Deň Zeme patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie svetové dni s množstvom sprievodných podujatí. Je dôležité, aby si deti už odmalička uvedomovali, že 22. apríla oslavuje naša planéta a že na jej ochranu by sme nemali zabúdať po celý rok.
Svetový deň Zeme oslavujeme už od roku 1970. Práve v tomto roku vedci a ekológovia podrobne pozorovali poškodenie našej atmosféry vďaka snímkam z kozmu. Aj z tohto dôvodu si každý rok v apríli pripomíname, akí sme závislí od kvalitného životného prostredia a že prírodné zdroje, ktoré využívame, môžu byť jedného dňa vyčerpané. Tento rok padne 22. apríl na nedeľu, čo z neho robí ideálnu možnosť, ako stráviť s rodinou netradičný deň plný zábavy a dobrých skutkov.
Nový strom = nový život
Pridajte sa k miliónom ľudí po celej planéte a urobte predposlednú aprílovú nedeľu dobrý skutok, ktorý zlepší naše životné prostredie. Môžete ísť svojim deťom príkladom a spoločne skrášliť okolie, napríklad tým, že vyzbierate odpadky alebo sa zúčastníte obnovy ihriska či iného verejného priestoru, ktorý vám je blízky. Ďalej môžete na svojej záhrade alebo na sídlisku vysadiť nové stromčeky a kvety.
Nemusíte na to byť sami. Deň Zeme oslavuje množstvo obcí, miest alebo mestských častí po celom Slovensku, ktoré v tento deň pripravujú veľa podujatí a spoločných akcií. Zúčastnite sa ich spolu s vašimi deťmi. Stačí si vopred vybrať, do akej aktivity by ste sa chceli zapojiť a pripravte sa na skvelo strávený rodinný deň.
Zem si zaslúži úctu každý deň
Je skvelé urobiť si z Dňa Zeme tradíciu, ktorú budete dodržiavať s deťmi každý rok. Môže ísť pokojne aj o deň, kedy budete čo najmenej používať domáce spotrebiče na elektrinu alebo deň, kedy nepoužijete dopravný prostriedok a radšej sa pôjdete previezť na bicykli. Nápadov na kreatívne využitie tohto dňa je nespočetné množstvo, stačí si vybrať.
Napriek tomu by bolo skvelé, keby sme deťom vštepovali ekologické rady po celý rok. Je dôležité, aby sme im vysvetlili, že sprchovanie je oproti kúpaniu oveľa úspornejšie, že odpad sa musí triediť alebo že hromadná doprava, bicykel alebo pešia chôdza zaťažujú životné prostredie oveľa menej ako preprava autom.
Eko rady pre deti
Dnes už existuje množstvo kníh a príručiek, ktoré hovoria o téme životného prostredia a sú venované priamo deťom. Takisto aj škola by mala dať deťom aspoň aké-také ekologické základy. Rozvoj dlhodobých ekologických návykov je však najmä zodpovednosťou rodičov. Skúste aj v tomto prípade spojiť učenie s hrou a vymyslite deťom rozličné zábavné úlohy.
Nakŕmte spoločne hladné odpadkové koše. Odpadky patria do koša a nie na zem. Odpadkové koše si pochutnajú na odpadkoch vždy a všade, dôležité je však dať im len taký druh potravy, ktorým sa živia. Adoptujte si potok alebo lúku. Postarajte sa spolu s deťmi o neďaleký kúsok prírody, na ktorom vám záleží. Vyzbierajte odpadky v okolí jazierka alebo na čistinke, kde naozaj nemajú čo robiť. Vystopujte doma, kde všade môžete používať ekologické žiarovky a spotrebiče. Ochraňujte lesy recyklovaním papiera a najmä používaním oboch jeho strán.
Nový začiatok
Deň Zeme by naozaj nemal byť jediným dňov v roku, kedy venujeme pozornosť našej planéte. Môže to však byť ideálny štart pre deti a rodičov na to, aby sa začali viac rozprávať o tejto téme a naštudovali si prípadne ďalšie informácie. Je množstvo vecí, ktoré môžeme robiť inak, napríklad aj tým, že na čistenie domácnosti použijeme ekologické čističe.
Veľmi dobrým krokom je aj kupovanie lokálnych produktov, ktoré nemusia byť dovážané z veľkých vzdialeností. Aj taká drobnosť, akou sú detské hračky, môže mať ekologický dopad. Kupujte deťom kvalitné drevené hračky alebo hračky z ECO plastov, ktoré spĺňajú tie najvyššie ekologické štandardy. Osvojením si aspoň niektorých ekologických rád môžeme mať Deň Zeme každý jeden deň. Naša planéta si to zaslúži.