Rozhodli ste sa, že je na čase, aby dieťa chodilo na nejaký šport? Vybudovanie športového návyku od útleho detstva je skvelou perspektívou pre celoživotnú „závislosť“ od športu. Pravidelné športovanie preukázateľne zlepšuje psychické aj duševné zdravie a navyše má šport aj množstvo iných výhod. Dúfame, že vám nasledujúce riadky pomôžu rozhodnúť sa pre ten správny šport pre vaše dieťa.
Šport buduje u detí fyzickú zdatnosť
Základom väčšiny športov je beh. Po fyzickej stránke si dieťa buduje svalovú hmotu, naťahuje šľachy, ktoré sú potom pružnejšie, zvyšuje kapacitu pľúc a posilňuje srdce. Pri behu sa znásobuje aj kostná hmota, pri každom dosadnutí nohy na zem vydá kosť signál, že je potrebné tvoriť kostné bunky.
Vďaka týmto fyzickým požiadavkám je šport prevenciou pred obezitou, diabetom, krehkými kosťami aj kardiovaskulárnymi ochoreniami. Nehovoriac o tom, že krv v tele rýchlejšie prúdi, rozvádza kyslík k orgánom, a tým sa zlepšuje aj kvalita mozgovej hmoty.
Psychická pohoda
Šport preukázateľne redukuje u detí ADHD, zmierňuje stres, úzkosti a depresie. Ak je vaše dieťa neobyčajne mĺkve, smutné, nič ho nebaví, vyžeňte ho do kolektívu medzi iné deti. Šport spúšťa v tele tvorbu hormónov šťastia, aj to je dôvod, prečo dnešné deti, ktoré trávia veľa času pred počítačmi, majú tak často psychické ochorenia. Staršie generácie, ktoré sa celé popoludnia hrali na ihrisku a po večerníčku išli spať, netrpeli takou vysokou mierou úzkostí a depresií.
Ideálne prostredie pre socializáciu
Kolektívny šport je ideálnym sociálnym a komunikačným prostriedkom aj pre mĺkve a bojazlivé deti. Deti sa učia, že šport je tímová hra, nehrá sa za seba, ale za celé družstvo. Drobci si navyše zvykajú ako spolu komunikovať, ako si prihrávať a spolupracovať. Všetci majú spoločný cieľ – vyhrať.
Futbal, hokej, volejbal – ktorý šport je najlepší pre vaše dieťa
Futbal – finančne nenáročný a dostupný šport
– popularita – štatisticky ide o najrozšírenejší šport na svete – najväčší počet hráčov, najviac fanúšikov,
– nízke náklady – okrem kopačiek a lopty nič iné pre dieťa nepotrebujete, ochranné prostriedky sú len dobrovoľná možnosť,
– jednoduché pravidlá – futbal má jednoduché pravidlá a deti sa ich ľahko a rýchlo naučia,
– fyzicky nenáročný – beh je pri futbale prerušovaný, dieťa má čas si oddýchnuť a vydýchať sa, ešte dôležitejšia ako sila je vynaliezavosť,
– možnosť hrať kdekoľvek – nemusíte mať ihrisko 85 x 60 cm, stačí väčší dvor či trávnik, tenisky, čo vyznačia hranice bránky a môže sa hrať!
Hokej – dynamická hra, ktorá spáli energiu
– fyzicky náročnejší – hokej je rýchly šport, nie je vhodný pre deti s ochoreniami srdca a dýchacími problémami,
– vysoká dynamika – vďaka veľkej rýchlosti akou sa hokej hrá, je výborným športom pre deti s prebytkom energie, na hokeji sa zaručene unavia a upokoja,
– menej dostupný – oproti futbalu je hokej menej dostupný šport, hokejová výstroj je pomerne drahá a hrať sa dá len na klziskách.
Volejbal – šport, ktorý spevňuje celé telo
– posilňuje svaly rovnomerne – kým futbal a hokej dávajú zabrať predovšetkým nohám, volejbal spevňuje svaly na nohách aj rukách a zároveň i na chrbte,
– dostupný – volejbal sa dá podobne ako futbal hrať kdekoľvek – na ihrisku, na dvore i na pláži,
– nenáročný – nielen že na volejbal stačí lopta a sieť, ale hrať môžu už dvaja hráči, samozrejme čím viac, tým väčšia zábava.