Prechádzky s bábätkom sú skvelou formou trávenia času. Dieťa je na čerstvom vzduchu, má neustále nové podnety a vy máte o pohyb a aspoň na nejaký čas o program postarané. Keď však vonku prituhne, čas prechádzok sa značne skráti. Dĺžku pobytu vonku si treba strážiť najmä, ak máte novorodeniatko.
Je všeobecne známe, že s bábätkom môžeme chodiť von hneď po návrate z pôrodnice, pokiaľ vonku nie je chladnejšie než 5 °C. Pri nižších teplotách sa odporúča obmedzenejší pohyb a u dojčiat platí, že s nimi by ste sa mali vyhnúť pobytu vonku, ak teploty klesnú pod -10 °C.
Prečo sú mrazy nebezpečné?
Čerstvo narodené bábätká ešte nemajú dostatočne vyvinutú teplotnú samoreguláciu, čo môže ľahko zapríčiniť rýchlu stratu primeranej telesnej teploty. Ak nie sú malé deti vhodne oblečené, hrozí im prechladnutie. Netreba sa hneď ľakať. Pokiaľ chceme budovať obranyschopnosť dieťaťa, práve vonkajšie prechádzky sú na to vhodným prostriedkom. Deti, ktoré sú častejšie vonku na čerstvom vzduchu, bývajú životaschopnejšie. Treba im len zabezpečiť tie najvhodnejšie podmienky. Ich pobyt vonku v chlade by nemal prekročiť jednu súvislú hodinu. Pozor na inverziu, vtedy by ste s malým dieťaťom nemali chodiť von vôbec, pretože toto počasie malému detskému organizmu môže naozaj uškodiť.
Ako obliecť dieťa na zimnú prechádzku
Častým problémom nie je málo, ale naopak veľa oblečenia. Naobliekané dieťa sa v kočíku spotí a na rad môžu prísť nepríjemné potničky či prehriatie. Treba mať neustále na pamäti, že malé deti nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu. V teple musia mať najmä nožičky. Ak chcete vedieť, či je vášmu bábätku zima, priložte dlane na jeho nos. Ten nesmie byť studený tak isto ako zátylok. Dieťa obliekajte podobne ako seba, až na ten rozdiel, že sa nebude vonku hýbať a bude ešte prikryté dekou alebo fusakom. Ak ste zástancom nosenia detí v šatke, práve v zime im zabezpečíte teplo vďaka kontaktu s vaším telom a oblečením. U detí je ďalej dôležitá aj kvalitná teplá čiapka, pretože z hlavy im uniká obrovské množstvo tepla. Oblečenie by nemalo byť príliš obtiahnuté, inak sa rýchlo spotia. Do hôr cestujte len so zdravým dieťaťom, inak je jeho organizmus zbytočne vystavený záťaži.
Postupné otužovanie
Deti treba na pobyt vonku v zime pripravovať postupne. Skvelou metódou je otužovanie, kedy dieťa oblečiete, akoby ste s ním šli von a dáte ho na pár minút v kočíku na balkón alebo k otvorenému oknu. Postupne môžete tento čas predlžovať. Väčšie deti by mali chodievať von každý deň. Posilňuje to ich imunitu a zlepšuje dýchacie cesty. Najhoršie sú prechody z teplého interiéru do mrazivého počasia. Je ťažké sa im vyhnúť, môžeme dávať pozor aspoň na to, aby sme nemali náš domov zbytočne prekúrený. V takomto prostredí sa vysušuje sliznica dýchacích ciest a deti sú náchylnejšie na problémy s infekciami.
Diskutované krémovanie
Rodičia i odborníci sa už dlhý čas nevedia zhodnúť na tom, či je vhodné pred pobytom vonku deťom krémovať tvár proti vysušeniu alebo nie. Lepšia alternatíva je masť, pretože neobsahuje toľko vody ako krém. Mnoho ľudí je vyslovene proti aplikácii krémov na detskú pleť, pretože každá aplikácia môže dráždiť ich citlivú pokožku. Namieste je hojivá masť, ak má dieťa podráždenú pokožku. Hydratačné krémy sú tabu, nakoľko voda, ktorú obsahujú, môže pri nízkych teplotách mrznúť a chladiť tvár vášho dieťaťa. Prípravky na olejovej báze sú v tomto prípade vhodnejšie. Všetko však treba brať s mierou, aby sme deťom viac neškodili, než pomáhali.
Nájsť vhodný balans medzi tým, aby drobcom nebolo príliš zima ani teplo, sa môže na prvý pohľad zdať ako nezvládnuteľná úloha. Každý rodič sa však musí pripraviť na to, že prvé roky svojho dieťaťa bude musieť myslieť aj za neho. Takto to robili predsa aj naši rodičia.