V prestížnej súťaži Red Dot Design Award pribudla pred tromi rokmi kategória, ktorá oceňuje hračky a doplnky pre deti, ktoré sú výnimočné v rámci dizajnu. Či už ide o drevené hračky, detský riad alebo hojdačky pre deti, za každým produktom by sme našli aj jedinečnú filozofiu firmy. Týchto sedem ocenených detských hračiek a doplnkov pre deti nás v poslednom ročníku zaujalo najviac.
Súťaž Red Dot Design Award je medzinárodne uznávaná dizajnová súťaž, ktorá sa koná už viac ako 60 rokov. Každý rok oceňuje to najlepšie v rámci produktového, komunikačného a konceptového dizajnu. Organizuje ju Dizajn centrum Nordrhein Wesfalen v nemeckom Essene. Len nedávno, v roku 2014, pribudla v rámci produktového dizajnu kategória „Babies and Children“, ktorá označuje červenou bodkou kvality to najlepšie pre deti. Firmy do nej prihlasujú nové produkty pre deti od detských hračiek až po kočíky a autosedačky. Len pre predstavu, porota vo všetkých kategóriách dohromady posudzovala 5 500 produktov z 54 krajín sveta.
Minimalistický dizajn hračiek rozvíja predstavivosť
Ruská dizajnérka Anastasia Sherbakova a architekt Vasily Perfilyev sú zakladateľmi značky drevených hračiek SHUSHA. Ich spoločným menovateľom sú inovatívne nápady a hodnoty, ktoré sú rovnako dôležité pre deti aj rodičov. Minimalistický dizajn hračiek z dreva pripomína avantgardu 20. rokov 19. storočia. Vytváranie abstraktného toku myšlienok totiž pomáha deťom triediť si ich a zapájať vlastné nápady. Takéto drevené hračky rozvíjajú schopnosť sústrediť sa na detaily, ale aj predstavivosť a zmysel pre humor.
Anastasia a Vasily pri tvorbe hračiek pre deti spolupracujú s detskými psychiatrami a učiteľmi. Ocenená sada hračiek ZOO sa skladá zo základnej drevenej dosky z bukového dreva a z 23 dielikov (nohy, uši, nosy, zobáky) so skrytými magnetmi. Deti sa prostredníctvom nej učia rozoznávať najrôznejšie zvieratká a precvičia si motoriku.
Hojdanie deťom prospieva
Základných päť zmyslov (zrak, sluch, hmat, čuch a chuť) pozná každý. Ale vedeli ste, že okrem nich máme aj ďalšie, mimoriadne dôležité dva? Vestibulárny systém, teda rovnovážny systém, a propriocepciu, teda vnímanie tela (kde končí a kde začína). Práve tieto dva sú základom rozvíjania zmyslového vnímania. Rovnovážny systém najlepšie stimulujeme tak, že dieťatko hojdáme rôznymi smermi a dovolíme mu chodiť po nerovnom teréne, napríklad v lese.
Z týchto dôležitých poznatkov vychádzala aj poľská dizajnérka Agnieszka Polinski, autorka závesnej kolísky Memola. Multisenzorická kolíska umožňuje vďaka transparentnej bočnej časti, aby bábätko ležalo na brušku a zároveň pozorovalo svet okolo. Neskôr, keď už bude dieťatko väčšie, sa jednoducho zmení na hojdačku.
Hračka, ktorá stimuluje koordináciu zmyslov
Až 80 % všetkých hračiek sa vraj vyrába v Číne. Hračky vyrábané mimo Európy však nemusia byť len z Číny. Dôkazom toho sú Plan Toys, ekologické drevené hračky pre deti z Thajska. Značka vznikla v roku 1981 na juhu Thajska a na výrobu hračiek využíva drevo z kaučukovníka, ktorý už neprodukuje latexové mlieko. Tým, že sa stromy opätovne vysádzajú, výroba je zároveň trvalo udržateľná a ekologická. Lepidlo bez formaldehydov a farby na vodnej báze šetria prírodu rovnako ako obaly z recyklovaného papiera.
Firma zároveň neprodukuje žiaden odpad, pretože využíva odrezky z dreva, ktoré sa následne drvia, lisujú a ďalej spracovávajú. Porota tento rok ocenila drevenú pretekársku dráhu so štyrmi úrovňami. Stimuluje koordináciu rúk a očí a napriek svojej robustnosti je pretekárska dráha elegantná.
Priestorové vnímanie a problémy v škole
Hračka aj ako učebná pomôcka? Architektka, umelkyňa a pedagogička Julia Heinemann navrhla kocku Plattenbau, zloženú z 25 drevených komponentov, ktoré môžu deti zostavovať rôznymi spôsobmi. Nemka Julia sa pri jej návrhu inšpirovala Bauhausom, umeleckým smerom, ktorý sa v architektúre prejavoval funkcionalizmom (každá budova bola jedinečná a navonok vyjadrovala svoj účel).
