Medzinárodný deň detí pozná hádam každý. Viete však, že svoj deň majú aj sami rodičia? Je ním 24. júl, ktorý kombinuje koncept Dňa matiek a Dňa otcov.
Rodičia, ako vychovávatelia a životné vzory sa dočkali svojho dňa, ktorý oslavuje ich dôležitosť pri výchove detí. Korene tohto sviatku by sme mohli hľadať v Amerike. Vtedajší prezident Bill Clinton podpísal v roku 1994 uznesenie pre podporu úlohy rodičov pri výchove detí. Ide teda o pomerne „mladý sviatok“, ktorý v našich končinách nie je až tak spropagovaný. No len sa priznajte, vedeli ste, že práve dnes máte ako rodičia svoj deň?
Byť podpriemerný je niekedy pozitívne
Poďme sa spolu pozrieť na pár faktov o rodičovstve. To, že sa vek prvorodičiek postupne zvyšuje, je známe. Niektorí tvrdia, že za to môže uponáhľaná doba – ženy študujú na univerzitách a po ich dokončení si budujú kariéry. Kariéru matky na plný úväzok tak začínajú budovať až po tom, ako sú uspokojené ich ambície v pracovnej oblasti. Rovnako sa zmenila tradičná rola ženy, už nie je vnímaná len ako gazdinka, ktorá sa musí do určitého veku vydať, inak zostane „na ocot“ a príde o šancu založiť si vlastnú rodinu. Ženy dnes študujú, cestujú, podnikajú a majú oproti minulosti oveľa viacej možností na sebarealizáciu. Podľa posledných štatistík je priemerný vek prvorodičky u nás 29,6 roka, čo je stále nižší priemer ako celoeurópsky. Staršie prvorodičky má, naopak, Taliansko (30,6), Španielsko (30,4) či Luxembursko (30).
Otec na materskej?
Ako sa mení model tradičnej rodiny, menia sa aj rodičovské role. Mnohí partneri prijali model zdieľaného rodičovstva a na výchove svojich detí sa podieľajú rovnocenne. Moderní oteckovia bežne zvládajú domáce práce, starostlivosť o dieťa, bývajú prítomní pri pôrode, alebo sa nebránia myšlienke stráviť istý čas na rodičovskej dovolenke. Vedeli ste, že muž má tiež nárok na materskú? Ak muž prevezme dieťa do svojej starostlivosti, má tiež nárok na materský príspevok. Ten môžu poberať obaja rodičia do 3 rokov veku dieťaťa, nie však súbežne. Aby nárok na materské vznikol aj oteckovi, na dieťatko nemôžu rodičia súbežne poberať rodičovský príspevok. Tento fakt umožňuje mnohým rodinám prilepšiť si na 28 týždňov do rodinného rozpočtu. Napriek tomu túto možnosť využili na Slovensku len približne 3 percentná mužov.
Krásna ale ťažká úloha
Aké to vlastne je byť rodičom? Novopečení rodičia väčšinou spoliehajú na rady rodiny, priateľov či na články, ktoré si o rodičovstve prečítali. Aj tu platí, že netreba veriť všetkému, čo sa dočítate na internete. Vyberajte si z dostupných informácií tie, ktoré sa vám hodia. Okrem toho, každé dieťatko je individualita, takže to, čo platilo pri vašom prvorodenom, nemusí na ďalšie deti vôbec zaberať. Rodičovstvo je ťažká, ale krásna úloha. A pokiaľ o sebe máte stále pochybnosti, pravdepodobne to robíte správne.
10 tipov pre osvietených rodičov
#1 Pochopme svet dieťaťa
#2 Počúvanie je dverami do detského sveta
#3 Naučme deti vedu ukončovania („vysypať“ všetko nahromadené večer pred spaním)
#4 Neprivlastňujme si dieťa v mene lásky
#5 Dávajme fakty bez strachu a chamtivosti
#6 Naučme deti zodpovednosti
#7 Prebuďme v nich inteligenciu, vášeň a tvorivosť
#8 Nezasievajme v nich myšlienku sebapochybnosti
#9 Elektronika je nástroj na rozvíjanie chápania, nie zabíjanie nudy
#10 Zasýťme deti jedlom a dovoľme im vychutnať si ho (nie riešiť ním emócie)
zdroj: Uvedomelé rodičovstvo – Nithyananda Slovakia