Aby slnečné lúče deti neboleli

Kým leto je pre deti bezstarostným a vytúženým ročným obdobím, rodičov stavia pred mnohé výzvy. Jednou z nich aj ochrana ratolestí pred čoraz agresívnejšími slnečnými lúčmi. Viete ako sa o detskú pokožku správe starať a ako poskytnúť prvú pomoc pri spáleninách?

Detská pokožka je oveľa jemnejšia a citlivejšia, preto je potrebné venovať jej v lete zvýšenú pozornosť. Zatiaľ čo koža dospelého s tmavšími vlasmi má prirodzenú ochranu až na 40 minút, tá detská poskytuje prirodzenú ochranu len päť minút. Mnohé mamičky nevedia, že deti do troch rokov by sa na slnku mali zdržiavať len obmedzene, priamemu slnku by nemali byť vôbec vystavované. Na kočíkovanie sú preto v lete vhodné ranné alebo podvečerné hodiny.

Pri starších deťoch sa odporúča používať ochranný faktor minimálne 30+ a pravidelne ho obnovovať. Mnohokrát opakovaným pravidlom je, vyhýbať sa lúčom v čase maximálnej intenzity UV žiarenia, teda medzi 11. a 15. hodinou. Najškodlivejšie je žiarenie pri kolmom dopade lúčov – okolo poludnia. Ak sa chcete vyhnúť podráždeniu detskej  pokožky po aplikácii opaľovacieho krému, mlieka či spreja, siahnite po prípravkoch bez parfumu a farbív.

Dovolenka pri mori
Deti do troch rokov by priamemu slnku nemali byť vôbec vystavované.

Pokožka si zapamätá aj spálenia z detstva

Škodlivým následkom slnečného žiarenia sa dá predchádzať používaním ochranných prostriedkov. Obsahujú organické zlúčeniny, ktoré absorbujú ultrafialové svetlo a anorganické častice, ktoré odrážajú a pohlcujú UV žiarenie. Ochranný faktor vyberáme podľa typu pokožky. Prvý náter sa musí naniesť aspoň pol hodinu pred pobytom na slnku. Je potrebné obnovovať ho každé dve hodiny, po kúpaní, pri nadmernom potení a po utieraní tela uterákom.

Podľa odborníkov sú na vznik rakoviny kože náchylnejší ľudia s bledou, málo pigmentovanou pokožkou, s pehami, svetlými či ryšavými vlasmi a modrými očami. Ich koža na slnku očervenie, nezhnedne. Náchylnosť sa prejavuje aj u ľudí, ktorí sa na slnku spálili, najmä v detskom veku. Aj preto je téma opaľovania detí toľko diskutovaná.

Nezabudnite, že:

  • deti do troch rokov by sa nemali vôbec vystavovať priamemu slnku,
  • pred použitím opaľovacieho krému vyskúšajte, či naň nie je dieťa alergické, aplikujte trochu prípravku na predlaktie a počkajte hodinku až dve na prípadnú reakciu,
  • opaľovací prípravok nanášajte aspoň pol hodinu predtým, ako idete von (aby sa stihol vstrebať),
  • pred UV lúčmi chránia aj farebné odevy, ktoré síce ultrafialové žiarenie pohlcujú, ale na druhej strane detskú pokožku prehrievajú,
  • slnko si nás vďaka rozptýlenému žiareniu nájde aj pod mrakmi či slnečníkom alebo vo vode, nezabudnite preto deti chrániť aj v podmienkach, keď nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu,
  • najľahšie sa spáli pokožka najmenej vystavená slnku, preto sú najcitlivejšími časťami tela u detí zadoček, nos, uši a krk.
Opaľovací krém pre deti
Slnko si deti vďaka rozptýlenému žiareniu nájde aj pod mrakmi či slnečníkom, alebo vo vode.

Prvá pomoc pri spáleninách

  • dieťa uložte do tieňa alebo do chladnej miestnosti,
  • rýchlymi pomocníkmi z chladničky sú mliečne výrobky – tvaroh, jogurt a kefír, aplikujte ich na spálenú pokožku,
  • uvoľňujúco pôsobí chladivá sprcha, voda však nesmie byť ľadová ale skôr vlažná,
  • bolesť popálenej pokožky zmierňuje šťava z aloe vera,
  • ľudové recepty vyzdvihujú aj účinky obkladov zo studeného čierneho čaju či octu,
  • pri teplote podajte deťom lieky na jej zníženie,
  • pri poruchách vedomia alebo kŕčoch vyhľadajte lekársku pomoc.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Zlatá hodinka – už ste o nej počuli?

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Dieťa musí na nočník dozrieť

0
Novinky Zdravie

Ekologické čistenie domácnosti s dieťaťom

Navigácia

Magazíny