Narodený ako vegán. Čo všetko to obnáša?

Vegánstvo a vegetariánstvo sa stalo v uplynulých rokoch obrovským hitom. Tento trend môžeme jednoznačne považovať za pozitívny, nakoľko zvýšená konzumácia potravín rastlinného pôvodu je prospešná pre každého. Môže sa vegánom stať aj malé dieťa?

Vegánstvo je životný štýl, ktorý hlása mierumilovné spolunažívanie a poukazuje na to, že dnes už nepotrebujeme využívať iné bytosti na to, aby sme vedeli prežiť. Je o rovnosti, rešpekte a ekológii. Zaradenie rastlinnej stravy do nášho jedálnička je odporúčané aj mnohými odborníkmi. Dôležitá je však dlhodobá kontrola príjmu živín.

Šťastná mama sa hrá v kuchyni s deťmi
Vychovávať dieťa ako vegán nesie so sebou veľa pozitív, ale aj zodpovednosti.

Názorov je mnoho

Vegánstvo patrí už dlhší čas ku kontroverzným témam. Pokiaľ sa rozhodnete prejsť na tento spôsob stravovania a zahrniete do neho aj svoju rodinu, musíte počítať s tým, že ľudia okolo vás môžu mať výhrady. Chýba im totiž dostatočné množstvo informácií a často sa pozerajú len na negatívnu stránku veci. Napríklad štúdia publikovaná tento rok v marci v Cell Metabolism uvádza, že strava, v ktorej tvoria rastlinné zložky väčšiu časť, je vhodným spôsobom, ako maximalizovať zdravotné výhody vo všetkých vekových skupinách. Faktom je, že deti, ktoré sa stravujú vegánskym spôsobom, majú lepšie stravovacie návyky ako ich rovesníci. Častejšie siahajú po ovocí a zelenine a táto voľba im príde úplne prirodzená. Takisto prijímajú do svojho tela menej tukov, vďaka čomu sa ich rodičia nemusia obávať čoraz častejšie vyskytujúcej sa obezity. Odborníci radia, že najlepšie je, ak vegánstvo dlhodobo zvládajú najskôr rodičia a až potom sa podujmú takýmto spôsobom vychovávať svoje dieťa.

Zdravá verzia školskej desiatej
Dieťa stravujúce sa vegánskou stravou má oveľa lepšie stravovacie návyky, než ich ,,nevegánski” kamaráti.

Čo si treba strážiť

Prvé mesiace dieťatka sú v stravovaní najjednoduchšie. Vegánske mamičky zväčša dojčia, čím majú bábätká o stravu postarané. Mamička by mala počas tohto obdobia užívať vitamín D. Pokiaľ sa dojčenie nedarí alebo ho odmietajú, môžu sa rozhodnúť pre umelé mlieko na báze sóje.

Kľúčové kroky nastávajú v ďalších mesiacoch. Viaceré zdravotnícke organizácie hlásajú, že vegánstvo je vhodné aj pre deti, resp. pre všetky vekové kategórie. Dôležité je, aby strava bola vyvážená. Nevyhnutnosťou je, aby bola premyslená do detailov, pretože malé rozmary nestoja za celoživotné následky vášho potomka. Menšia pestrosť stravy môže viesť k spomalenému vývinu a rastu detí. Malou fintou môže byť napríklad servírovanie najskôr jedného nevegánskeho jedla denne a až neskôr prejsť na úplne vegánsku stravu.

Chlapček a dievčatko jedia zeleninu
Vyvážená detská strava je kľúčom k zdravému životu.

Pozor na živiny

Vegánstvo je špecifický spôsob stravovania, nie však najnebezpečnejší. Oveľa viac si príjem živín musia sledovať ľudia, ktorí sa stravujú čisto raw, čiže surovou stravou. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali aj na našom magazíne. Kľúčovými živinami pre malých vegánov i nevegánov sú vitamín B 12 a D, železo, zinok a vápnik. Práve ich príjem musia vegánski rodičia starostlivo kontrolovať.

Železo vaše dieťa môže získavať z tmavozelenej zeleniny, chleba, strukovín či sušeného ovocia. Vitamíny nájdete v ovocí a zelenine, ktorú by ste mali konzumovať každý deň a môžete ich doplniť aj výživovými doplnkami. Vápnik je často pridávaný do vegánskych mliek, jogurtov a syrov, treba si jeho príjem kontrolovať. Malé deti potrebujú veľa energie, ktorú im dodáte napríklad konzumáciou hummusu, banánov a kvalitných rastlinných olejov. Príjem bielkovín je vo vegánskej strave sťažený, ,,mäsožravci” tento problém riešiť nemusia. Rastlinná strava niektoré bielkoviny neobsahuje vôbec alebo ich má menšie množstvo. Vegáni musia v priebehu dňa vystriedať pestrú paletu rastlinných ingrediencií.

Mama s dcérou v kuchyni
Nie každé dieťa reaguje pozitívne na neustále sa mesiaci jedálniček, ktorý je však potrebný na udržanie správneho príjmu živín.

Kameň úrazu – B12

Zatiaľ čo mäsitá strava je na vitamín B12 bohatá, rastlinná hovorí o opaku. Najviac B12–ky obsahujú riasy a fermentované výrobky ako kyslá kapusta. Môže sa však dopĺňať aj pomocou vitamínových doplnkov. Príjem tohto vitamínu je extrémne dôležitý. Jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu či vážne neurologické problémy. To sa môže prejaviť napríklad pri kognitívnych problémoch. Je dokázané, že rast mozgu je previazaný práve s týmto dôležitým vitamínom.

Prečo nie sme vegáni všetci?

Vegánsky spôsob stravovania so sebou prináša vyššie riziká ako konzumácia živočíšnej stravy. Tento fakt je známy a vedecky podložený. Vôbec to však neznamená, že je nevhodný pre ľudí v akejkoľvek fáze života. Ide o to, že tento životný štýl je oveľa náročnejší a pri nesprávnom prevedení so sebou nesie svoje riziká. Vegánstvo si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a kontrolu nad tým, čo konzumujeme. Je to však zdravá alternatíva v zaužívanom tradičnom spôsobe dnešného stravovania.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Superpotraviny vhodné aj pre batoľatá

0
Detský šport Novinky

Je vaše dieťa pripravené pre športové súťaže?

0
Novinky Varíme deťom

Vyvážená strava od malička je kľúčom k zdraviu po celý život

Navigácia

Magazíny