Nepodceňujte novorodencov, radí Miriam Šmahel Kalisová

Miriam Šmahel Kalisovú mnohí vnímajú len ako peknú tvár z televíznej obrazovky. Pre nás je však vzorom matky, ktorú jej prvý pôrod utvrdil v tom, že jej poslaním je pomáhať, aby aj iné ženy rodili s úsmevom.

Ako sa zmenil tvoj život s príchodom dcérky Mii na svet?

Neuveriteľne. Nič už nie je také, ako predtým. Všetko je veselšie a farebnejšie. Je to super, ale zároveň aj veľmi náročné.

Ako by si popísala svoj pôrod? Počula som totiž, že nebol úplne tradičný…

Práveže bol úplne tradičný. Prirodzený, krásny. Keď sa Mia narodila, moja prvá myšlienka bola, že toto chcem ešte aspoň raz zažiť. Je to TOP moment v mojom živote. Neexistuje nič silnejšie a krajšie.

S dcérkou si skúšala bezplienkovú komunikačnú metódu. Prečo si sa rozhodla pre takúto alternatívu?

To ani nebolo o tom, že ja by som niečo skúšala. Ona si to jednoducho vypýtala. Človek, čo sa s tým nikdy nestretol si asi ťuká na čelo, že aké experimenty, že dieťa bez plienky. Ale my sme mali vďaka tomu azda to najpokojnejšie dieťa na svete. Niekedy sú mamičky zúfalé z toho, že dieťa nadojčili, prebalili, pomojkali a ono je stále nervózne, vrtí sa a plače. A ono by možno len stačilo bábatenko rozbaliť z plienky, podržať ho v polohe klbko nad umývadlom a svet by bol krajší.

Miriam Šmahel Kalisová s dcérkou
Malá Mia si bezplienkovú metódu doslova sama vypýtala. Na jej signály reagovala Miriam aj v noci. Foto: Martina Dorkinova

Takže stačí len sledovať dieťatko a riadiť sa intuíciou…

Babätká sú ako všetky mláďatá, od prírody si nechcú „špiniť“ do vlastného hniezda. Je to pre ne neprirodzené, a preto môžu byť nepokojné a uplakané a budú čakať na to, kým ich mamina rozbalí, aby mohli vykonať svoju potrebu. Jasné, že si dieťa potom na to zvykne a plienka je pre neho prirodzenosťou… Zhrniem to tak, ze Miuška mala vždy na výber. Ako 5-mesačná mi signálmi vždy dala vedieť, kedy sa jej chce. Aj v noci. Použili sme možno jednu-dve plienky denne. Ona bola spokojná, ja som bola spokojná. Asi od 4 mesiacov sme veľkú potrebu vždy riešili mimo plienky.  Je ale pravda, že Miuška je veľmi vnímavá od malička. Chcela som len, aby mala na výber.

Pomohla táto metóda v odvykaní si od plienok?

Keď mala rok a pol, prišlo leto a nohavičky a ten prechod na úplné odplienkovanie bol rýchly a s úsmevom. Boli sme raritou v okolí. Ono je pravda, že tie svaly, aby dieťa dokázalo zadržať, sa plne vyvinú okolo toho roka a pol, dovtedy ale deti vedia ohlásiť, že sa niečo bude diať. Uvedomujú si, „čo sa chystá“ a keď majú záujem to oznámiť mame, tak povedia. Buď slovne, alebo ako novorodenci signálmi ako vrtenie, špeciálne mrnkanie a podobne. To už každá mamina vie, pozná svoje bábo. Novorodenci by sa nemali podceňovať. V ich hlavičke sa dejú veľké veci a všetko si uvedomujú.

Deti a bezplienková metóda
Bábätká sú ako všetky mláďatká, nechcú si „špiniť“ do vlastného hniezda.

Ktorá výzva v súvislosti so starostlivosťou o bábätko bola pre teba najťažšia?

Asi žiadna. Ja na bábätkovské obdobie spomínam ako na dobré. Od tých 2 rokov a prvého obdobia vzdoru mám pocit, že to je makačka. Keď človek nechce kričať, tak sa musí vyzbrojiť trpezlivosťou a láskou. Ale dá sa to, a tak vysvetľujeme a vysvetľujeme a  prijímame ju takú, aká je. Rešpektujeme ju a zároveň vyžadujeme, aby rešpektovala ona nás .

Veľa mamičiek sa dnes vracia k šatkovaniu. Bolo to tak aj u teba?

Ja som šatkovala od pôrodnice. Potom som prešla na mei tai a na nosič, ktorý mám doteraz a využívame ho, keď treba. Miuška sa stále rada ponosí, ale nevydrží tam už dlho.

Na tvojom facebookovom profile sa objavila informácia, že z teba možno bude dula. Prezraď nám viac…

Áno, áno… Super správy mám. Vzali ma do kurzu pre duly, ktorý trvá rok a v ďalšom roku by som mala absolvovať dva pôrody ako dula v zácviku, napísať záverečnú prácu a absolvovať skúšky. Tak ma čakajú skoro dva roky štúdia. Veľmi sa na to teším. Je to pre mňa veľká výzva, tak dúfam, že to zvládnem. Mám pocit, že presne pre toto som sa narodila. Aby ženy rodili s úsmevom a tešili sa na to.

Miriam Šmahel Kalisová recepty
Obľúbenou miestnosťou u Šmahelových je kuchyňa. Svoju vášeň Miriam preniesla aj na dcérku.

Si výborná kuchárka, ktoré tvoje recepty majú u Mii najväčší úspech?

Ono sa to veľmi mení. To, čo mala rada ako 9-mesačná, jej už ako dvojročnej nechutilo. Ale to sa stále mení dookola. Našťastie, už si vie vypýtať, čo si prosí papať, takže to mám jednoduchšie. A keď spolu varíme, tak zje úplne všetko. Vždy, keď začíname variť, nám obom vytiahne zástery a keď si ju oblečie, tak zahlási: „No a už sme kuchárky, môžeme ísť variť!“. Veľmi by chcela byť kuchárkou, kuriatko moje.

Zatiaľ si mama jednej malej princeznej, na akom čísle by ste sa s manželom chceli zastaviť?

Momentálne som v stave, že by som si rada aj oddýchla. Miuška pôjde od septembra do škôlky, takže sa teším na trošku relaxu. Aj knižka bude dopísaná a vytlačená, tak sa budem venovať blogu a chcem začať točiť videorecepty. Takže trošku sa povenujem viac sebe. Keďže som otehotnela ako 27-ročná, myslím, že mám ešte celkom časovú rezervu na druhé bábo 🙂

Recept na zdravú sladkosť pre deti od Miriam nájdete v našom článku Deti a maškrty? Ide to aj zdravo!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Výchova Vzdelávanie

Tipy na detské knihy, ktoré potešia oči nielen vášho dieťaťa

0
Novinky Zdravie

Viete odlíšiť baby blues od popôrodnej depresie?

0
Inšpirácia Novinky Zaujímavosti

Škola, z ktorej sa deťom nechce vracať domov

Navigácia

Magazíny