Osem tipov, ako byť pozorným rodičom

To, čo ako rodičia radi vyčítame svojim deťom, veľmi často robíme sami. Je nad slnko jasnejšie, že žijeme dobu technologických vychytávok a nie je cesty späť. Na tom by nebolo nič zlé, keby sme boli schopní neprepadnúť podvedomej závislosti. Viete ako vaše deti vnímajú, že máte telefón stále v ruke?

Pracujúca matka s dieťaťom
Chvíle s vašim dieťaťom sú príliš vzácne na to, aby ste ich vymenili za online aktivity.

Najnovšie výskumy preukázali, že rodičia využívajú dostupné technológie až 9 hodín denne. Hoci vyjadrujeme mnohé obavy o vplyve technológii na naše deti, sami venujeme svojim „inteligentným“ priateľom príliš veľa času.

Túto správu uverejnila organizácia Common Sense Media zameraná na informovanosť o používaní technológií deťmi a ich dopade na fyzický, emocionálny, sociálny a intelektuálny rozvoj. Výskumný tím tak dospel k záveru, že mnohí rodičia trávia na svojich telefónoch toľko času ako mladí ľudia vo veku od 13 do 18 rokov.

Telefonujúca matka s dieťaťom.
Najnovšie výskumy preukázali, že rodičia využívajú dostupné technológie až 9 hodín denne.

Poďme sa ale pozrieť na to, ako vplýva naše časté používanie telefónu na každodennú komunikáciu a vzťah s deťmi. Máte pocit, že svojim deťom venujete všetku pozornosť, keď vám niečo hovorí? Podvedome kontrolujete svoj pracovný email alebo vás vyruší upozornenie z Facebooku? Odpovedzte si úprimne a uvedomte si, ako veľmi nás telefón rozptyľuje aj pri obyčajnom rozhovore. Vaše dieťa to cíti. Vie, kedy ste neprítomní a nepočúvate pozorne, čo vám hovorí. Áno, je 21. storočie, všetko je online a komunikácia kvôli práci je dôležitá. Ale to, čo si dieťa bude pamätať so svojho detstva, je dôležitejšie.

Aby to bolo jednoduchšie, vybrali sme pár príkladov z každodenného života:

  1. Nenoste svoj telefón všade so sebou. Ak ste v jednej miestnosti s dieťaťom a telefón je v druhej, neposielajte ho poň.
  2. Kým čakáte v reštaurácii alebo v kine na film, nevyberajte svoj telefón. Uvedomte si, že vaše dieťa sedí pri vás a chce, aby ste sa s ním rozprávali.
  3. Keď ráno vstanete, prvé čo treba urobiť je pobozkať členov vašej rodiny. Nie skontrolovať, čo je nové na instastories.
  4. Ak ste na vystúpení alebo športovom podujatí svojho dieťaťa, venujte mu plnú pozornosť. Myslíte si, že si nevšimne, keď podchvíľou pozriete na mobil?
  5. Nezabúdajte na denné rituály, ako uloženie do postele alebo večerný rozhovor. Tieto chvíle sú príliš vzácne, aby ste ich vymenili za online aktivity.
  6. Zdvihnite zrak od telefónu, keď na vás dieťa prehovorí a odpovedajte.
  7. Sústreďte sa a usmievajte sa na svoje dieťa z auta, zo zastávky. Nevyužívajte momenty počas šoférovania či varenia na kontrolu mobilu, radšej sledujte svoje dieťa. Možno sa to nezdá, ale každý prejav pozornosti je prejavom lásky.
  8. Vyhraďte si dennodenne čas na svoje deti a nenechajte sa pri tom ničím rozptyľovať. Dar vašej pozornosti je taktiež prejavom lásky.

Recept na dobré rodičovstvo skutočne neexistuje, ale uvidíte, ako veľa sa vo vašom živote zmení už len tým, že zložíte svoj telefón. Odrazu budete mať voľné ruky a uvedomíte si, o čo všetko ste doteraz prichádzali. Pamätajte, že vaše dieťa cíti, kedy nie ste prítomní. Snažte sa, aby vaša pozornosť patrila najmä tomu, čo je skutočne dôležité.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Zdravé dobroty pre malých drobcov – makovo-špaldové okruhliaky

0
PR články

Na dovolenku s deťmi bez stresu a v pohode

0
Novinky Zdravie

Nehrešte deti za nočné pomočovanie, pomôžte im!

Navigácia

Magazíny