Ako v deťoch vypestovať lásku k športu

Aj vy sa nestačíte čudovať, kde váš drobec berie energiu? Občas asi máte pocit, že vrece bĺch by ste ustrážili jednoduchšie. Nuž, pohyb je pre dieťa absolútne prirodzený. Deti jednoducho skáču, behajú, lozia a vymýšľajú, pretože sú tak naprogramované – od prírody. Časom však táto aktivita upadá, deti lenivejú, viac času trávia pred počítačom ako na ihrisku. Bohužiaľ, často je to chyba rodičov.

Každé mláďa je aktívne

Zvážme takú jednoduchú rovnicu – všetky zdravé mláďatá, či už ľudské alebo z ríše zvierat sú hravé, aktívne, tešia sa zo života. Dospelé zvieratá behajú, lovia, lietajú, naháňajú sa. Dokonca aj mačky, ktoré väčšinu dňa prespia sa jašia a naháňajú, keď sú hore. Dospelý človek – česť výnimkám – sa do pohybu musí nútiť. Keď má ísť do obchodu, radšej naštartuje auto, aj keď je to len kilometer. Namiesto večernej prechádzky radšej pozeráme televíziu.

Deti a láska k pohybu
Každá detská aktivita sa dá rozvinúť do konkrétneho športu.

Aktivita alebo pohodlnosť sú výsledky životného štýlu, deti lenivejú, pretože sú k tomu nepriamo vedené. Ruku na srdce, keď idete s deťmi na ihrisko, naháňate sa s nimi, alebo ich ponecháte vlastnej partii a vy sa v kruhu rodičov delíte o skúsenosti?

Americká akadémia pediatrov zdôrazňuje nevyhnutnosť celoživotných športov. Keď v dieťati vypestujete lásku k športom, zachová si ju po celý život. Aj v čoraz rýchlejšom a uponáhľanejšom svete si vždy nájde čas, aby sa išlo vybehať, zahrať si futbal či volejbal s priateľmi, alebo aby strávilo nedeľu na bicykli.

Rodič – prvý príklad pre dieťa

Množstvo štúdií preukázalo, že práve aktivita/neaktivita rodičov je hybná sila pre deti. Váš príklad si vezmú za svoj. Je úplne v poriadku, že väčšie deti púšťate blázniť sa na ihrisko s rovesníkmi. Nezabúdajte však, že vy ste pre dieťa prvý príklad správania. Ak je dieťa od útleho veku vedené k športu a stane sa súčasťou jeho denného života, s najväčšou pravdepodobnosťou zostane športovo aktívne aj v dospelosti.

Korčuľovanie s deťmi
Nepodceňujte silu športovania rodičov s deťmi.

Musíme si uvedomiť, že šport nie je žiadny novodobý trend. V minulosti ľudia v našich končinách skutočne nepestovali športy v tom slova zmysle, ako ich chápeme dnes. Lenže, dnes pracujeme na počítačoch, v uzatvorených kanceláriách alebo vo výrobných halách. Niekoľko dekád spätne však bola dominantná práca na poliach. Miesto dnešného víkendového sledovania televízie, ľudia večer chodievali na tanečné zábavy. Mladí nechodili sedieť do kina, ale na prechádzky popod les. Moderná doba nás usádza do kresiel.

Je to ľahšie, ako sa zdá

Prirodzenú detskú aktivitu nezabíjajme pokynmi: „Tu si sadni, mamička sa rozpráva!“ Naopak, dovoľte dieťaťu vybiť všetku energiu, ktorú má, behaním či lozením. Na prechádzky s malými deťmi berte miesto športového kočíka odrážadlo alebo trojkolku, aby sa dieťa samé muselo pohybovať.

V predškolskom veku je dokonca čas na kolektívne športy. Deti už chápu súvislosti aj princípy kolektívnych športov, a čo je pre ne lepšie ako tímová hra s rovesníkmi pod dozorom?

Dieťa a kolektívne športy
Kolektívne športy sú skvelým spôsobom na aktívne trávenie času.

Dbajme na jedinečnosť

Samozrejme, každé dieťa je individualita. Niektoré dokážu bicyklovať už v troch rokoch, iné až v šiestich. Berme ohľady na konkrétne fyzické a psychické dispozície každého dieťaťa. Nasilu ich nenúťme do športov, ktoré sú im „proti srsti“. S najväčšou pravdepodobnosťou budú milovať práve tie aktivity, ktoré vykonávali spolu s vami – naháňačky, plávanie, bicyklovanie, korčuľovanie, loptové hry… Vždy majte na pamäti – aby dieťa malo šport rado, musí ho baviť!

Medzi celoživotné športy, ktorým môžete dieťa učiť už od útleho veku a láska k nim mu zostane, patrí bicyklovanie, beh, plávanie, korčuľovanie, tenis či bedminton a samozrejme tanec. Keď vidíte, ako vaše dieťa tancuje na nejakú pesničku, keď sa naháňa po záhrade, alebo sa šplhá na strom – pridajte sa!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Vzdelávanie Zaujímavosti Zdravie

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o dyslexii

0
Novinky Varíme deťom Zaujímavosti

Zdravé špaldové medovníčky

0
Novinky Varíme deťom Zaujímavosti Zdravie

Kedy začať desiatovať?

Navigácia

Magazíny