Koľko vody by malo dieťa denne vypiť?

V horúcich mesiacoch, obzvlášť v dňoch s teplotou cez 30°C ako sú tieto, nesmieme zabúdať na pitný režim. Prinášame vám prehľad vhodných nápojov pre deti, a tiež potrebného množstva, ktoré by mali denne vypiť.

Denná priemerná potreba vody

Počas horúcich dní, kedy sa viac potíme, je potrebné odporúčané množstvá vody zvýšiť aspoň o 0,5 l. To platí najmä pre deti, ktoré trávia horúce letné dni hrou vonku.

Pitný režim dieťaťa
Spracované podľa odporúčania: Institution of Medicine of the National Academies. Množstvo nápojov označuje celkovú dennú potrebu tekutín, minimálne množstvo vody zas naznačuje akú veľkú časť z celkového príjmu tekutín má tvoriť voda. Teda 3 l nápojov, (min. 2,5 l vody) znamená, že z troch litrov tekutín má voda tvoriť aspoň 2,5 l.

Čistá voda zaženie smäd najlepšie

V prvých mesiacoch života je materské mlieko zdrojom všetkých živín. Čistá voda by sa však časom mala stať hlavným zdrojom tekutín. Na Slovensku máme čistú a kvalitnú vodu na dosah. Priamo z vodovodného kohútika. Počas prvých troch mesiacov ju radšej prevarte. Dojčenské a stolové vody sú tiež výbornou alternatívou. Dbajte na to, aby bola voda z kvalitného podzemného zdroja, nebola nijako chemicky ošetrená (ošetrenie UV žiarením je prípustné) a mala nízky obsah dusitanov a dusičnanov. Nekupujte sýtenú vodu s bublinkami a nedochucujte ju sladkými sirupmi. Čím skôr deti navyknete na čistú vodu bez príchutí, tým lepšie pre ich zdravie.

Deti by mali v lete vypiť aspoň 2l vody
Deti by mali v lete vypiť aspoň 2 litre vody.

Od džúsikov v obchode ruky preč

Reklamy na rôzne džúsiky a detské ochutené vody síce hovoria o vitamínoch a o tom, že neobsahujú žiadne farbivá a konzervanty. No nenechajte sa zmiasť. Všetky tieto nápoje obsahujú obrovské množstvá cukru. Väčšina džúsikov a kadejakých detských drinkov neobsahujú šťavu z čerstvého ovocia, ale ovocný koncentrát. Čo to znamená? Pomaranče sa najskôr vyšťavia, potom vysušia a následne rozriedia vodou. Pri tomto procese sa strácajú vitamíny. Vám teda zostane cukrový nápoj s príchuťou pomaranča. Vitamín C, o ktorom sa pyšne píše na krabici, je pridaný dodatočne. Rovnako je to aj s multivitamínovým džúsom a inými ovocnými džúsmi.

Ak chcete svojmu dieťaťu dopriať ovocnú šťavu, odšťavte si ovocie doma. Vždy ho však zrieďte s vodou. Odšťavením ovocie prichádza o vlákninu. Vy síce svojmu dieťaťu doprajete vitamíny v ovocí, no zároveň dostane poriadnu dávku cukru a žiadnu vlákninu. Ideálne skúste pripraviť tzv. smoothies. Zaberie vám to minimum času a vy máte istotu, že vaše dieťa dostáva do tela to najlepšie z ovocia a zeleniny. Hoďte do mixéru polovicu banánu, špenát a zalejte väčším množstvom vody. Smoothie máte v priebehu pár minút hotové. Plné vitamínov, vlákniny, minerálov, aminokyselín a samozrejme tam nájdete cukor. Nie je to však cukrový koncentrát. Dbajte na výber ovocia a zeleniny. Ideálne kombinujte.

So smoothies alebo domácimi čerstvými džúsmi by ste nemali preháňať. Stačí raz za deň a zvyšok dňa svojmu dieťaťu ponúknite vodu alebo nesladený bylinný čaj.

Pitný režim dieťaťa
Aj najmenšie deti potrebujú zvýšený príjem tekutín počas leta.

Ako deti motivovať, aby viac pili

  • V prvom rade buďte pre deti príkladom a sami veľa pite.
  • Ponúkajte dieťaťu vodičku aj keď si nepýta piť.
  • Fľašku s vodou majte vždy pri sebe.
  • Nápoj dávajte menším deťom do fliaš, aby ste vedeli skontrolovať príjem tekutín.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Varíme deťom Zdravie

Starý dobrý základ – kukuričná kaša aj pre najmenších

0
Novinky PR články Zaujímavosti

Vianočné trendy 2017 prajú prírodným motívom

0
Novinky Zdravie

Najväčšie omyly vo výchove (1. časť)

Navigácia

Magazíny