Na dovolenku letecky? Ide to aj s deťmi

Konečne je tu – deň D a odlet na vašu vytúženú dovolenku. S úsmevom na perách vchádzate do odletovej haly. Premeriavate si spolucestujúcich, no tí vám namiesto úsmevu opätujú zdesený pohľad. Matka! S dieťaťom! V lietadle! Presne to ste. Nočná mora všetkých cestujúcich. Nikto nechce sedieť vo vašej blízkosti. Cítite to a už teraz viete, že let bude nekonečne dlhý. Cestovanie s deťmi však nemusí znamenať katastrofu. Stačí sa naň pripraviť vopred.

dovolenka-letisko-cestovanie
Cestovanie s deťmi si vyžaduje dokonalú prípravu.

Pred odchodom na letisko

Príprava na cestu je základ úspešného cestovania s deťmi. Vyhraďte si na ňu dostatok času a máte vyhraté.

Nepodceňte balenie

Ak cestujete so škôlkarmi, zbaľte každému vlastnú tašku s hračkami a najpotrebnejšími vecami. Vyhnite sa na prvý pohľad lákavým detským kufríkom na kolieskach. Ich dizajn je určite rozkošný, ale komu pripadne kufrík keď sa vaše dieťatko unaví? Bingo! Vám. Namiesto kufríka zaobstarajte vašim ratolestiam malý no šikovný ruksačik. Vaše dieťa sa navyše bude cítiť ako pravý dospelák.

Viac je viac

Praktické príručky pre rodičov odporúčajú zavolať na letisko a zistiť si informácie o meškajúcich letoch. Pravda je, že o meškaní letu sa veľakrát aj napriek snahe dozviete až v letiskovej hale. Pripravte sa na čakanie a zbaľte si väčšie množstvo plienok aj výživy pre dieťa.
Náhradné oblečenie pre vašich najmenších by malo byť samozrejmosťou. Nevoľnosti vo vzduchu neobchádzajú ani staršie deti. Cestovanie v ogrckanom svetríku nie je príjemné ani im, ani vašim spolucestujúcim. Väčsina aeroliniek má k dispozícii sáčok pre prípadnú nevoľnosť. Nie je to však pravidlo. Zoberte si so sebou sadu uzatvárateľných plastových vreciek. Využijete ich aj na uskladnenie mokrého oblečenia, použitých plienok či vlhčených servítok. Ak chcete riziku nevoľnosti u detí predísť úplne, zaobstarajte si lieky. Dostupné su aj bez lekárskeho predpisu.

Zabavte sa

Nik nepozná vaše dieťatko lepšie ako vy. Viete, čo ho najlepšie zabaví. Ideálne sú omaľovánky, obrázkové knižky aj farebné nálepky. Zlaté pravidlo je nedať mu ich všetky naraz. Dávkujte mu zábavu počas celého letu. V súčasnosti najviac zaberá tablet s rozprávkami a pesničkami. Nuž, aspoň budete mať menšiu batožinu.

Pred odletom

Už je to tu. Ste na letisku a máte pred sebou niekoľko hodín s vašimi ratolesťami. Príďte na letisko v dostatočnom predstihu a nič vás nevyvedie z miery.

Preteky začínajú

Veľa mamičiek napomína svoje dieťa hneď po príchode na letisko. „Adamko nebehaj!“ „Ninka seď a buď tíško“. Toto sú najčastejšie okríknutia, ktoré ste počuli určite aj vy. Je pochopiteľné, že cestovanie s deťmi je pre mamu stresujúce a želá si čo najpokojneší priebeh. Nútiť deti sedieť na mieste už počas čakania na let, je obrovská chyba. Nechajte deti pobehovať či štvornožkovať okolo vás. V lietadle sa nasedia dosť, tak čo keby ten kopec energie minuli už teraz? V lietadle sa vám to vráti v podobe unaveného spiaceho dieťatka.

Označkujte si vaše dieťa

Riziko straty batožiny je pomerne malé, no napriek tomu si na ňu lepíme menovku s kontaktnými údajmi. Letisko je veľké bludisko a stačí chvíľka nepozornosti a vaša ratolesť sa razom ocitne pri nesprávnom „gejte“. Označkujte si svoje deti náramkom na ktorý uveďte jeho meno a vaše kontaktné údaje. Ak vaše dieťa trpí ochorením pri ktorom je potrebné užívanie liekov, napíšte tam aj túto informáciu. Prípadne mu do vrecka nohavíc pribaľte kartičku s detailnejšími informáciami.

Hlad útočí

Ak cestujete s väčšími deťmi, nenoste so sebou 1 balenie keksov a 1 džús pre oboch. Súrodenci začnú medzi sebou súperiť a hádať sa o posledný nezjedený keksík. Namiesto toho pripravte „obedárik“ so snackom pre každého zvlášť. Deti si nebudú závidieť a v kľude sa najedia. Pri menších deťoch odporúčame vyhnúť sa zbytočným sladkostiam. Cukor zvyšuje nepozornosť u detí a hyperaktivitu.

Dovolenka s deťmi
Príďte na letisko v dostatočnom predstihu, aby vás nič nevyviedlo z miery.

V lietadle

Polovicu príbehu máte za sebou. Je čas užiť si cestu.

Zmena tlaku

Vzlietanie a pristávanie sú kritické pre dieťa aj matku. Deti sú citlivejšie na zmenu tlaku ako my dospelí. Pokiaľ letia prvýkrát, je možné, že sa to nezaobíde bez plaču. Ak je Vaše dieťatko väčšie, skúste ho vopred pripraviť a vysvetliť mu, čo sa bude diať. Pri bolestiach uší sa odporúča žuvačka alebo cukrík. Ak dojčíte, skúste vaše bábätko dojčiť počas vzlietania a pristávania. Pamätajte však, že dieťa musí zostať pripútané.

Berte ohľad na okolie

Čoraz viac mamičiek vyznáva alternatívne metódy výchovy a rodičovstva. Nie všetky aktivity, ktoré vyznávate doma sú tolerované aj na verejnosti. Príkladom môže byť tzv. bezplienková metóda pri ktorej dieťatko nenosí plienky. Namiesto nich mamička komunikuje s bábätkom a na základe jeho signálov vie, kedy je dieťatko pripravené vykonať potrebu.
Ak ste aj vy zástankyňou tejto metódy, buďte ohľaduplná k ostatným pasažierom a zaobstaraje vášmu dieťatku plienky aspoň na obdobie letu.

Tip na záver

Pri bookovaní letenky nezabudnite zaškrtnúť, že cestujete s dieťaťom. Uprednostnite sedadlá úplne vpredu. Okrem väčšieho pohodlia získate aj bezprostredný prístup k toalete a blízkosť letušky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Opaľovanie detí, riziká vs. pozitíva

0
Cestovanie Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dovolenkové nástrahy – na čo si dať pozor?

0
Novinky Varíme deťom

Tekvicové variácie

Navigácia

Magazíny