Počuli ste už o bezplienkovej metóde?

Bezplienková komunikačná metóda je u slovenských mamičiek čoraz populárnejšia. Tie, ktoré ju vyskúšali, si ju nevedia vynachváliť. Iné mamičky ju považujú za extrémnu. Čo je ale bezplienková metóda a aké má výhody a nevýhody?

Táto metóda je založená na vzájomnej komunikácii rodiča a dieťaťa, kedy bábätko dáva rôznymi signálmi najavo, že sa chce vyprázdniť. Rodič alebo blízka osoba, ktorá sa o bábätko stará a trávi s ním čas, tieto signály rozpozná a nechá ho vyprázdniť sa mimo plienky. Na Slovensku sa bezplienková metóda považuje za novinku a alternatívu, vo svete však ide o celkom bežnú vec.

Bezplienkovú metódu robí aj Lenka, mamička malej Gabi: „S bezplienkovou sme začali až v 4 týždňoch. Zo začiatku som malú zobrala nad umývadlo zakaždým, keď len pípla. Dnes už toľko nepreháňam. Rozpoznať jej signály je už trochu ťažšie, malá ma 8 mesiacov. Bľaboce, lozí, všetko ju zaujíma. Aj napriek tomu však dokážeme vychytať kakanie aj cikanie. Bezplienková metóda nás nijako neobmedzuje. Práve naopak. Sme obe spokojné, že si rozumieme.

Ako vyzerajú signály bábätka?

Môže ísť o plač, hmýrenie, nepokoj, určité gesto alebo mimika, ale aj zastavenie činnosti, ktorú práve robilo. Vaše bábätko je jedinečné. Sledovaním zistíte, aké signály vám dáva váš drobec. Navyše máte ešte jednu tajnú zbraň, materinskú intuíciu.

Kedy začať s bezplienkovou metódou?

Čím skôr, tým lepšie! Vzájomne sa s spoznáte a najmä bude mať váš drobec už od začiatku návyk na vyprázdňovanie sa mimo plienky. Dieťatko vám dáva signály už od začiatku, no niekedy okolo 3 mesiacov to už môže vzdať. Učiť ho po 3 mesiacoch na bezplienkovú metódu je ťažšie, no stále sa to dá.

Bezplienková metóda výhody a nevýhody

Aj pre rodičov, ktorí sú “nekontaktní”

Mnoho mamičiek, ktoré sa rozhodnú pre bezplienkovú komunikačnú metódu dostane od okolia nálepku “biomatka.” Vášmu drobčekovi sú však všetky tieto spoločenské nálepky úplne ukradnuté. Pre vaše dieťa je najdôležitejšie, že má pri sebe rodiča, ktorý mu rozumie. Podobne ako by ste sa ani vy necítili príjemne vo svojich výkaloch, necíti sa tak ani bábätko. Nemusíte spĺňať všetky pravidlá kontaktného rodičovstva. Svoje bábätko poznáte najlepšie a jeho znaky sa naučíte rozpoznávať. Keď bude bábätko vidieť, že naň reagujete, bude komunikovať čoraz viac. Bábätká sú veľmi šikovné, dôverujte im.

Bezplienková metóda nezaberá viac času a nie je ani špinavá

Koľko času vám zaberie výmena plienky a čistenie vášho drobčeka? Tiež to nie je dvojminútová záležitosť. Nie je jednoduchšie odbaliť bábätko, keď začne mrnčať a podržať ho na chvíľku nad nočníkom, umývadlom alebo toaletou? Máte menej čistenia a bábätko je spokojné. Hoci názov tejto metódy je “bezplienková,” plienočku svojmu anjelikovi môžete dať aj tak. Veľa mamičiek dáva deťom plienky ako poistku alebo kvôli baleniu naširoko. Aj počas bezplienkovej metódy sa dejú “nehody.” No ak bábätko vie, že mu rozumiete, radšej sa vykaká do umývadla alebo do nočníka, než do plienky.

Rodičia sa často bránia tejto metóde, pretože nechcú nad svojim drobčekom stáť 24 hodín denne. Časom však dokážete odpozorovať zvyky vášho bábätka. Vyprázdňuje sa po zobudení alebo 20 minút po jedle? Takto aspoň približne viete, kedy bude drobec kakať. S cikaním je to trošku zložitejšie a zvyčajne ho rodičia vychytajú až neskôr.

Bezplienková metóda a cestovanie? Hlavne žiaden stres!

Pri cestovaní alebo návštevách nie je bezplienková metóda práve pohodlná. Ste v lietadle a WC je obsadené, čo teraz? Obťažovať cestujúcich kakajúcim bábätkom na sedadle nie je fér. Niektoré mamičky zvládajú cestovanie aj takto. No pre veľa iných mamičiek je to zbytočný stres. Nič sa nestane, ak sa váš drobec vykaká do plienky. Niektoré mamičky sa zdôverili s tým, že ich deti občas naozaj museli použiť plienku, svet sa preto nezrútil a ani deti sa zrazu nerozhodli kakať a cikať len do plienok.

Bez zaparenín a podráždenej pokožky

Pri bezplienkovej metóde vaše deti nemajú žiadny alebo len minimálny kontakt pokožky s ich močom a stolicou. Vďaka tomu znižujete riziko zaparenín, infekcií a zápalov. Všetko má svoje plusy aj mínusy. Na začiatku sa preto musíte naučiť rozumieť svojmu uzlíku šťastia a nevydarené pokusy môžu byť frustrujúce, pre zdravie a spokojnosť drobčeka to však stojí.

Keď sa rodičia stanú súťaživými

Rozoznávate signály vášho drobca a už ste pár dní bez nehody? Super! Je to vynikajúci pocit, no niektorí rodičia sa stanú veľmi súťaživými a nehody považujú za koniec sveta. Už keď s bezplienkovou metódou začínate, berte to tak, že nebude na 100 %. Minimálne na začiatku. Časom sa naučíte navzájom si plne dôverovať a svojho drobca budete môcť brať na prechádzku alebo na návštevu úplne bez plienky. A to aj keď má menej ako jeden rok.

Ak vás bezplienková metóda zaujala a chcete si k téme naštudovať viac, môžete siahnúť po niektorej z kníh. Mamičky odporúčajú „Dieťa bez plienok: Prirodzený nácvik na toaletu“ od Christine Gross-Lohovej a „Bez plienky“ od Ingrid Bauerovej.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky

Pokojné Vianoce s bábätkom? Dá sa to!

0
Novinky Výchova Zaujímavosti

Osem tipov, ako byť pozorným rodičom

0
Novinky Zdravie

Ekologické čistenie domácnosti s dieťaťom

Navigácia

Magazíny