Výživa detí je rozsiahla tematika, ktorou sa zaoberá množstvo odborníkov. Takým malým odborníkom však musí byť aj každý rodič, ak chce pre svoje dieťa to najlepšie. I keď sa na tému detskej výživu píšu celé publikácie, nezaškodí pripomenúť si základné piliere stravovania detí.
Bábätká
I keď vás určite pediater upozornil, že dieťatko sa má začať prikrmovať od šiesteho mesiaca, radšej to zopakujeme. Práve v tomto veku dieťaťu prestáva stačiť materské mlieko alebo jeho náhrada, a potrebuje stravu bohatšiu sa ďalšie živiny. Začnite s varenou zeleninou, do ktorej neskôr pridávajte aj ovocie a postupne i chudé mäso – králičie a hydinové.
V období zvýšenej telesnej aktivity, teda keď dieťatko začína chodiť, treba stravu výraznejšie obohacovať. Postupne pridávajte bežné pečivo, raz týždenne dajte dieťatku uvarený žĺtok, ktorý je veľmi bohatým zdrojom živín.
Dosiaľ ste všetku stravu museli mixovať na kašu. Keď už začína dieťatko samé žuť, pripravujte jedlá tak, aby si v nich našlo aj kúsky potravín. Na dochucovanie nepoužívajte soľ ale bylinky – pažítku, petržlen, z korenín môžete využívať mletú rascu.
Nezabúdajte na pitný režim. Dieťa by malo denne vypiť aspoň 1-1,5 litra tekutín, z čoho tretinu tvorí materské mlieko alebo jeho náhrada. Približne od desiateho mesiaca by strava mala byť rozdelená do piatich až šiestich pevných porcií. Dieťa neprekrmujte! Do pol roka by malo priberať maximálne 1,2 kg mesačne. V druhom polroku by to však malo byť už len 600 g za mesiac.
Po roku už môžete dieťatku dávať aj surovú zeleninu, kvalitnú šunku a mierne slané syry. Jedlá môžete začať soliť, ale skutočne opatrne! Ideálne je, keď dieťa túto chuť spozná čo najneskôr. Sladké jedlá ako maškrty, čokolády či koláče mu zatiaľ nedávajte.
Od 1,5 roka už môže dieťatko jesť prakticky všetko, buďte však opatrní v podávaní „drog“, akými sú spomínané sladkosti ale aj slané jedlá, pretože slaná chuť je mimoriadne návyková.
Väčšie deti
Vo veku 3-6 rokov deti jedia úplne všetko a množstvo stravy si sami regulujú. Samozrejme, je potrebné dozerať na to, aby nejedli primálo, ale ani aby sa neprejedali. Aj keď im jedlo veľmi chutí, v žiadnom prípade nemôžu zjesť porciu dospelého človeka, veď o dve hodiny budú jesť opäť. Dbajte na vyváženú stravu, to je základ. Do pitného režimu by malo patriť asi 1,5 litra tekutín, kam spadajú nesýtené vody, ovocné a zeleninové šťavy, ovocné aj zelené čaje.
Vyvážená strava
Asi najkomplikovanejšia je otázka vyváženej stravy. Základy, na ktorých ju v detstve postavíme, ovplyvnia deti po zvyšok života. Už sme spomínali, že jedlá treba soliť minimálne. Ak sa vám žiadajú slanšie jedlá, dosoľte si ich na tanieri. Rovnako opatrne zaobchádzajte so sladidlami – všetkého druhu. Čaj deťom neochucujte, bude im chutiť aj horký, sladký začnú vyžadovať, až keď ich naň naučíte.
Jedlá pripravujte na malom množstve tuku a uprednostnite varenie a dusenie pred pečením a smažením. Každý deň dajte deťom čerstvé ovocie a zeleninu, sú bohatou zásobárňou minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Zapamätajte si – radšej jablko ako keksík. Sladká chuť je návyková, keď budete deťom dávať sladkosti od mala, budú sa ich stále dožadovať.