Dotyk je tá najstaršia a najprirodzenejšia forma komunikácie. Jediným dotykom toho dokážeme toľko povedať. Môže byť upokojujúci, láskyplný, vášnivý, vyjadrujúci súcit či ospravedlnenie. Bábätká komunikujú a spoznávajú svet a ľudí práve prostredníctvom dotykov. Tak sa s nimi „rozprávajte“.
Bábätká nerozumejú slovám ani výrazom tváre. Ale dotyk, to je jasná správa. Maznajte sa s nimi čo najviac, užívajte si každučký dotyk. Nie je to len prejav lásky, správnymi ťahmi dokážete svojmu pokladu pomôcť od rôznych ťažkostí. Masáž malých detí nemá mať stimulujúci efekt, ale upokojujúci. Masírujeme pomaly, zľahka, skôr hladkáme, než tlačíme silou. Pamätajte, že máte pod rukami krehké telíčko, ktoré nemá svalovú hmotu ako dospelí ľudia. Príliš silným tlakom môžete spôsobiť bolesť a modriny.
Komunikujte cez dotyk
Nie, nechceme vás od masáže odradiť, naopak, chceme, aby ste sa vyvarovali chýb, ktoré dieťa rozplačú, vás zneistia a intenzívny zmyslový zážitok zrazu naberie úplne inú príchuť. Vaša vzájomná blízkosť a prepojenie cez dotyk vás naladí na jednu vlnu, ste svojmu dieťaťu bližšie a ono je zase bližšie k vám. Nemusíte študovať návody, ako na detskú masáž. Riaďte sa citom. Dieťa si cez naše dotyky lepšie uvedomuje a cíti samého seba. Pri masáži pomenujte časť tela, ktorej sa dotýkate, a nezabudnite rozprávať, ako veľmi ho ľúbite.
Ten správny čas pre vás
Ak sa vám po dome preháňajú škôlkari, dokonca školáci, nezúfajte, že ste prepásli svoj spoločný masážny čas, začať môžete kedykoľvek. Ale nie nasilu. Pri dojčatách máme celkovo pomalý rytmus, sme naladení na potreby dieťaťa. Pri väčších potomkoch sa nám do lásky a starostlivosti miešajú každodenné povinnosti, otázky, problémy, účty… bežný život. Nesiľte sa do masáže po hádke so šéfom či čerstvom škrabanci na aute. Ani výmena názorov so svokrou nie je zrovna ideálny začiatok.
Ten správny čas pre dieťa
Jednoducho musí byť vhodný čas, keď máte za sebou príjemný deň, necítite tlak povinností a dokáže si bez odbiehania, či už fyzického, alebo mentálneho, dopriať harmonickú chvíľu pre seba a svoje dieťa. Správna nálada platí pre obe strany. Keď vidíte, že drobcovi sa príliš nechce do masáže, nenúťte ho. Ak máte pocit, že by mu masáž pomohla zbaviť sa stresu či smutnej nálady, skúste sa najprv porozprávať.
Účinky masáže:
- zvyšuje imunitu
- pomáha pri rozvoji motoriky
- vyrovnáva svalový tonus
- pôsobí na koordináciu a správne držanie tela
- zlepšuje pravidelnosť a kvalitu spánku
- priaznivo vplýva na metabolizmus
- zbavuje dieťa napätia a predráždenosti
- prehlbuje sa vzájomný vzťah
- dieťa spoznáva pocit relaxácie
Ako na to?
Dôležitý je výber oleja či krému. Zvoľte prírodné zloženie a opatrne s arómou. Príliš agresívne vône môžu bábätko vyrušiť. S masážou začnite najskôr 45 minút po jedle. Strážte teplotu v miestnosti, ak bude drobcovi zima, ani jeden z vás si masáž príliš nevychutná. Začnite od hlavičky cez tváričku, ručičky, hrudníček, ďalej cez bruško k nožičkám, potom dieťatko obráťte a cez hlavičku putujte po chrbátiku až k nožičkám. Vždy postupujte od kĺbu smerom von k prstom alebo robte ťah smerom od pleca dolu k hrudníku a podobne. Masírujte viac ťahom, nie tlakom.
Podporte trávenie
Opatrne pri masáži bruška. Vždy masírujte v smere hodinových ručičiek, čo je aj smer prúdenia v črevách. Opačným smerom by ste mohli dieťaťu viac uškodiť, ako pomôcť. Jemným pohybom vyštartujte z pupku a v smere špirály okruh stále rozširujte. Skutočne stačí jemný dotyk dvoch prstov, prípadne položte na pupček celú dlaň. Táto masáž je veľmi účinná pri kolikách a bolestiach bruška spôsobených zarazenými vetrami.
Ak si nie ste isté alebo sa bojíte, či svojej ratolesti neublížite, zájdite na kurz masáže. Dnes sa ich na internete ponúka veľmi veľa. Nebojte sa dotýkať svojho dieťatko, vychutnávajte si spoločné chvíle.