Sú pokazené mliečne zuby prípadom pre zubára?

Všetci vieme, že mliečne zuby nie sú trvácne a časom vypadajú. Neznamená to však, že by sme sa o ne nemali starať. Zanedbané a neliečené zubné kazy môžu spôsobiť závažné problémy pri vývine trvalého chrupu. Správna starostlivosť o zuby by mala byť neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka, vrátane detí.

Zubný kaz u detí

Zubný kaz je zapríčinený premenou cukrov na kyseliny rozkladajúce zubnú sklovinu, čím sa oslabuje štruktúra zubu. V sklovine vznikajú drobné dierky, do ktorých prenikajú baktérie. Zubný kaz zo začiatku nebolí, na pohľad vyzerá ako biely fliačik. No ak nebude ošetrený, rozšíri sa hlbšie do zuba a začne spôsobovať bolesť. Kazom na detských zúbkoch sa možno vyhnúť správnou ústnou hygienou.

Starostlivosť o mliečne zuby

Je dôležité začať so správnou starostlivosťou o ústnu dutinu ešte pred prerezaním prvého zuba. Pravidelným a trpezlivým prístupom k čisteniu mliečnych zúbkov vašich detí predídete problémom so zubami a zároveň položíte základy pre zdravie ich chrupu v budúcnosti.

  • Gázový štvorec – prvý nástroj ústnej hygieny batoliat. Princípom je mokrý gázový štvorček, ktorým jemne utriete dieťaťu ďasná. Dieťa si zvykne na pravidelný kontakt v ústnej dutine.
  • Mäkká kefka na ďasná – špeciálnu kefku pre dojčatá môžete použiť namiesto gázového štvorca.
  • Prvá zubná kefka – vhodná už pri prerezaní prvého mliečneho zúbka. Vhodnou voľbou je i silikónový náprstok s masážnou plochou pre stimuláciu zubných ďasien.
  • Prvá kefka so štetinkami – vhodná pre deti od dvoch až troch rokov.
  • Prvé použitie pasty – akonáhle si dieťa dokáže vypláchnuť ústa, začína sa používať zubná pasta s obsahom fluoridu.
Čistenie zubov deťom
S ústnou hygienou je dôležité začať ešte pred tým, než sa zúbky začnú prerezávať.

Kedy je nevyhnutná návšteva zubára?

Choré zúbky môžu mať negatívny dopad na výživu dieťaťa – bránia v zdravom životnom štýle, dieťatko môže odmietať jedlo alebo prežúvať iba jednou stranou. Neliečené zuby napadnuté kazom môžu ovplyvniť rast trvalého chrupu, baktérie prítomné v kaze spôsobujú bolesti a zvýšenie teploty. Nie je to nič príjemné.

Zubný kaz u detí sa najlepšie odhalí na zubnom röntgene. Treba ho absolvovať včas, najlepšie okolo 4. roku veku. Platí totiž, že keď je v zúbku vidieť dierka, ktorú si všimne aj rodič, zub sa vo väčšine prípadov už nedá ošetriť plombou a nasleduje ošetrenie drene zúbka. To trvá dlhší čas a pre deti býva stresujúcejšie.

Ošetriť, vytrhnúť alebo čakať?

Zubný lekár rozhoduje o procese liečby po vyšetrení zúbkov. Pre správny vývin trvalých zúbkov by mali byť všetky mliečne zuby zdravé a na svojom mieste, stomatológ preto častejšie pristúpi k plombovaniu, než k trhaniu. Vytrhnutie mliečneho zubu je možné v prípade, že kaz prenikol hlboko do zubnej drene a baktérie putujú až k zárodku trvalého zubu.

Najlepšou prevenciou sú pravidelné prehliadky

Prvá návšteva stomatológa slúži na to, aby si dieťatko zvyklo na prostredie a úkony, ktoré preventívna prehliadka obnáša – otváranie úst, kontrola ďasien, dotyky. Rodičia sú počas prehliadky oboznámení o tom, ako by malo prebiehať čistenie a starostlivosť o mliečne zuby.

Už od 1. roku je vhodné navštevovať zubára dvakrát ročne. Platí to aj v prípade, že sú zúbky zdravé. Preventívne prehliadky u detského zubára sú dôležité aj z hľadiska detskej psychiky a odbúrania strachu zo zubára. Dieťatko by mali vidieť, že zubár nerobí len bolestivé zákroky a jeho návštevy sa netreba báť.

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom

Upečte si s nami dobroty z jabĺk a orechov

0
Cestovanie Novinky PR články

Kam s deťmi na leto? Čo tak Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi

0
Inšpirácia Varíme deťom Zdravie

Starý dobrý základ – kukuričná kaša aj pre najmenších

Navigácia

Magazíny