Ako vybrať vhodnú autosedačku pre dieťa

Váš nový prírastok v rodine potrebuje špeciálnu starostlivosť nielen doma, ale aj všade na cestách. Vo vašom aute sa o jeho bezpečnosť stará detská autosedačka. Ide totiž o jediný účinný ochranný prvok, ktorý vám pomôže dieťatko ochrániť pred hrozbami na cestách. Pri kúpe autosedačky by nemala byť hlavným kritériom cena a fakt, že je súčasťou povinnej výbavy. Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu autosedačku pre vaše dieťa.

Výber z množstva ponúkaných značiek sedačiek do auta môže byť niekedy naozaj obtiažny. Ako keby nestačilo, že aj výber vhodného kočíka alebo detskej jedálenskej stoličky je občas tvrdým orieškom, autosedačka patrí k základnej výbave pre deti. Pri jej výbere majte v prvom rade na pamäti bezpečnosť vášho dieťatka. Odborníci podrobujú za vás detské autosedačky náročným testom už desiatky rokov. Práve výsledky rozličných záťažových testov vám môžu pomôcť v rozhodovaní.

Dieťa v autosedačke
Autosedačka je súčasť povinnej výbavy auta, avšak v prvom rade je to dôležitý bezpečnostný prvok.

Pozor na certifikačnú známku

Odborníci na základe testovania neustále vylepšujú autosedačky tak, aby spĺňali tie najprísnejšie bezpečnostné štandardy. Pri kúpe novej sedačky sledujte najmä certifikačnú známku. Každá detská autosedačka musí mať nálepku alebo nášivku v tvare obdĺžnika so zreteľným nápisom ECE 44, ktorý poukazuje na typové testovanie. Bez tejto certifikačnej známky sa nesmie sedačka predávať a už vôbec nie používať, pretože nemusí byť bezpečná.

Detská autosedačka Cybex
Dobrá detská autosedačka by mala spĺňať tie najvyššie bezpečnostné štandardy.

Dôležitý je aj typ vozidla

Správna sedačka musí zodpovedať najmä veku a hmotnosti dieťaťa, ale aj typu vozidla, v ktorom sa bude sedačka nachádzať. Práve tento aspekt je pred samotnou kúpou veľmi dôležitý, poradiť sa môžete napríklad s predajcom alebo si zistiť informácie online. Pri nových autosedačkách si môžete byť vždy istí, že žiadna časť nebola predtým poškodená.

Pre úplnú istotu je lepšie vyhnúť sa širokým oblúkom bazárom a kúpe z druhej ruky, pokiaľ predajcu nepoznáte osobne alebo si nie ste istí kvalitou sedačky na 100%. Nakupovanie v bazároch je skvelý spôsob, avšak v tomto prípade vám naozaj neodporúčame šetriť na zdraví vašich detí. Nikdy neviete, ako bolo so sedačkou predtým zaobchádzané a či nemá za sebou už nejakú nehodu. Takisto na autosedačke staršej ako 4 roky sa môže prejaviť aj starnutie plastov.

Jedno dieťa potrebuje až tri autosedačky

Deti rastú rýchlo a spolu s nimi by mala rásť aj ich autosedačka. V ideálnom prípade by za detstvo malo dieťa prestriedať až tri autosedačky. Novorodencom sa najlepšie hodí bábätkovská „škrupina“, ktorá sa inštaluje proti smeru jazdy.

Po ďalšej autosedačke by mal rodič siahnuť, keď jeho dieťa dovŕši svoj prvý rok. Do približne štyroch rokov potrebuje malý spolujazdec klasickú autosedačku, ktorá sa montuje už v smere jazdy. A nakoniec tu máme veľkú autosedačku, ktorú dieťa používa do veku dvanástich rokov alebo kým nedosiahne výšku 150 cm.

Detské autosedačky Cybex
Autosedačka by mala rásť spolu s dieťaťom a v ideálnom prípade by dieťa malo prestriedať až tri autosedačky.

Na čo ďalšie sa treba pri výbere sústrediť

Niektorí výrobcovia ponúkajú aj univerzálne autosedačky, ktoré by mali rásť spolu s dieťaťom. Dlhodobé výsledky testov však ukazujú, že ich univerzálnosť je na úkor účinnosti, a preto sa odporúča radšej kupovať vždy novú sedačku. Čas na výmenu prichádza vtedy, keď hlavička dieťaťa presiahne horný okraj alebo keď sa pásy nezačínajú nad ramienkami dieťaťa.

Testy autosedačiek ďalej ukázali aj to, že niektoré modely a značky obsahujú škodlivé chemické látky. Tie sa môžu vyskytovať na poťahoch, držiakoch alebo popruhoch, kde sú obzvlášť nebezpečné, keď si ich deti vkladajú do úst. Určite si veľmi podrobne skontrolujte všetky parametre autosedačky pred jej kúpou.

Čo nám poradili odborníci?

Na názor sme sa spýtali aj predajcov z internetového obchodu a predajne s detskými doplnkami Lulubee. Súhlasili s názorom, že zdravie a bezpečnosť dieťaťa sú vždy na prvom mieste. Ďalej je dôležitá hmotnosť detí a takisto materiál, z ktorého je sedačka vytvorená. Precíznosť a prémiovú kvalitu ponúkajú napríklad autosedačky Cybex, ktoré v sebe spájajú bezpečnosť, dizajn a funkčnosť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

Nezabúdajte na jemnú motoriku

0
Inšpirácia

Tipy ako si užiť jeseň s deťmi

0
Kalendár mien

Vladimíra, vyberáme meno pre dieťatko

Navigácia

Magazíny