Menšie deti a batoľatá toho veľa nezjedia. Určite aj vy občas s vašim najmenším bojujete o každú lyžičku. Keď nepomáha lietadielko ani „za maminku, za tatinka“, úľavou vám môže byť vedomie, že váš drobec dostal kvalitné a hodnotné jedlo. Ak si nie ste isté, či svojim deťom dávate výživnú stravu, pozrite sa s nami na top 5 superpotravín vhodných aj pre batoľatá už od 1 roka.
Superpotraviny – nutrične hodnotné jedlo
Určite ste sa už stretli s anglickým výrazom „superfoods“, po našom „superpotraviny“. Nejde o žiaden zázrak ani o prevratnú novinku. Týmto pojmom sa označujú potraviny s vysokou nutričnou hodnotou. Sú prírodné, plné antioxidantov, vitamínov, minerálov a majú nižší glykemický index. Samozrejmosťou je, že neobsahujú žiadne aditíva, sú preto mimoriadne vhodné aj pre deti. Navyše sú základom pre ich zdravý rast a vývoj.
Fazuľa
Pri fazuli platí jednoduché pravidlo – čim tmavšia, tým lepšia. Čierna fazuľa obsahuje 10 krát viac antioxidantov ako pomaranče. Je bohatá na železo, bielkoviny aj vitamín B. Navyše chráni pred ochorením srdca a vysokým cholesterolom. Možno namietnete, že tieto ochorenia sa týkajú len dospelých. Pravdou je, že zdravou stravou v detstve predchádzame týmto ochoreniam v dospelosti.
Mnoho mám si povie, že fazuľu do svojich detí nikdy nedostane. Skúste z nej pripraviť cesto na čokoladové brownie alebo namiesto mäsových fašírok vyčarujte vegetariánske fazuľové burgre. Ak ich zapečiete so syrom, váš drobec ani nespozná, že niečo „nie je v poriadku“ 🙂
Čučoriedky
Tieto drobné fialové plody patria medzi najvýživnejšie ovocie vôbec. Chránia nás pred ochorením srdca a cukrovky. Zlepšujú funkciu mozgu a redukujú ukladanie nebezpečného podkožného tuku v oblasti brucha. Vďaka tomu znižujú riziko obezity u detí. Obsahujú tiež vysoký podiel vlákniny, vitamínu A aj C. Pridajte čučoriedky do raňajok vášho krpca – či už do ovsenej kaše, mliečnej ryže alebo z nich pripravte domácu zmrzlinu. Mňam!
Ovos
Ovos je bohatý na vitamín E, zinok, horčík, selén aj bielkoviny. Taktiež je výborným zdrojom vlákniny. Vďaka nízkemu glykemickému indexu bude mať dieťa dostatok energie až do obeda, čo ocenia hlavne školáci, ktorí sa počas dňa potrebujú sústrediť. Pripravte im chutnú ovsenú kašu . Ak ju ešte ochutíte škoricou, detský organizmus bude ľahšie bojovať proti nástrahám nachladnutia.
Sladké zemiaky
Táto zelenina je u nás stále nedocenená. Napriek vyššej kalorickej hodnote v porovnaní s klasickým zemiakom obsahuje množstvo živín. Jeden stredne veľký sladký zemiak pokryje dennú dávku vitamínu A a viac ako tretinu doporučenej dennej dávky vitamínu C. Pre ich prirodzene sladkú chuť sú obľúbené aj u batoliat. Pripraviť z nich môžete kaše na sladko so škoricou, zemiakové pyré na slano kde skombinujete klasické zemiaky s tými sladkými. Ak máte doma aj malého školáka, určite ho poteší vynikajúci snack v podobe pečených batátov s parmezánom.
Quinoa
Quinoa je bohatá na vlákninu, mangán, horčík a železo. Výhodou je, že je bezlepková. Ak vaše dieťa vediete k vegetariánskej strave, quinoa by vo vašom jedálničku nemala chýbať. Obsahuje kompletný proteín a vysoký obsah lyzínu – aminokyseliny dôležitej pre rast a obnovu tkanív.
Môžete z nej pripraviť raňajkové lievance, cookies alebo ju použiť ako náhradu ryže a kus-kusu.