapa. A tak, ak obdivujete túto krajinu alebo sa ju v najbližšej dobe chystáte navštíviť s deťmi, máte jedinečnú príležitosť, ako sa o nej dozvedieť viac. A musíme podotknúť, že jej autorka má vzácne prvenstvo v histórii – stala sa prvou ženskou laureátkou Nobelovej ceny za literatúru.

Odporúčame čítať: dieťaťu od 7 rokov.
Vydavateľstvo: Ikar.
Kde si knihu zadovážite: predáva Artforum, Martinus a každé dobré kníhkupectvo.

Aké knihy sú vhodné práve pre vaše dieťa?

V závere vám ponúkame krátke a efektívne rady ako nakupovať knihy deťom. Určite vychádzajte z jedinečnosti vášho dieťaťa, kúpte mu knihu, ktorá by ho mohla zaujať. Prípadne sa vyberte aj spoločne do kníhkupectiev a knižníc, a dajte svojmu dieťaťu priestor nájsť si vlastné témy, či žáner. Vo všeobecnosti platí nasledovné:

 • 2 – 6 ročným deťom najviac vyhovujú obrázkové knihy s krátkym textom;
 • 6 – 7 roční sú už pripravení na prvé samostatné čítanie;
 • školáci zvládnu knihy s rozsiahlejšími textami, ale stále by mali obsahovať obrázky.

 

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Zdravie

S príchodom jari dajte pozor na alergie

0
Detský šport Novinky Zdravie

Ako predchádzať zraneniam pri bazénoch

0
Novinky Varíme deťom

Jarné pomazánky pre hladné brušká

Navigácia

Magazíny