Didaktická kocka Plattenbau naučí deti pochopiť priestor a objem a rozvíja ich abstraktné a strategické myslenie. Nedostatočne vyvinutá schopnosť priestorového vnímania spôsobuje deťom pri nástupe do škole problémy. Pýtate sa aké? Napríklad pri opisovaní z tabule do zošita, pri kreslení, v geometrii, pri odhadovaní vzdialenosti pri loptových hrách, ale aj v chápaní rozdielov medzi písmenami „b“ a „d“, alebo „m“ a „n“.
Hračky, ktoré učia logickému uvažovaniu
Dnešné deti vyrastajú v online svete uprostred počítačov a smartfónov, ale ich vzťah k nim je len používateľský. Aj naše školstvo pristupuje k informatike pre deti z pohľadu používateľa, a nie tvorcu. V zahraničí je to však inak. Základy programovania od prvej triedy majú vo svojich osnovách štáty ako Estónsko, Fínsko alebo Veľká Británia. Detské programovanie však nie je o programovaní v programovacích jazykoch, ale o základoch logického uvažovania a princípoch algoritmov. A práve logickému uvažovaniu sa deti najjednoduchšie naučia pomocou hier.
Robopal Programming Blocks je inovatívna programovacia hra od firmy Suzhou Robopal, ktorá rozvíja analytické myslenie a spája znalosti z matematiky, informatiky, prírodných vied a technológií. Programovacie moduly môžu byť použité s rôznymi interaktívnymi programovacími hračkami, ktoré poskytujú spätnú väzbu v podobe tónov, pohybu alebo svetelných signálov. Robota s hravým dizajnom deti ovládajú prostredníctvom kódu – môže sa hýbať v rámci zvolenej línie či napríklad zametať.
Bezpečná herná plocha pre bábätko
Hraciu podložku vie oceniť každá mamička. Podložka pre deti stimuluje zmysly bábätká a zaujíma dieťatko natoľko, že mamička má čas venovať sa iným aktivitám. Takéto „ležovisko“ na zemi má aj tú výhodu, že vytvára v bábätku pocit istoty. Ležanie na podložke má zároveň lepší vplyv na vývoj ako umiestnenie bábätka do lehátka na celé hodiny.
Porota súťaže Red Dot Design Awards ocenila v roku 2017 hraciu podložku pre bábätká Activity od dánskej značky Done by Deer. Na hrazdičke nájdete päť hračiek s funkciami hrkálky, zvončeka alebo zrkadielka. Môžete ich umiestniť tak, aby ich dieťatko vedelo uchopiť, alebo ich premiestniť na kočík, keď pôjdete na prechádzku. Bezpečnú hernú plochu tvorí mäkká prešívaná deka. Produkty dánskej značky Done by Deer s jedinečným severským dizajnom zakúpite v Lulubee. Ak ste o predajni Lulubee ešte nepočuli, môžete sa tešiť na rozhovor s jej spolumajiteľkou. Prezradíme vám, že ide o známu a charizmatickú topmodelku.
Malé ruky s veľkými plánmi
Detský stolný riad Yummy značky Done by Deer je druhým ocenením produktom z troch, ktoré vám od tejto dánskej firmy v rámci nášho článku predstavíme. Skladá sa z pohára, misky, taniera, lyžice a vidličky. Detské rúčky príbor ľahko uchopia a nevyšmykne sa im vďaka protišmykovej silikónovej úprave. Mäkké tóny púdrovej ružovej, modrej alebo sivej prispievajú k vyváženému dojmu. Súprava stolného riadu Yummy deti zaujme aj vďaka postavičkám s menami Elephee, Nozo a Ozzo. Krásnu súpravu detského riadu kúpite rovnako v obchodíku alebo e-shope Lulubee.
Prečo by deti mali používať vlastný riad pri kŕmení? Táto aktivita rozvíja jemnú motoriku ruky, konkrétne jemné prstové svalstvo a pohybovú schopnosť ruky. Cvičenie zamerané na uchopenie predmetov a manipuláciu s nimi je dôležité pre neskoršie správne držanie ceruzky a prvé ťahy ceruzkou. Pred vstupom do školy by dieťatko malo mať pripravené rúčky, aby zvládlo písanie. Jemnú motoriku je ideálne rozvíjať už od 2 rokov v rámci bežných činností a hier. Či už pôjde o hru s plastelínou, navliekanie korálikov alebo kŕmenie s vlastným príborom.
Ktoré z ocenených hračiek v našom redakčnom výbere vás zaujali najviac?